Še eno sodniško anti-pismo za Maslešo: ni vreden, da zasede četrti najvišji položaj v državi!

23

Po slovenskih medijih je zaokrožilo pismo, ki ga je nepodpisani avtor naslovil z “Živimo v laži. Spet” in s podnaslovom “Razkroj pravne države”. Neuradno se govori, da ga je napisal neki znani slovenski sodnik, ki se bo po potrebi v prihodnosti tudi (samo)razkril. 

Pismo (ki je izredno pronicljivo in analitično) na Politikisu objavljamo v celoti:

ŽIVIMO V LAŽI. SPET.

Razkroj pravne države

Branko Masleša ni vreden, da zasede 4. najvišji položaj v državi, ker nima odnosa do človeškega življenja niti do države in ker ne govori resnice. Tukaj ne gre za politično vprašanje, ampak za vprašanje resnice in  človekovih pravic v najelementarnejšem smislu.

Življenjepis

»Življenjepis z opisom strokovne dejavnosti« se bere kot norčevanje iz funkcije, za katero se kandidat poteguje. Z njim namreč kandidat občutno znižuje standarde vseh dosedanjih predsednikov v samostojni Sloveniji pa tudi obeh predhodnih (propadlih) kandidatov. Zakaj ni objavljen in ga je potem treba s pismom bralca Kovšce iz Nove Gorice v Mladini nadgrajevati (glej Mladina z dne 29.10.2010).

Občna seja 17.09.2010

Indikativno za razmere in stanje duha na VS je, da se kandidati javljajo na razpise posamič. Da torej med njimi nikoli ne pride do soočenja pogledov, stališč, obrazložitev in direktne primerjave. Kot se je pokazalo, je bil šele tretji kandidat tisti, ki je bil v ozadju pripravljen že ves čas. Nedoumljivo je, da so si vrhovni sodniki modificirali poslovnik občne seje tako, da po njem o kandidatu za predsednika ne oblikujejo mnenja kot to narekuje zakon, ampak od leta 2004 dalje (za razliko od prejšnjega poslovnika) zgolj (tajno) glasujejo o (ne) podpori in potem niti rezultata glasovanja ne objavijo. Pravijo, da to naredijo zaradi varovanja »integritete in dignitete sodniškega odločanja«. Pač pa se potem kot neimenovani sogovorniki v medijih pojavljajo z argumentacijo češ, da so sodniki vse očitke zavrnili. Ni res, da bi občna seja zavrnila očitke Masleši, še najmanj tiste, ki so se pojavili po občni seji (navdušenje nad strelom v čelo, tepihovanje). Zatrjevanje začasne predsednice Jelenc Puklavec torej, da je občna seja zavrnila vse očitke naslovljene na Maslešo, je lažnivo. V zapisniku občne seje ni nobene vsebine, kar omogoča takšne manipulacije.

Sodni svet

Tudi SS šibke strokovne reference kandidata niso zmotile. Kandidat je SS kot hkratni predsednik SS s svojim nastopom »prepričal«. Čeprav so na zahtevo ministra mnenje morali dopolnjevati, jih izjave ustavnega sodnika Jana Zobca, ki ga je našel novinar Ivan Puc in jih objavil 02.11.2010 (o navdušenju nad točnostjo strela v čelo prebežnika in tepihovanju Slovenije) ter izjava bivšega predsednika Višjega sodišča v Kopru mag. Janeza Branka (o ravnanju Slovenije z zemljo in neposrečeni izbiri) niso ganile oz. zmotile. Niso šteli za potrebno, da ustavnega sodnika Zobca in sodnika v pokoju Branka povabijo in izprašajo. Čeprav se je vidni član SS malo pred tem v popularni ženski reviji zgražal nad izražanjam veselja vojakov ob izstreljeni raketi nad (nedolžnim) prebivalstvom Bagdada. Tudi izjave vrhovnega sodnika mag. Rudija Štravsa 09.11.2010 niso zalegle, da bi se članom sodnega sveta zdelo potrebno ugotavljati pravni okvir pobojev prebežnikov na mejah bivše države. Zgražajo se nad Američani, nad državljani Slovenije (Branko Masleša) pa ne in mirno gledajo stran.

