Piše: Ana Jud, publicistka
Beseda Mura je v zadnjem času v slovenskem medijskem prostoru velikokrat slišana. Seveda ne tista Mura, ki mirno teče in včasih poplavi okoliške bregove. Tukaj se govori o Muri, o podjetju, ki se poslavlja, Prekmurje, že tako najbolj osiromašeni del naše nemarne države, pa poplavljajo trume novih brezposelnih človeških usod. Se zgodi. Recesija. A veste česa pa le ne razumem?
Ves čas govorijo, da ima Mura dolgoletno zgodovino, ki sega v leto 1925. Po eni strani je to res, po drugi strani pa bi bil čas, da bi nekdo priznal, da takrat podjetja Mura še ni bilo. Takrat je bila samo ena majhna šivalnica perila, v lasti podjetnika Janeza Cvetiča, kateri se je sedem let pozneje pridružila še šivalnica perila podjetnika Ludvika Šiftarja. Leta 1940 sta obe skupaj, kot pričajo skopi podatki na uradni strani podjetja Mura, zaposlovali okoli 500 delavk, skromnih šivilj, ki so garale in gradile prve korake male a tedaj uspešne tekstilne industrije. Pet let pozneje, leta 1945, ko se je 2. svetovna vojna končala in je totalitarni sistem komunizma premagal totalitarni sistem naci-fašizma, smo dobili socialistično Jugoslavijo, ki jo je vodil v Sloveniji še danes nerazumno malikovani tiran Josip Broz Tito. Dejstvo je, da komunisti o gospodarstvu niso imeli pojma. In ga še danes nimajo. Titova ideja je bila – enakost. Lepo. A v resnici je bila ta enakost samo še ena od mnogih laži s katerimi nas je filal ta monstrum. V skladu z enakostjo je bilo seveda potrebno »prerazporediti« tudi tedaj obstoječa podjetja. Jih nacionalizirati. In tako sta tudi Cvetičeva in Šiftarjeva šivalnica doživeli nacionalizacijo, ki jo je zmešana jugoslovanska komunistična oblast vsa nadaljnja leta naše nekdanje skupne države vodila kakor je vedela in znala. Slabo. Lagali so nam, da ustvarjajo vrhunsko blagovno znamko, v resnici pa se Mura nikdar ni mogla primerjati z močnimi zahodnimi modnimi blagovnimi znamkami – ki so rasle v hudobnem kapitalizmu, a ne? – kot sta, denimo, Armani in Versace. Komunizem pač ni ponujal teh pogojev. Po eni strani nam je resda vsaj toliko omogočal tujino, da smo lahko hodili kupovat čez mejo, po eni strani je komunizem tudi izvažal, a hkrati je tujcem paranoično zapiral poti v našo nekdanjo državo, s tem pa je zapiral tudi dotok svežih idej, inovacij in investicij.
Torej, Mura ni propadla včeraj ali danes. Po malem je propadala že ves čas. Še posebej zadnjih 20 let, najbolj intenzivno pa od leta 2004 naprej. Kaj pa zdaj, ko je konec? Danes bodo Muro menda »rešili« le toliko, kolikor se bo dalo – tisti najbolj zdravi del? Tako Mura spet doživlja delitev, tisto delitev, ki sta jo poznala že garača Cvetič in Šiftar. Saj res, kaj se je pa zgodilo z njima? Zakaj o tem ne pišejo? Zakaj niti na Murini spletni strani ne piše, kaj se je zgodilo? Vas je sram? Leta 1945 je enemu uspelo pobegniti, drugi je končal v komunističnem koncentracijskem taborišču. S komunisti pač ni bilo šale: ko so nacionalizirali, torej dobesedno ropali poštene ljudi, se ni bilo mogoče upirati. Kdor se je upiral, so ga preprosto ubili, njegovo imetje pa zaplenili. V čem je bil Tito torej boljši od pošastnega Adolfa Hitlerja ali Josipa Stalina? Žal, velike razlike ni. Vsi trije so bili sicer šarmerji, a vsi trije so znali samo uničevati. Česar nista uničila Hitler in Stalin, je v naših krajih nadaljeval Tito.
