Kot so sporočili iz SDS, je izvršilni odbor na zadnji seji imenoval nov strokovni svet (beri: vlado v senci), katerega mandat bo trajal do naslednjih državnozborskih volitev. Strokovni svet preučuje strokovna vprašanja, akte, predloge zakonov, novel in drugih dokumentov, ki jih sprejemajo posamezna ministrstva, vlada in parlament. Poleg tega oblikuje stališča, daje pobude, predloge in mnenja izvršilnemu odboru, poslanski skupini SDS ter drugim funkcionarjem iz vrst SDS.
Predsednik strokovnega sveta je predsednik SDS Janez Janša, med predsedniki posameznih odborov pa so nekateri nekdanji ministri Janševe vlade, denimo Vinko Gorenak, Andrej Vizjak in Milan Zver. Med njimi pa je tudi Aleš Hojs, ki je postal minister za obrambo v senci oziroma predsednik odbora za obrambo strokovnega sveta SDS.
Hojs je sicer član NSi, bil je tudi podpredsednik te stranke, na zadnjem kongresu pa se je s predsednico Ljudmilo Novak pomeril v boju za predsedniško mesto. Na tem kongresu so se namreč pokazala nasprotja med zagovorniki vidnejšega odmika od politike SDS, ki so ga izpostavljali podporniki Novakove, in tistimi, ki so bili bolj naklonjeni Janezu Janši, česar ni skrival Hojs.
Glede na imenovanje v vlado v senci SDS se postavlja vprašanje, ali bo Hojs ostal član NSi ali se bo pridružil SDS. V NSi so za STA potrdili, da iz njihove stranke zaenkrat ni izstopil, Hojs pa za STA ni bil dosegljiv.
Pred časom so sicer v SDS Novi Sloveniji predlagali skupno oblikovanje vlade v senci. A so v NSi ponudbo zavrnili ter SDS odgovorili, da bodo ohranili samostojnost, saj morajo imeti volivci na volitvah možnost izbire med različnimi programi in različnimi strankami.
Predsednik SDS Janez Janša se sicer v Mexico Cityju udeležuje srečanja voditeljev strank in držav v okviru mednarodne organizacije CDI- Centrist Democrat International.
Organizacija je na srečanju izvolila novega predsednika, Andrésa Pastrana Arango, sicer nekdanjega predsednika Kolumbije, predsednik SDS Janez Janša pa je bil soglasno izvoljen za podpredsednika združenja Sredinskih demokratov (CDI) in člana izvršilnega odbora. Poleg Janeza Janše so bili za podpredsednike iz Evrope izvoljeni še: Mariano Rajoy, Víctor Orban, Mario David in Elmar Brok.
Združenje Sredinskih demokratov je bilo ustanovljeno leta 1961 in združuje več kot 60 političnih strank ter organizacij iz vsega sveta, katerih vrednote temeljijo na solidarnosti, pravičnosti, spoštovanju človekovih pravic in svoboščin, dostojanstvu, demokratičnosti in trajnostnemu razvoju. Združenje si prizadeva za življenje vseh ljudi v miru in svobodi ter za ustvarjanje politik prek dialoga ter konsenza s krepitvijo demokracije.
Predsednik SDS se je na srečanju zavzel za svobodo, mir in človekove pravice od Venezuele do Sirije ter proti hibridnim režimom od Slovenije do Rusije. (sta/ured)

Zakaj ni ostal kar tam, saj je v Mehiki višek demokracije. Oni smešijo sebe in se norčujejo iz vsega sveta. Svojo mafijsko demokracijo naj kar imajo.
Kr ostanite v senci …..
NSI bi morala Hojsa izključiti. Rupel je že izstopil iz SDS (kot mnoge druge intelektualce so ga nategnili).Nič novega.
Ljudmila Novak in Matej Tonin bi lahko tudi bila bolj aktivna. Tonin bi npr. predlagal združitev NSi z SD, Peterle bi lahko to podprl v svoji veri v dobro sodelovanja.