Pravni okvir

Kje je zakonita podlaga za poslovanje preiskovalnih sodnikov (rednih sodišč) v primerih, ko so vojaki na meji ustrelili prebežnike. Teh primerov po izjavi M.F. Kranjca, generalmajorja v pokoju in nekdanjega načelnika varnostne službe JLA (Reporter 08.11.2010) ni bilo tako malo, po izjavi policista na meji Maria Kocjančiča v 80 letih na Koprskem kakih 50 ( prispevek RTV novinarke Carl v osrednjem TV dnevniku 11.11.2010 “Streljanje v Kopru”). Slednji govori o komisiji organov notranjih zadev in vojske, izjave vseh treh očividcev Twrdy, Malečkar in Kocjančič pa so sploh pretresljive.

Prebežnik

Ilegalen prehod čez državno mejo je bil v 80 letih le prekršek, ki se je kaznoval z denarno kaznijo do 3.000,– din ali zaporom do 30 dni. V primeru prekrška oz. suma prekrška preiskovalni sodniki niso imeli nobenih pristojnosti in niso opravljali ogledov.

Stražar na meji (graničar)

Vojak je lahko storil kaznivo dejanje po 210 čl. KZ SFRJ. Po Zakonu o vojaških sodiščih so vojaškim osebam za takšna kazniva dejanja sodila izključno vojaška sodišča, vojaška sodišča I.st. so tudi opravljala preiskavo (posamezno preiskovalno dejanje je ogled kraja kaznivega dejanja).

Komentar

Iz navedenega sledi, da preiskovalni sodniki rednih sodišč v primeru, če je vojak na meji ustrelil prebežnika niso imeli prav nobene pristojnosti za kakršnokoli poslovanje oz. za to ni bilo nobene pravne podlage – tudi ne za ogled, ki bi ga opravil dežurni preiskovalni sodnik.

Iz dosedanjih izjav Masleše, Kocjančiča, Kranjca, Malečkarja, Twrdyja je mogoče sklepati, da so preiskovalni sodniki sodišča v Kopru »nudili pomoč« JLA, kadar je šlo za uboj prebežnika. Tudi če je šlo med sodiščem in JLA za nekakšen dogovor, je bilo ravnanje sodnikov, ki so opravljali ogled nezakonito. Lahko bi rekli, da so sodniki s takšnim nezakonitim ravnanjem dajali videz pravnosti umorom, umorom ne glede na to, da jih je morda dovoljevala ali celo narekovala (tajna) vojaška zakonodaja ali predpisi nižjega ranga. Takšni predpisi so po t.im. Radbruchovi (Gustav Radbruch) formuli t.im. zakonsko nepravo in jih sodniki ne bi smeli upoštevati.

Ministrov pregled arhivov

Preseneča, da ministrov pregled arhivov koprskega sodišča ni našel zapisnikov o ogledih, ki bi morali biti arhivirani v enem izvodu, en izvod bi moral biti na Javnem tožilstvu, četudi so zapisnike potem odstopali naročniku ogleda t.j. JLA. Postavlja se vprašanje, kako je Zalar opravil pregled dokumentacije, če je našel en vpis v vpisniku iz tistega časa, pa nobenih drugih vpisov, še manj pa zapisnikov z ogledov.

Minister ni ugotavljal kdo je preiskovalne sodnike obveščal o dogodkih (ustrelitvah prebežnikov). Ali je bila to JLA ali je bila to stalna služba Uprave javne varnosti (UJV) ali  načelnik UJV (glej izjave Kranjca). Minister ni zahteval pregleda arhivov tožilstva. Skratka, minister je očitno opravil zelo selektiven ali zelo malomaren pregled, kar je mogoče pojasniti tudi s tem, da je kasneje v televizijskih nastopih oz. na komisijah Državnega zbora nastopal ne kot objektiven in nepristran predlagatelj kandidata DZ, ampak kot njegov advokat in hkrati tudi razsodnik, katerim pričevanjem kaže verjeti in katerim ne.