Saj bi za epilog najraje zapisala, da se malo zamislite nad povedanim, pa vem, da itak ne bi bilo nobenega učinka. Ampak, veste kaj, verjemite, življenje se prej ali slej pravično obrne. Kar ste vi, Slovenčki – pred več kot 60 leti – storili Cvetiču in Šiftarju, ravno to se vam danes vrača. Boli? Dobro, potem zdaj končno veste, kako je bolelo njiju! Smrt socializmu, svobodo posamezniku!
Ana glede na to, da je to na poratlu za politično satiro tako tudi jemljem tvoj zapis. Ponovno je vanj vtkan ves tvoj bes na bivši sistem, ki se ga zaradi svoje mladosti niti ne moreš prav spomniti in zato mi še posebej ni jasno zakaj takšno sovraštvo in bes.
Morda bi vprašala večino delavk Mure, če tudi one tako mislijo kot ti. Žal pa verjetno tistih, ki sta jih zaposlovala kapitalista več žal ne moremo vprašati, ali se jim je tako rožnato godilo. Kakorkoli, predlagam ti mičkeno manj agresije in sovraštva v tvojih besedah.
Dober tekst. Judova je edina, ki zadane v bistvo stvari. Komunajzerski sistem je že v osnovi spodkopaval nekega zdravega podjetniškega duha, kar je v končni fazi pripeljalo do propade Mure. Saj smo vendarle v Sloveniji tudi po osamosvojitvi imeli na oblasti rdečo kontinuiteto. Janša pa je imel nato premalo 4 leta, da bi lahko nato kaj pametnega naredil. Sedaj pa je seveda spet vse po starem.
@ Tomaž muršak
Nekako se je mogoče strinjati, da je tekst nekoliko grob vendar pa bistvo je zajeto. Če malo skrajšam “prejšni” sistem je deloval po principu: če si tiho in prikimavaš družbenopolitični usmeritvi potem ti je res lahko bilo fino v kolikor pa si imel kaj preveč povedat proti je najmanj kar se je zgodilo da si izgubil službi in je nisi več dobil. Sindikat je v takih primerih ostal vedno tiho.
Že vsaj pred 20 leti je bilo jasno, da Mura nima velikih možnoti za preživetje pa vendar so politiki in novinarju spreto lagali, da bo šlo in da je Mura nekaj posebnega. Država je zmetala ogromono denarja v Muro in novinarji so prelili ogromno zavajajočih in lažnivih tekstov , ki so izhajali iz osebnih koristi.
Torej Mura ni imela veliki možnoti, ko se je začel prodor Kitajsko-Turških oblek in oblekic. Pred 20 leti bi bilo možno postopoma prilagoditi Muro, najti druge možnosti zaspolitve in zamnjšati odvisnost Prekmuja od Mure. Pa je naši vrli politiki in gospodarstveniki niso in novinarji so jim pri tem pomagali. Sedaj bo pa to velik problem za celo državo. Zato predlagam da vsi politiki,gospodartveniki in novinarjij ki so bili udeleženi dajo pol svojega premoženja delavkam, da da bodo lažej preživele ali pa v odpiranje novih podjetji.
Se strinjam z Martinom, politiki so samo flancali in zavajali tako delavce Mure kot vso slovensko javnost. Vedelo se je, da takšna megalomanska Mure v globalnem in hiperkonkurenčnem svetu ne more preživeti. Škoda je le, da se niso delavci Mure sami prej zmigali in prevzeli podjetje v svoje roke kot so to denimo sedaj storili v bivšem MIP-u ali pa v nešteto primerih v Franciji. OK. še vedno jih ne bi bilo moglo biti zaposlenih 3.500, vsekakor pa več kot teh 700.
@ Martin Novak
Kaj pa je danes drugače? Če preveč na glas poveš kaj o tem kako se kdo okorišča na tvoj račun, si na cesti. Sindikate so kapitalisti po(d)kupili, folk pa množično gre na ceste.