Boh ne daj, da bi g.Janša ostal v Mehiki, ali kjerkoli na tem planetru, česar si želi veliko Slovencev in še več Slovenceljev, ker bi ga SLOoligarhija nemudoma pripeljala domov, saj ne bi preživela brez sovražnika.
Janša je dejansko edini slovenski državnik, vsi ostali so politikanti tipa moderndorfer.
In so svojim najblizjm sodelavcem Sanaderju in Berlusconiju poslali brzojavko podpore..
Podpredsednik CDI je tudi Viktor Orban, tako, da….
Kar se tiče vlade v senci; te dni se kar prileže globoka senca, a tile bodo v njej tudi v najhujši zimi.
…..fovšljivi KOMUNISTI.
Se vidi, da Janeza Janšo spoštujejo povsod po svetu, le v Sloveniji ga nekateri ne znajo ceniti.
Čestitke velikemu demokratu Janši!
Ne pripisujte jim pomembnosti, saj so bili samo na potovanju v Mehiki. Marija Janez je od demokracije daleč, kot mi od Mehike. On bi bil hujši od Josifa samo če bi imel možnost.
Janez Janša je edini politik z veliko začetnico!
Na mojo žalost je zgoraj nekdo grdo govoril o akademiku Janiju Moederndorferju.
glavno je le eno in sicer le to, da se mi, dragi drugače misleči, nismo rodili tipični opranoglavi, enoumno vzgojeni divje nestrpni balkanski smrdeči pra sci…..vse ostalo je nepomembno….ufff……
je pa zanimivo, da moramo MI
evropsko vzgojeni, delavni, pošteni , strpni, pluralni in demokrati čni volilvci ŠE ENKRAT več finančno podpirati naše južne balkanske lenobne rdečuhe s 85MIL €…….ufff…..saj res od demagogije, populizma in jugo-socializma ni za burek pa niti za tzatziki……uffff…a vi veste, da bomo PONOVNO vsakemu grkiću ( trenutno siriziću) ponovno dali 8.000 na GLAVNO ..od novorojenčka do starega rdečuha…..ufff
Kateri Jani – a to je tisti, ki se mora posvetovati z vsaj desetimi predpostavljenimi, da končno uspe izoblikovati svoje osebno mnenje ??? SHIT !!!
Grke bi blo treba brcnit ven. Po drugi strani pa tudi ce nemcija ostane popolnoma sama, ne more konkurirat japonski in kitajski in zgubi privilegije na evropskih trgih.
Perzijci se malo pa bodo zbrcal americane iz levanta. Izrael nekaj kvaka proti dealu a lobi je zgubil na moci v US. Cudni casi prihajajo. Vsekakor bo evropa tezko ostala relevantna. Z grcijo ali brez nje. Putin pa modro molci..
DB se bo peljala, ce se poleg grkov pelje se kdo. domino efekt. se najboljs varianta je da grkom nemci kao posodjo denar da ga lahko vrnejo, da se ne zatrese hisa.. ce evro zgubi 2 procenta je to vec kot cel grski dolg..
Boske ti si trcen. za tebe je ziher tovaris kucan velek demokrat. levaki nimate vseh kolescev.. pa sej niste vi levaki vi ste jugoslovani.
Prvih devet komentarjev so napisale tipične komunistične pi čke!
Demi Zen tvoj cuksfirer je bil že vse mogoče in sedaj igra demokrata tistim,ki ga ne poznajo. On je po duši diktator in je tudi ko je bil v partiji maltretiral vse okoli sebe, zato mi ne poj o demokraciji.
Muri ti se poglej v ogledalo in boš videl svoj karakter in ta ni v pomanjševalnici.
Muri, kaj naj pa za tebe rečemo? Da si opranoglavo primitivno gobezdalo, ki piše, kar so mu napisali na listek!
Boske ze mogoce. gospoda JJ osebno ne poznam in tvojih natolcevanj ne morem zanikat.”bolj demokraticno opozicijo” so boljseviki se potolkli ali spravili na kolena..
tako, da, trdi casi, trde roke. cilj vedno opravici sredstvo ( zmagovalcem).