Kandidat

Ljudje vidijo, da kandidat ne govori resnice (70% vprašanih), a to naših oblastnikov ne zanima.
Na občni seji 17.09. je menda priznal le, da je opravil en ogled oz. podpisal en zapisnik.
V Mladini 29.10. je govoril, da “je bil zgolj na enem ogledu na meji, kjer so vojaki ubili nesrečnega begunca, ki je obležal na italjanski strani…in kot civilni dežurni preiskovalni sodnik o ogledu kaznivega dejanja (?) naredil zapisnik”.  Torej zapisnika ni samo podpisal.
Na tiskovni konferenci 03.11., ki mu jo je ustrežljivo organiziralo začasno vodstvo Vrhovnega sodišča pa je izjavil, da je sodeloval pri ogledih usmrtitev prebežnikov.  Torej več ogledov in več prebežnikov, govori torej v množini. Očitno spreminjanje izjav kaže na prilagajanje zagovora oz. pojasnjevanja glede na nove dokaze zoper njega.

Ob isti priliki je izjavil “da strela v čelo ni bilo, da ga ni videl” ter še, da besede “tepihovanje” sploh ne pozna (čeprav je bil njegov oče oficir JLA). Tudi Zidar (SCT)  je na očitke o kartelnem dogovarjanju izjavil, da takrat ko naj bi se to dogajalo sploh ni vedel, kaj so kartelni dogovori, da pa so se dogovarjali po gostilnah. Gre za način zagovora, ki je dobro znan iz sodnih dvoran, ko obdolženci npr. trdijo, da njihov način govora ni takšen, da v njihovi naravi ni nasilnosti, medtem ko so do samega dejanja oz. njegovih posledic čisto brezčutni.

Če  Zalar ocenjuje Štravsovo pričevanje kot neverodostojno s povsem izmišljenimi razlogi (da je bila 7. julija 1984 sobota itd.), potem smo upravičeni ocenjevati izjave Masleše. Ocena pokaže, da izjave prilagaja, hkrati pa cinizem in napadalnost kažeta na agresivno osebnost. Kar se sklada z očitki vseh treh sodnikov.

Minister

noče ne videti ne slišati dokazov, ki obremenjujejo Maslešo. Zatrjuje, da je izvedel ugotovitveni postopek, v resnici pa ni ugotavljal niti ene stvari, ki bi lahko škodila Masleši Skrajno selektiven pregled arhivov, opustitev iskanja podatkov pri policiji in tožilstvu iz 80 let. Popolno ignoriranje izjav treh sodnikov in 3 domačinov s kraja ob meji ter 1 generalmajorja. Vse to kaže, da ni ugotavljal resnice, ampak jo je prikrival oz. zamegljeval v korist politično vnaprej določenega kandidata Masleše. Takšen postopek je mimikrija oz. videz pravnosti. Sramota za vsakega pravnika. 

Smrtna kazen

Pri smrtni kazni ni ključno, da je kandidat takšno kazen izrekel, ampak da jo je izrekel bistveno zmanjšano prištevnemu človeku – duševnemu bolniku. Minister, Sodni svet, člani komisije DZ za peticije in MVK vztrajno meglijo to dejstvo, češ da je bila takšna kazen takrat predpisana v zakonu. Res, a ne za duševne bolnike. Kakšen odnos do življenja ima sodnik, ki zmanjšano prištevnemu storilcu-bolniku izreče smrtno kazen? Masleša, ki vztrajno hodi na politične forume (delovna telesa DZ) pojasnjevat sebe in tja nosi izjave bivših strojepisk, za katere se potem izkaže da so šle na ogled, zapisnika pa potem niso pisale, se doslej še ni izrekel, kakšen je bil takrat njegov pogled na smrtno kazen oz. ali je svoj pogled na smrtno kazen pozneje spremenil ali je morda še vedno njen pristaš.  

Predsednik vlade

15.11. smo slišali predsednika vlade govoriti o dobri veri. Takrat ko je premier to govoril, je bila točka glede na že vse izjave oz. dokaze, do katere bi še lahko govorili o dobri veri, že zdavnaj presežena. Nastal je položaj, ko je bilo popolnoma jasno, da le ena stran govori resnico. Če je torej premier poklonil vero Zalarju-Masleši, potem se je opredelil, da sodniki in druge priče lažejo. Kako si je lahko premier vzel takšno pravico? Nihče ne more biti dobroveren ob vseh navedenih, a neupoštevanih pričevanjih! Gre lahko le za vnaprejšnjo opredelitev, da se verjame Masleši, pri čemer torej vsi drugi lažejo, 7 ljudi, od tega trije sodniki! Tega ni mogoče razumeti. Ali bodo sodišča zdaj verjela na besedo obdolženca, če ga bo podpirala leva politika? Vsi drugi dokazi pa bodo prezrti.

