Pred Meddržavnim sodiščem v Haagu se je danes začela ustna obravnava v sporu med Srbijo in Hrvaško, ki sta druga proti drugi vložili tožbo za genocid. Po uvodnem nagovoru predsednika sodišča Petra Tomka iz Slovaške je hrvaška stran začela argumentirati svojo tožbo. V drugem delu sojenja bo svoje obtožbe pojasnila Srbija.
Vodja hrvaške skupine pravnikov Vesna Crnić-Grotić je povedala, kako bo do petka potekal prvi krog argumentacije hrvaške strani. Predstavila je tudi video posnetke o večmesečnem obleganju in uničenju Vukovarja leta 1991 ter ob tem poudarila, da so posnetki dokaz o namenu popolnega uničenja mesta.
Med drugim je dejala, da Hrvaška zahteva pravico, ter izpostavila, da srbska stran, vključno s srbskim predsednikom Tomislavom Nikolićem zanika vojne zločine in vztraja, da genocida ni bilo niti v Srebrenici.
Po Crnić-Grotićevi je hrvaško videnje političnega razpleta jugoslovanske krize in zgodovinskih okoliščin ob začetku vojne predstavila pomočnica hrvaške zunanje ministrice Andreja Metelko Zgombić.
Kot je poudarila, je pokojni jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević izkoristil ustavno krizo v nekdanji skupni državi in prevzel nadzor nad JLA in zveznimi institucijami.
Milošević je iz jugoslovanske vojske naredil srbsko vojsko, ki je skupaj s paravojaškimi srbskimi enotami poleti 1991 odkrito napadla Hrvaško, je spomnila Metelko Zgombićeva. Poudarila je, da so med agresijo zasedli tretjino hrvaškega ozemlja in začeli kampanjo genocida.
Članica hrvaške pravne ekipe Hellen Law je izpostavila tudi vlogo srbskih medijev, ki so spominjali na zločine ustašev med drugo svetovno vojno proti Srbom ter sistematično predstavljali Hrvate kot genocidu naklonjen narod.
Po njenih besedah je Milošević osebno razširjal sovraštvo do Hrvatov, nacionalističnim skrajnežem, kot je Vojislav Šešelj, pa je omogočal nastope na državnih medijih. Omenila je Šešeljeve izjave o Veliki Srbiji, ki naj bi zajemala tudi večji del hrvaškega ozemlja, do črte Virovitica-Karlovac-Karlobag.
Hellen Law je dejala, da je srbski državni vrh podpiral Šešeljeve paravojaške enote, ki so zagrešile genocidne zločine, da bi zagotovili etnično čista območja.
Hrvaška stran bo v prihodnjih dneh poskusila prepričati sodni senat, da so srbske enote v prvi polovici 90. let prejšnjega stoletja v različnih delih Hrvaške zagrešile genocid.
Srbski odvetniki bodo predvidoma prihodnji ponedeljek začeli izpodbijati trditve iz hrvaške tožbe. Glavni pravni zastopnik Srbije Saša Obradović je po današnji triurni obravnavi povedal, da genocida nad Hrvati ni bilo. “Če je bil genocid, je storjen proti Srbom,” je Obradovićevo izjavo povzel Jutarnji list na svoji spletni strani.
Obradović je pojasnil, da so bili Srbi žrtve na Hrvaškem še od druge svetovne vojne ter da je Hrvaška vložila obtožnico, ko so sile Nata bombardirale Srbijo. Kot je ocenil, je tožbo vložil pokojni hrvaški predsednik Franjo Tuđman kot “vodja sepratistov”, ki je uničil nekdanjo Jugoslavijo.
V drugem krogu sojenja, ki naj bi se začel 20. marca, bodo srbski pravniki predstavili protitožbo, v kateri trdijo, da je hrvaška država zagrešila genocid nad srbskim prebivalstvom med operacijo Nevihta leta 1995. Nato bo Hrvaška odgovorila na srbske obtožbe.
Ustna obravnava bo potekala do konca meseca.
Hrvaška televizija (HTV) je ocenila, da je razsodbo možno pričakovati do konca leta. Če bo sodišče ugotovilo, da je katera od držav odgovorna za genocid, bo možno zahtevati tudi vojno odškodnino.
Hrvaška je obtožila Srbijo za genocid leta 1999, Srbija pa je s protitožbo odgovorila leta 2010.
Kljub pobudam Zagreba in Beograda o medsebojnemu umiku tožb za genocid so bili diplomatski pogovori neuspešni. (sta)
Slika je simbolična

