Na Primorskem je orkanski veter povzročil izpad električne energije. Brez nje je trenutno 11.600 odjemalcev. Zaradi težko dostopnih terenov, kjer je prišlo do izpada, pa bodo nekateri noč preživeli brez elektrike, so sporočili iz Elektro Primorske. Brez elektrike po njihovih podatkih ostajajo med drugim na območju Bovca, Kobarida in Tolmina.
Kot so sporočili iz Elektro Primorske, so njihove ekipe na terenu in odpravljajo napake na omrežju. Stanje se je ob po treh popoldne močno poslabšalo, saj je zaradi poškodbe prenosnega 110 kV omrežja izpadlo celotno napajanje območja Ilirske Bistrice. Ker gre za težje poškodbe, osebje Elektro Primorske ureja rezervno napajanje iz razdelilne transformatorske postaje Pivka.
Trudijo se do noči zagotoviti oskrbo z električno energijo do Podbrda, proti Breginju, po dolini Trente, do Poč na Cerkljanskem in na območju Ilirske Bistrice, kjer so čez dan nastale še nove poškodbe.
V Elektru Primorska ocenjujejo, da jim danes ne bo uspelo zagotoviti oskrbe z električno energijo vsem odjemalcem na področju Breginja, Vrsnega in vasi Krn, dela doline Trente, Porezna in posameznim odjemalcem na nizkonapetostnih omrežjih.
V nočnem času zaradi težko dostopnih terenov del ni možno izvajati, zato bodo z odpravljanjem napak nadaljevali takoj v torek zjutraj in poskušali čim prej zagotoviti vsem odjemalcem oskrbo z električno energijo, so še sporočili.
Sicer po je po državi zaradi močne burje in podrtih dreves za promet zaprtih kar nekaj cest. Tako je na Primorskem in Idrijskem prepovedan promet za vsa tovorna vozila na glavni cesti Jelšane – Ilirska Bistrica. Na območju Ilirske Bistrice in Pivke pa je več podrtih dreves, zato naj bodo vozniki previdni, svetujejo na Prometno-informacijskem centru za državne ceste.
Zaradi močne burje je na cesti Podnanos – Ajdovščina prepovedan promet za kamp prikolice, hladilnike in vozila s ponjavami. Zaradi močne burje je tovorni pomet prepovedan tudi na številnih hrvaških cestah.
Zaradi močnega vetra, ki piha nad 100 kilometrov na uro, je oviran promet gorenjski avtocesti med Lipcami in Lescami. Zaradi podrtih dreves pa so občasne popolne zapore na cesti Bled – Bohinj pri Soteski, zaradi vetra pa je oviran promet na cesti Sp. Brnik – Šenčur pri letališču ter zaprta cesta Kranjski Rak – Luče, med Kranjskim Rakom in Podvolovljekom. zaradi podrtega drevesa pa je popolna zapora ceste Preddvor – Zgornje Jezersko.
Zaradi snega sta zaprti cesti čez prelaz Vršič ter Mojstrana – Vrata.
Na Dolenjskem in Štajerskem so cestišča ponekod poplavljena, pojavljajo se tudi zemeljski plazovi. Še vedno namreč poplavljajo manjše reke v jugovzhodni in vzhodni Sloveniji.
Močan veter je sicer podiral drevje v gozdovih na Goriškem in Ajdovskem ter na območju Julijskih Alp, Karavank, Kamniško-Savinjskih Alp in južnega Pohorja, so sporočili iz zavoda za gozdove.
Veter je podiral in lomil drevesa posamično in v šopih, tako iglavce kot listavce. Zaradi razmočenih tal po deževju je mestoma verjetno prišlo tudi do prostorsko obsežnejših poškodb. Nekatere ceste so zaradi podrtega drevja neprevozne, zato bodo celotne posledice vetroloma po navedbah zavoda znane v naslednjih dneh.
Zavod za gozdove Slovenije opozarja obiskovalce gozdov, naj se v naslednjih dneh izogibajo območij s podrtim in polomljenim drevjem zaradi nevarnosti padanja drevja in vej.
Po podatkih agencije za okolje reka Krka poplavlja na območjih pogostih poplav in ima trenutni pretok v Podbočju 324 kubičnih metrov na sekundo. Krka se v zgornjem toku umirja, a bo danes čez dan še naraščala v spodnjem toku. V Podbočju bo ponoči, predvidoma okrog 22. ure, presegla pretok 350 kubičnih metrov na sekundo in pri tem v spodnjem toku poplavila v širšem obsegu.
Še vedno poplavljajo manjše reke v jugovzhodni in vzhodni Sloveniji: Mirna, Sotla, Mestinjščica, Kolpa, ter Dravinja in Rogatnica v spodnjem toku. Prav tako poplavlja reka Ljubljanica na Ljubljanskem Barju in sicer na območju pogostih poplav. Poplavljene površine kraških polj Notranjskega in Dolenjskega krasa se bodo danes še ohranile. Morje bo čez dan zaradi burje močneje vzvalovano.(sta)
(fotografija je simbolična)

Moj dom na Gorenjskem je ostal brez elektrike.
Odtod, kjer sem med ljudožerci, pa ne morem ugotoviti, ali so me odklopili, ker že nekaj mesecev ni bila plačana elektrika ali pa me je odklopil vihar.