MVK  16.11.2010

Minister zamegljuje in govori, da ustavni sodnik Zobec in vrhovni sodnik Štravs nista pravi priči (temu celo vnaprej odreka verodostojnost na TV) ter kot kandidatov advokat in razsodnik hkrati pove, da bi bilo treba zaslišat strojepisko in nekdanjega javnega tožilca. In potem sme kandidat zmagoslavno predložiti dve notarsko overjeni izjavi. MVK s preglasovanjem zavrne predlog, naj se postopek vodi pošteno in sicer, če je eni strani omogočeno, da se izjavlja na komisiji, je treba to omogočiti tudi drugi strani ali pa nobeni. To se pravi: komisija je delovala mimo elementarnih pravil poštenega postopka, ki mora veljati tudi za politična telesa. Takšno delo komisije je farsa. Očitno je šlo za podaljšano roko ministra oz. vnaprej sprejet dogovor,  kakšna mora biti odločitev. Znova: sramota! In absolutno zanikanje pravne države in vsake politične kulture.

Izjava strojepiske

Nismo še doživeli, da bi sodniki političnim organom nepovabljeni nosili notarsko overjene izjave njim naklonjenih ljudi. Preseneča manipulacija poslanke Bebler- Lavtižar (pravnice), da notar jamči za resničnost vsebine izjave. Vemo, da potrjuje le istovetnost osebe, ki je izjavo dala in podpisala. Notarski zapisnik o izjavi je poleg tega zavajujoč. Gre za formular, ki ga notarji sestavljajo pri sestavljanju pogodb, zato je v njem tudi formulacija, ki zavaja: »notar izjavljam, da je  pričujoči notarski zapisnik veren odraz poteka dogajanja ob sestavi tega notarskega zapisnika«. Kaj hoče povedati notar? Da je zapisal dano izjavo ali da je izjava resnična?  Menda notar zapiše dano izjavo in ne kaj drugega? Kaj je to treba poudarjati?

Zanimivo pri tej izjavi pa je, da ve strojepiska po 26 letih povedati, kar Masleša vse do pripravljenega nastopa na MVK ni storil. Vsak normalen človek bi že ob prvi izjavi najprej povedal, da ga je smrt človeka pretresla, da je bilo ravnanje JLA nezakonito. Masleša pa je govoril, da se ga po krivem blati, da bi se mu morali opravičiti, ničesar pa o ubogih žrtvah.

Ni jasno, kako je lahko po pripovedovanju strojepiske Masleša dežurne vojaške osebe, med njimi tudi oficirje, ostro obravnaval. Je imel mar nad njimi kakšno oblast? Kot dežurni  preiskovalni sodnik pristojnosti ni imel nobenih. Če je dejanje obsojal, bi moral tudi vedeti, da gre za umor. Komu je zadevo prijavil? Nikomur. Le uslužno naj bi poslal zapisnik vojaškim oblastem, zdaj pa z rosnimi očmi govori o trpljenju svoje družine. Morda je imel družino tudi ustreljeni?

Izjava javnega tožilca

Javni tožilec je povedal, da izjavo  podpisuje na prošnjo Masleše. Sic! Naj pove, kje je zapisnik. Nič ne govori o prizadetosti in zgroženosti Masleše, niti o svoji, nič ne pove, zakaj je bil na ogledu, če je šlo za pristojnost vojaškega tožilstva, kdo ga je obvestil o dogodku in kaj mu je bilo povedano. Kot bi šlo za nekakšno taborniško zgodbo, ne pa za precizna preiskovalna dejanja sodnih organov. Ali pa je šlo za sistem, v katerem so se civilne oblasti udinjale JLA tudi pri takšnih dejanjih kot so bila streljanja prebežnikov.

Povsem jasno je, da strojepiska in tožilec opisujeta enega od očitno več ogledov, ki so se v tistem času dogajali in da to ni primer, o katerem govorita sodnika Zobec in Štravs. Očitno je bil ta primer uradno zabeležan, ker je šlo za streljanje ob mejnem prehodu pred številnimi pričami in ga JLA ni mogla prikriti in pomesti pod preprogo zgolj z ogledom »dežurnega preiskovalnega sodnika« in svoje komisije, kar je bila očitno na koprskem praksa. Na več teh ogledov kaže tudi izjava strojepiske, da je bil ustreljeni Jugoslovan, Štravs pa, da je šlo za Romuna.

18.11.2010

Avtor pisma, domnevno znani slovenski sodnik, z naslovom “Živimo v laži. Spet.” očita Masleši, da nima odnosa do človeškega življenja, ministru Zalarju pa, da je postal Zalarjev “advokat”.

Foto: Gregor Pohleven/Demokracija

Št. komentarjev: 23
  1. Manca pravi

    Bravo! Sodniki se prebujajo. Potlačili so strah. Sramota je prevelika!
    Mogoče pa tudi za sodstvo še gori majcena lučka na koncu tunela.

  2. Rado pravi

    Če prav razumem zgoraj,
    zdaj pripisujejo Masleši krvido za uboj prebežnika. Zraven so mu obesili še krivdo za “totalitarnost” takratnega režima. Iz sodnih krogov tako oblikovana kritika že ni mogla priti.
    Pismo ima vse značilnosti političnega pamfleta in je nedvomno strankarsko producirano.

  3. Manca pravi

    Rado ti si bolj slep od slepca. Vse sodiš po sebi in svojim komunajzerji.

  4. Manitu pravi

    Rado, zakaj govoriš na pamet? Potem pa se bo sodnik razkril, pa ups, nisem vedel kaj pišem. Enostavno ne dopustiš možnosti, tako kot pravilno ugotavlja Manca, da se sodstvo enostavno prebuja. Dovolj jim je svinjarije v lastnih vrstah. Kaj so potem po tvojem Zobec in drugi sodniki, ki so se javno zavzeli za resnico tudi iz “strankarske produkcije”?

  5. brdavs pravi

    Tej komunistični drhali je vseeno kaj si misljo druge države ,samo da so prjatelji skupaj .Nimajo sramote nimajo karakterja samo da imajo skupno gnezdo v katerem se dobro živi.

  6. Anakonda pravi

    Čudno je to z Radotom. Ne srbi ga, pa se vseeno praska. Bo treba dohtarja!

  7. mudo moreno pravi

    Tole z Maslešo pa dobiva neverjetne razsežnosti. Ne samo,da glavni akter tdoglavi naprej,tudi vsi odločilni faktorji popolnima ignorirajo zelo resne očitke na njegov račun,ko da bi bili gluhi,slepi in retardirani. Pa niso,prav mogoče pa je,da jih Masleša z nečim drži v šahu. Morda jih predobro pozna,saj so iz istega gnezda. Obnašanje Vinka Gorenaka na mandatno-volilni komisiji je bilo prav neverjetno. Ne vem,kakšen je komentar njegove stranke na njegova izvajanja,ampak mene bi resno zaskrbelo kaj ta tip počne v moji stranki. Očitno imajo vsi dosti Masla na glavi,Masleša pa to izkorišča.

  8. Rado pravi

    “Tole z Maslešo pa dobiva neverjetne razsežnosti.”

    Gotovo jih dobiva. Zadaj je cel štab SDS-a. Sem na parlamentarnem programu poslušal dr. Gorenjaka, kako je “razvijal” sistem do višin znanstvene fantastike.
    Ubogi Maleša, ki je takrat slučajno bil dežurni preiskovalni sodnik in je po službeni dolžnosti moral iti na kraj uboja. /prav lahko bi bil Štraus na istem mestu, če bi bil takrat dežuren./
    Gorenjak mu je “obesil”, poleg uboja cel totalitarni režim Titove Jugoslavije. Kar poslušajte na tem kanalu – večkrat ponavljajo.

    Glede Masleše.
    Meni zadustuje, da ga je podprl tisti del stroke, ki odloča o tem. Takoj ko katerakoli stvar dobi politične dimenzije se pa začne sranje. Glede tega pa ne verjamem, ne levim, ne desnim.

  9. Manca pravi

    Ne, ne Rado. Ti verjameš samo levim (komunistom, ki jih je obsodila Evropa kot zločince). Kako lepo se sliši.

  10. Rado pravi

    Evropa je obsodila?
    Je “Evropa” sodni organ, da lahko obsoja? Kdo je bil tožilec in kaj je obtožil? In kaj je obdolženi povedal v obrambo?

    Evropska obsodba je farsa.
    Beri to:

    “»Kdor obvladuje preteklost, obvladuje tudi prihodnost«, je satirično/cinično ugotavljal Orwell. Zgodovinski revizionizem je bil vedno izhodišče za osvajanje in utrjevanje oblasti. Katoliški totalitarizem si je utiral pot z zgodovinskim revizionizmom tudi na Slovenskem. Sedaj pa smo priča »pobudi« za odpiranje vrat takemu revizionizmu tudi na evropski ravni. Zavezniške odločitve in zavezniško ravnanje naj se relativizira v luči izhoda »hladne vojne«: »Zmaga premagancev – poraz zmagovalcev«. »Evropska zavest« naj ne bo več antifašizem, ampak novi totalitarizem. Pot v to pa utira zgodovinski revizionizem. Prav tako kot poborniki »sprave« postavljajo kot pogoj priznanje »legitimnosti domobranstva« in Evropsko sodišče 12 let po oprostilni sodbi obsodi sovjetskega partizana Kononova v Latviji, tako tudi pobudniki »zgodovinske komisije« hočejo vcepiti v »evropsko zavest« laž o nedolžnih kolaborantih in kriminalnih Zaveznikih v drugi svetovni vojni.”

    Vsakšne pavšalne obtožbe so revizionizem. /tudi po vojni pobiti so bili pobiti kar na počez – brez raprave o krivdi/

  11. mudo moreno pravi

    Maš prav Rado,ubogi Masleša je šel po službeni dolžnosti na kraj zločina,in ker je bil tako ubog,si je dal pač malo duška,in se je nad podrobnostmi umora pač malo naslajal.
    Seveda,da zadostuje da ga je podprl del stroke
    ,ki odloča o tem:”saj ni važn kdo je in kaj je; važn da je naš”
    Seveda vsakršne pavšalne obtožbe niso revizionizem ampak ignorantstvo!
    Vsak zgodovinski mit si zasluži pošteno revizijo.Kdor je le malo poškilil v revizionistično literaturo ve, da revizionizem temelji na avtentičnih dokumentih,arheologiji,forenziki. Zgodovinski miti pač temeljijo na propagandi in bajkah.

  12. Manca pravi

    Rado, res se lepo sliši, da so bili komunisti zločinci in za to ni potreben revizionizem.
    Poglej po Sloveniji pa boš videl. Skoraj vsak kmet, ki hoče malo globlje zaorat v njivo, potegne na plano ročico otroka, ženske ali pa celo oba skupaj, na katerih še danes visijo ostanki bodeče žice s katero so bili zvezani in umorjeni.
    Vidiš Rado, ti nagnusni umori so se dogajali potem, ko so vse sprte strani odložile orožje. To Rado je zločin, ki so ga storili tvoji idoli in ga obsoja Evropa. Dovolj je dokazov.
    Vso tvoje filozofiranje je zaman. Vsako zanikanje tega pa je nagnusno in izprijeno.

  13. mudo moreno pravi

    Kot pri Krščanstvu so najslabša reklama za Socializem njegovi privrženci.
    G.Orwell

  14. Donko pravi

    Zakaj govorite le o domobranskih grobiscih, ki jih je zdaj ze vec, kot 700?
    Partizanskih grobisc je 2.800.
    Manca,
    nic nisem slisal, da bi Evropa kaj obzalovala milijon od lakote in bolezni izstradanih, umrlih nemskih vojakov. 1945 – 46. Tudi brez sojenja in seveda po vojni.
    Govoriti le o domobranskih zrtvah je nagnusno in izprijeno.

  15. xman pravi

    Dokler se pisec ne razkrije sam ali kako drugače, je preuranjeno trditi, da gre še za eno anti-pismo za Maslešo. Pismo ima v nekaterih analizah dosedanjega postopka izvolitve predsednika sicer prav, vendar glede očitkov Masleši o verifikaciji umorov na meji, ne pove prav nič novega. Od kod avtorju sklepanje, da so preiskovalni sodniki z nezakonitimi ogledi dajali videz pravnosti umorom, ne vem, niti pismo tega podrobneje ne pojasni. Kakšen pravni pomen ima zapisnik o ogledu kraja kaznivega dejanja, je namreč v Zakonu o kazenskem postopku jasno določeno in tudi laiku bo verjetno jasno, da zapisnik o ogledu še ne pomeni sodbe, v kateri bi se odločalo o krivdi storilca. Zato sploh ni važno tudi če bi se Masleša stokrat zlagal o tem koliko ogledov je opravil, kje je ležal prebežnik in kakšno luknjo je imel v glavi, če pa je ta luknja v glavah tistih, ki ga vztrajno neargumentirano obtožujejo prikrivanja umorov, množica anonimusov pa temu zvesto, ne vedoč zakaj, pritrjuje . Začenjam se dolgočasiti.

  16. APM pravi

    Radotu!
    V Sloveniji je še danes – november 2010, prepovedano nekoga imenovati Udbovec, čeravno obstojajo za to trdni dokazi.( Eden izmed razlogov je tudi odlikovanje tovariša Tuerka). In Masleša je to prav gotovo. Morda je bil celo pripadnik Kosa.
    V nedemokratični trdnjavi kapitalizma, Nemčiji, predstavnik Stasija ne more niti pomisliti, da bi postal nižji poštni uradnik, ker pač tam ne poznajo dmokraije in varstva človekovih pravic. Pri nas pa lahko človek s takšno preteklostjo postane celo vrhovni varuh pravice. S takšno držo se postavljamo ob bok kubanske in severnokorejske demokracije. Pa naj še nekdo reče, da časa ni mogoče ustaviti.

  17. Rado pravi

    APM,
    vidim da se ognjevito boriš za tisto kar ti misliš, da je resnica (jaz sicer ne mislim tako), Prav, bori se še naprej, a bodi pošten. Imej enake vatle za vse.
    Rad bi z dekretom izločil vse ki so /bili/ tki. udbovci. Brez dokazovanja kaznivosti njihovih dejanj. Hkrati pa se huduješ na povojno oblast, ki je dala pobiti domobrance, brez dokazovanja njihove krivde, zgolj zaradi ukaza Velikih treh (Teheranska konferenca).

    Odloči se zdaj. Če se boš prizadeval za lustracijo tki. udbovcev, potem boš
    s tem rdelim priznal tudi legitimnost povojnih pobojev. Torej APM?

  18. Franc pravi

    Tudi nacizem ni bil obsojen na sodišču. Tam so bili obsojeni posamezniki. Je zaradi tega nacizem dober? So se po vojni šli revizionizem? Vsaj v Nemčiji so se šli.

  19. Franc pravi

    Rado, ti nimaš pravice zahtevati od drugih enakih vatlov za vse, ker jih sam nimaš.

    V vseh demokratičnih državah so ljudje, ki so delali za te zločinske organizacije, kot je udba, so izločeni in ne morejo dobiti zaposlitve v javni upravi. Samo Slovenija to omogoča.

    Ne Rado. Lustracija nikakor ne bo legitimirala povojnih pobojev. Lustracija namreč pomeni zgolj prepoved zaposlovanja v državnih službah tistim, ki so bili pomembni funkcionarji komunizma ali udbovci.

    Seveda se ima vsak, pravico pravdati na sodišču, in dokaže, da ni bil udbovec. Domobranci te možnosti niso imeli.

  20. jack pravi

    A pol bi lustracija tudi Janeza Janšo, Vinka Gorenaka in še par teh SDS-ovcev “odnesla”? PODPIRAM!

  21. niko pravi

    Nekdo laže,ali ustavni sodnik in še dva druga vrhovna sodnika ali Masleša.Ne vem,zakaj bi ti trije lagali zaradi Masleše.To bi bilo potrebno razčistiti,reference so pa tudi v primerjavi s prejšnjima kandidatoma,milo rečeno skromne.

  22. Franc pravi

    Jack, njih bi pa pustili pri miru samo zato, da bi komunajzerje, kot si ti jezili. Pa še zakon bi sprejel, da jih moraš obvezno gledati vsaj eno uro na dan – seveda samo komunajzerji.

  23. […] Spomnimo: izjemno sporni “vrhovni” sodnik v državi Masleša se je “proslavil” tudi z izjavo o “tepihovanju” Slovenije v kontekstu groženj Sloveniji s strani jugoslovanske armade, nekatere druge Masleševe “človekoljubne” akcije pa so zbrane na tem mestu… […]

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen