Voditelji najrazvitejših držav, zbrani v skupini G7, so pripravljeni na sprejetje nadaljnjih sankcij proti Rusiji zaradi njenega ravnanja v Ukrajini, je glavno sporočilo skupne izjave, objavljene v sredo pozno zvečer po koncu prvega dne vrha G7 v Bruslju.
“Enotni smo v obsodbi Ruske federacije zaradi vztrajne kršitve suverenosti in ozemeljske celovitosti Ukrajine,” so v skupni izjavi zapisali voditelji, ki se tokrat prvič po 15 letih prav zaradi ukrajinske krize sestajajo v formatu G7 in ne v formatu G8, ki vključuje tudi Rusijo.
“Če bo dogajanje tako zahtevalo, smo pripravljeni okrepiti usmerjene sankcije in razmisliti o pomembnih dodatnih omejevalnih ukrepih, ki bodo prinesli dodatne stroške Rusiji,” so še nadaljevali. “Dejanja za destabilizacijo Ukrajine so nesprejemljiva in se morajo končati,” po poročanju francoske tiskovne agencije AFP med drugim še piše v ponedeljkovi izjavi.
Voditelji G7 od Rusije med drugim zahtevajo, da prizna izide nedavnih predsedniških volitev v Ukrajini, na katerih je zmagal Petro Porošenko, preneha z destabilizacijo na vzhodu Ukrajine ter umakne svoje vojake z rusko-ukrajinske meje.
Kot sicer piše AFP, so voditelji Nemčije, Velike Britanije, Francije, Italije, Japonske in Kanade v sredo vendarle ubrali milejše tone do Rusije, kot jih je pred tem v sredo ob obisku na Poljskem predsednik ZDA Barack Obama.
Za razliko od Obame nekateri od njih tudi načrtujejo srečanja z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom ob robu slovesnosti v Franciji ob 70. obletnici zavezniškega izkrcanja v Normandiji.
Nemška kanclerka Angela Merkel je tako po sredini večerji voditeljev G7 na primer poudarila, da bodo spremljali dejanja Rusije ter na osnovi tega preučili, katere nadaljnje sankcije bodo potrebne. Obenem je poudarila, da je treba biti predvsem “konstruktiven” ter da bodo nove sankcije uveljavljene, če “ne bo prav nobenega napredka”.
Tudi francoski predsednik Francois Hollande je izpostavil, da je treba podpirati predvsem “dialog in deeskalacijo”.
Voditelji G7 so sicer poleg Ukrajine obravnavali tudi kopico drugih tem. Med drugim so se v luči nedavnega napada na judovski muzej v Bruslju strinjali, da bodo skupaj ukrepali proti nevarnosti terorističnih napadov s strani evropskih džihadistov, ki se vračajo domov, potem ko so sodelovali v spopadih v Siriji.
Ostro so obsodili brutalnost režima sirskega predsednika Bašarja al Asada, potem ko si je ta na spornih volitvah ta teden zagotovil nov sedemletni predsedniški mandat. Volitve v Siriji so voditelji G7 v izjavi označili kot zgolj navidezne ter ocenili, da za Asada v Siriji “ni več nobene prihodnosti”, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Danes imajo voditelji na dnevnem redu drugega dne pogovorov v Bruslju predvsem razmere v svetovnem gospodarstvu, boj proti podnebnim spremembam in oskrbo z energijo. (sta)