Jerajeva bo zaslišala tudi domnevno koruptivne posle Gregorja Golobiča

0

Parlamentarna preiskovalna komisija, ki od konca leta 2009 preiskuje gradbene posle, se z območja Mestne občine Ljubljana (MOL) seli k projektu obnove in dograditve prostorov Univerze na Primorskem. Predsednica komisije Alenka Jeraj (SDS) bo do konca aprila pripravila vmesno poročilo, a to po njenih besedah še ne pomeni zaključka zgodbe z MOL.

Kot je za STA pojasnila Jerajeva, bodo v vmesno poročilo vključili vse, kar so do sedaj ugotovili predvsem o prostorskih načrtih MOL in z njim povezanih sumih vpletenosti župana Zorana Jankovića v spremembo namembnosti zemljišč iz kmetijskih v zazidljiva. Ob tem poudarja, da primer ostaja odprt, saj nekaj zahtevane dokumentacije še vedno niso prejeli.

Komisija je v dobrem letu dela zaslišala številne priče v zvezi z donacijami podjetij, ki so gradila v Ljubljani, občini in v zvezi z domnevno spornimi prodajami ter spremembami namembnosti zemljišč, v katere naj bi bila tudi preko podjetij iz tujine vpletena Jankovićeva družina. Poleg župana in njegovih sinov – eden je na vprašanja odgovarjal pred sodiščem – so pred komisijo pričali tudi kmetijski in okoljski minister Dejan Židan in Roko Žarnić, direktorji različnih podjetij ter predstavniki mestne občine in mestnega sveta. “Obdelali smo parceli na Barju in na Smodinovcu, ključni zadnji del, ki nam še manjka, so pa ciprska podjetja. Na Ciper smo zaprosili za podatke, ki jih pa še nimamo,” pojasnjuje Jerajeva. Prav tako po njenih besedah med drugim čakajo še podatke slovenske davčne uprave in urada za preprečevanje pranja denarja.

Ko bodo dokumente prejeli in proučili, se bodo odločili, ali bodo zaslišali še koga, sicer pa bodo začeli s preiskovanjem nepravilnosti, povezanih z Univerzo na Primorskem. Na prvem zaslišanju 14. aprila bodo predvidoma zaslišali prejšnjo rektorico univerze Lucijo Čok in sedanjega rektorja Rada Bohinca. V nadaljevanju načrtujejo tudi zaslišanje predstavnika podjetja Makro 5 in ministra za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregorja Golobiča.

Kot so v zahtevi za ustanovitev preiskovalne komisije avgusta 2009 zapisali poslanci SDS, SLS in SNS, gre pri projektu obnove in dograditve Univerze na Primorskem za sum korupcije v povezavi z Golobičem. Podjetje Makro 5, ki je ministru Golobiču v Vinjolah gradilo hišo, je dobilo namreč kmalu po njegovem nastopu ministrske funkcije v celoti poplačan dolg za prenovo palače Armeria Foresteria, ki jo je naročila Univerza na Primorskem. Prejšnja vlada pa je plačilo dolga zavrnila, ker je bila vrednost del nepooblaščeno podvojena, pojasnjujejo poslanci.

Preiskava za ugotovitev politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij, ki so sodelovali pri pripravi in izvedbi investicij, financiranih z javnimi sredstvi, naj bi zajela šest sklopov. Poleg investicij v MOL in Univerze na Primorskem naj bi raziskali tudi stanovanjske gradnje Stanovanjskega sklada RS. Četrti sklop zajema Pediatrično kliniko, peti Onkološki inštitut, šesti pa gradbene investicije s področja visokih gradenj, objektov državnega pomena ter v javni rabi, ki so se financirali iz državnega ali ljubljanskega proračuna od leta 1992 dalje. (Sta, P.J.)

Tudi lider oranžne stranke Gregor Golobič se bo znašel pod drobnogledom preiskovalne komisije, ki bo preverila določene domnevne nezakonitosti v zvezi z Univerzo na Primorskem, ki naj bi se jih šel tudi on.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen