Zaradi napovedane orkanske burje bodo v sredo in četrtek zaprte osnovne šole v občini Ajdovščina in Vipava, je za STA povedal poveljnik občinskega štaba Civilne zaščite Ajdovščina Igor Benko. Oba dneva bodo zaprti tudi ostali javni zavodi, saj naj bi poleg burje, ki naj bi v sunkih dosegala tudi 180 kilometrov na uro, območje zajel tudi mraz.
Po besedah Igorja Benka pa pričakujejo tudi manjše količine snežnih padavin, temperature pa naj se tudi preko dneva ne bi povzpele preko ledišča. Zaradi burje je tako občutek mraza še veliko hujši, saj je ob stopinji in pol Celzija pod ničlo in burji, ki piha le 25 kilometrov na uro, občutek mraza kot pri 14 stopinjah pod ničlo.
“Zato lahko ljudje že ob krajšem zadrževanju na prostem ob tako nizkih temperaturah in močni burji dobijo prave ozebline,” je še povedal Benko.
Sunki burje, ki so v zgornji Vipavski dolini danes dopoldan še presegali 130 kilometrov na uro, je pri Podnanosu prišlo do mehanske okvare stikala na električnem drogu. Zato je ostalo brez električne energije približno 500 odjemalcev, je za STA povedala predstavnica Elektra Primorska za stike z javnostjo Tjaša Frelih.
Zaradi izpada sedmih transformatorskih postaj so bili odjemalci dopoldan večkrat brez električne energije. Vendar so delavci Elektra Primorska kljub stavki nemoteno opravili dela na distribucijskem elektroenergetskem sistemu. (sta)