To da tekstilna industrija v Sloveniji nima prihodnosti je že res dolgo znano. V mariboru je tako ugasnil Mariborska tekstilna industrija (MTT), Tovarna sukanca in prediva (TSP), PIK … delovna sila je bila pač predraga. Vsaj ko so ugasnila ta podjetja bi moral to biti alarm za ukrepanje v Muri, a so se vrli strokovnjaki, ki so tudi zafurali tranzicijo in ustvarili tajkune zanašali na dejstvo, da bo Mura slovenski tekstilni paradni konj. Šivalo se je za zveneča imena in kdor je dal kaj nase je nosil obleko od Mure. A to je žal bilo premalo. Vsega tega se zavedam.
Treba pa je vedeti od kdaj naprej je v Muri šlo strmo navzdol. Z izgubo južnega trga. Če bi se vrli strokovnjaki (ki so tudi zafurali tranzicijo) usmerili tja, bi morda danes bila situacija drugačna.
Vse zgoraj navedeno pa še vedno ni razlog za širjenje nestrpnosti, sovraštva in za demagogijo in to na račun ljudi, ki so resnično v krizi, saj jim s tem ne bomo prav nič pomagali, pa četudi nas do konca zmerjate s Slovenčki … 91-tega in še pred tem na plebiscitu smo bili prav ponosni, da smo Slovenci. Tudi sam se ne strinjam s politiko, ki jo vodi Slovenija, a zato še ne bom podpihoval nestrpnosti.
Tole je odgovor na Anin članek ter na pripombe bralcev. Res je, Ana ponavadi zadane v bistvo stvari, samo ne vem kako njen bes na prejšnji sistem in režim, ki ga zaradi svoje mladosti niti ni občutila na lastni koži, koristi Murinim delavkam. Očitno je vzgojena v novem podjetniškem duhu, ki pa ni do delavcev prav nič bolj milosten kot je bil tako osovraženi komunističen režim, samo bolj prefinjene metode uporablja, posameznika ne pokonča takoj, ampak pusti, da umira na obroke.
Kateri sistem pa ne deluje po principu: da lahko obdržiš službo samo, če prikimavaš in tuliš z volkovi, gospod Martin Novak? Vedno je bilo tako, da so jo tisti, ki so se obračali po vetru, dobro odnesli. Pa ne gre metati vseh novinarjev v isti koš. Res je, tisti, ki so zaščitili svojo eksistenco, so pisali tako, kot so od njih zahtevali, pa čeprav morda za ceno lastnih vrednot in prepričanj. Drugi, ki pa niso pristali na kaj takega, se s politiko in njenim vpletanjem v gospodarstvo niso hoteli ukvarjati ali pa jih jue politika onemogočila (spomnimo se samo prodorne Vide Petrovčič). Prvi so danes še vedno novinarji, drugi pa le še životarijo brez službe ali pa so se znašli po svoje. Kako bi se pa vi odločili, če bi bili postavljeni pred tako dilemo?
@Tanja le eno retorično vprašanje: kako lahko denimo notranja ministrica Katarina Kresal hodi na post-partizanske mitinge in govori o vrednotah NOB, če pa se je rodila komaj pred dobrimi 30 leti?
@Dejan: To si Kresalova lahko privošči, ker je njen sponzor Senica 🙂
Drugače bi še sedaj bila pripravnica na kakšnem okrajnem sodišču.
[…] Politikisu Ana Jud o travmi Mure, ki se je začela že v naši polpretekli […]
G. Muršak, kaj pa naj bi bilo danes drugače, saj je sLOVEnija še zmeraj pod rdečo oblastjo. Mi pravega kapitalizma še od daleč nismo videli.
“Kdo pa so ti mladi fantje” s podporo očetov, ki imajo 90% vsega premoženja slovenije v lasti. Ali mogoče niso to fantje iz različnih združb falang 21 yesov in podobnih “eden drugem pušečih se ku*cov” z zamrznjenimi partijskimi knjižicami in tapravim žegnom. Zato lepo prosim… brez sprenevedanja.
lp