Umrl je savdski kralj Abdulah, številni svetovni voditelji že izrekli sožalje

0

V 91. letu starosti je danes umrl savdski kralj Abdulah. Nasledil ga je njegov 79-letni polbrat, princ Salman, ki je zaradi kraljevega šibkega zdravja že opravljal večino njegovih dolžnosti. Položaj kronskega princa pa za Salmanom prevzema 69-letni princ Mukrin, nekdanji šef državne obveščevalne službe.

Iz savdske kraljeve palače so sporočili, da je Abdulah umrl ob eni uri ponoči po lokalnem času, ob tem pa so izrazili “globoko žalost”. Abdulaha bodo pokopali danes popoldne po petkovih molitvah, državljani pa bodo po pogrebu povabljeni v kraljevo palačo, kjer bodo lahko prisegli zvestobo novemu monarhu in kronskemu princu.

79-letni Salman je bil sicer pred tem obrambni minister države, v preteklosti pa tudi guverner prestolnice Rijad. A tudi on naj bi imel že zdravstvene težave, saj naj bi trpel za demenco, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Poznavalci predvidevajo, da se zunanja politika ali proizvodnja nafte tudi sedaj, ko je vajeti države prevzel Salman, ne bosta drastično spremenili.

Kraljeva palača sicer ni sporočila vzroka smrti Abdulaha, ki so ga decembra prepeljali v bolnišnico zaradi pljučnice, pred smrtjo pa je dihal s pomočjo aparatov.

Savdijci so globoko užaloščeni. Na družbenih omrežjih so izražali žalost, izrekali sožalje kraljevi družini in hvalili umrlega monarha. Abdulaha so “ljubili Savdijci in celotno muslimansko prebivalstvo. Danes nismo izgubili kralja, temveč očeta,” se je glasilo eno od sporočil na Twitterju.

Tudi številni svetovni voditelji so že izrekli sožalje. Ameriški predsednik Barack Obama je nemudoma izrazil osebno sožalje in sožalje v imenu vseh Američanov zaradi smrti kralja, ki se je pogumno zavzemal za uspeh arabske mirovne pobude, izobrazbo prebivalcev države in njeno večjo povezanost s svetom.

Obama je še sporočil, da je vedno cenil mnenja in prijateljstvo kralja, ki je trdno verjel v pomen odnosov z ZDA kot silo za stabilnost in varnost na Bližnjem vzhodu. Ameriško delegacijo bo danes na pogrebu vodil podpredsednik Joe Biden.

Francoski predsednik Francois Hollande je Abdulaha označil za človeka, “čigar delo je pisalo zgodovino njegove države”. Ob tem je pohvalil Abdulahovo vizijo “pravičnega in trajnega miru na Bližnjem vzhodu”.

Egiptovski predsednik Abdel Fatah al Sisi pa je danes predčasno odšel s Svetovnega gospodarskega foruma v švicarskem Davosu, da bi se udeležil žalnih slovesnosti v Rijadu. Enako je storil jordanski kralj Abdulah II., Jordanija pa je razglasila 40 dni žalovanja. Palestinski predsednik Mahmud Abas je razglasil tridnevno žalovanje, piše dpa.

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan se bo prav tako udeležil Abdulahovega pogreba in je zato odpovedal načrtovani obisk v Somaliji. Kuvajtski emir, šejk Sabah al Ahmad al Sabah, je sporočil, da je svet izgubil “velikega moža”.

Abdulah se je rodil 1. avgusta leta 1924 v Rijadu kot eden od devetih otrok ustanovitelja države Abdula Aziza al Savda. Leta 1982 je postal prestolonaslednik, njegov brat Fahd pa se je povzpel na prestol. Leta 1995 je Fahda zadela kap in Abdulah je postal vladar te izjemno konservativne kraljevine, dejansko pa je položaj zasedel leta 2005, ko je Fahd umrl.

Abdulah se je zapisal v politično zgodovino kot avtor arabske mirovne pobude, s katero bi arabske države priznale Izrael, če bi se umaknil za meje ozemlja, ki ga je zasedel v vojni leta 1967. Zavezništvo z ZDA so zaznamovali vzponi in padci, vendar so odnosi ostali pragmatično dobri.

Abdulah je bil prijatelj z bivšima ameriškima predsednikoma Billom Clintonom in Georgeem Bushem mlajšim, katerega je dvakrat obiskal na njegovem ranču v Teksasu. Odnosov ni pokvarilo niti dejstvo, da je kar 15 od 19 napadalcev na ZDA 11. septembra 2001 prišlo iz Savdske Arabije. Leta 2003 je Abdulah zadušil poskuse revolucije teroristov Al Kaide, ki so potem pobegnili v Jemen in tam oblikovali Al Kaido na Arabskem polotoku.

Abdulah si je prizadeval za modernizacijo države in je nekoliko izboljšal položaj žensk. Letos bodo lahko kandidirale na lokalnih volitvah, leta 2009 je imenoval prvo namestnico ministra, leta 2012 pa je dovolil nastop dvema športnicama na olimpijskih igrah. Abdulah, ki za seboj pušča harem z ducatom vdov in okoli 20 otroki, se je celo znašel na isti valovni dolžini z Izraelom.

Podobno kot izraelski premier Benjamin Netanjahu si je tudi Abdulah želel odločnejšega pritiska ZDA na šiitski Iran, saj je Teheran glavni rival Rijada za vpliv na Bližnjem vzhodu. Najmanj, kar si Savdska Arabija želi skupaj z Izraelom, je Iran z jedrskim orožjem. (sta)

kralj abdulah

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen