»Po mnenju ljudi smo ravnali kar prav. Na volitvah spomladi 1990 je največ glasov dobila stranka prenoviteljev, naslednica nekdanje ZK.«
Mladina, 30. junij 2009
Dogajanje 10. aprila 1990, prve demokratične in večstrankarske volitve po 2. svetovni vojni. Zakaj že so največ glasov dobili ravno komunisti-prenovitelji? Iz podobnih razlogov kot je bil na vzporednih predsedniških volitvah izvoljen tudi Milan Kučan. Partija je bila skoraj pol stoletja edina dovoljena stranka v državi, ki je ljudem nezavedno zlezla pod kožo, v negativnem smislu seveda. Bali so se je in so jo nekako vdano imeli za samoumevno, za tisto nujno zlo, s katerim so hočeš nočeš morali živeti vrsto let. Slovenska družba v komunizmu je bila impregnirana s socialistično idejo, ki je napolnila prav vse njene pore. Kot vidimo je očiščenje tega rdečega trdovratnega fluida iz današanje sodobne slovenske družbe še vedno izjemno težko in zahtevno delo.
Prenovljeno partijo so v precejšnji volili tudi tisti, ki so bili zaradi svojih služb neposredno odvisni od države, od delavstva, uradništva, do nosilcev pomembnejših položajev, ki so do njih prišli s pomočjo partije.
Poleg tega so za »prenovljeno partijo« stali prorežimski mediji, ki so prepričevali javnost o nujnosti kontinuitete »izkušenih in dobronamernih«. Deloma jim je celo uspelo. A relativna zmaga ZKS – SDP na volitvah na srečo ni ogrozila koalicije Demos, ki ji z večino glasov nato uspela sestaviti pomladno vlado pod vodstvom Lojzeta Peterleta.
Prenovitelji so seveda zmagali iz zgoraj naštetih predlogov, ne pa morda zaradi programa, v katerem bi se večinsko videli Slovenci. Na to je v svoji knjigi Čas velikih sprememb opozoril tudi France Bučar: »Ni nastopila s programom, kakšno družbo naj bi ustvarili, kakšni naj bi bili novi odnosi v družbi, kako naj bi delovalo novo tržno gospodarstvo, kako si predstavlja socialno pravičnost, na kakšnem sklopu vrednot naj bi bila družba povezana; v tem pogledu je bila revnejša od svoje partijske predhodnice. /…/ Ker ni imela predstav o prihodnosti družbe, v kateri pa je hotela imeti svoj prostor, je vso pozornost usmerila v prizadevanje za svoj lastni obstoj.«
Iz knjige Dejana Kaloha, “Milan Kučan: Ko boter spregovori o sebi”
ZKS – SDP je na tistih prelomnih volitvah dobila komaj kaj več glasov kot je imela članov.
Kako se je sprejemalo v ZKS, pa so še žive priče.
Bedančev koš je bil vedno poln…
Mali škric je storil ogromno škodo Sloveniji. Brez njega bi bili dejansko druga Švica.
Zaenkrat v zgodovini slovenije vecje bancne luknje kot jo je skopala cerkev v visini milijarde in pol eur, se nihce ni ustvaril!
ufff, čisto nič drugače kot povsod drugje po balkanu ali sovejtskih repulikah….partija se je spremnila v čisto navadno mafijsko a legalizirano nomenklaturo……..
in kot čisto povsod kjer je veliko rdečih balkanoidov ali beloruskih sovjetov je tako naravno mafijsko stanje nekaj samoumevnega in sanjskega……spomnite se….gre za tipičen kulturni in civilizacijski abortus……
spomnite se : oni so taki…..vsi, čisto vsi…..so kot fotokopije…..
ampak glavno je, da smo MI imelit to srečo, da se nismo rodili tipični podivjani in opranoglavi balkanski rdeči pra sci….vse ostalo je nepomembno….
pošast.
Ti naj pošast polepša večer.
Kaj pa, če je vse res!?
Gre za opis fenomenov v glavi ali zunaj nje?
Bili bi druga Svica, ce nebi kradla cerkev kot najvecji slovenski tajkun v visi 1.5 milijarde eur!!! A da so Srot in t.i. prenovitelji ki so danes vsi v kehi – razen Tasica, leva kucanova opcija ki jenpreprecila da je slovenija 2. Svica, tega pa nisem vedel. Mater ste eni tu gor prav nagravzno zabiti!!!!
Kaj se obešate na Cerkev, da je kradla in preusmerjate resnico drugam??
Tudi v Cerkvi so pošastne rdeče lovke…Le poguglajte malo, ta štriček vseved vam prijazno pove, kdo vodi našo Cerkev…
In zakaj so ubili Krambergerja?
A Kučan kaj smrči?
To pa bil višek samovolje.