Danes zadnji dan za prijavo na spomladanski rok mature

0

Še danes se lahko kandidati prijavijo na spomladanski rok splošne in poklicne mature. Splošna matura se bo začela 7. maja s pisanjem eseja pri slovenščini, italijanščini ali madžarščini in se nadaljevala 2. junija s pisnim izpitom iz angleščine. Istega dne se z izpitom iz angleščine prične tudi spomladanski rok poklicne mature.

Dijaki, ki bodo letos opravljali poklicno maturo, so namreč že 10. marca pisali predmaturitetni preizkus iz materinščine, gimnazijci pa preizkus iz angleščine, obveznega predmeta na splošni maturi. Tokratni preizkus je bil namenjen spoznavanju vsebine in načina izvedbe pisnega dela mature.

V zimskem roku poklicne mature (od 6. do 18. februarja) je maturo v celoti prvič opravljalo 586 kandidatov, od tega 311 deklet in 275 fantov. Poklicno maturo jih je uspešno opravilo 425 oz. 72,5 odstotka. Lani jih je bilo po podatkih Državnega izpitnega centra uspešnih 76,6 odstotka.

K zimskemu roku poklicne mature se je sicer prijavilo skupaj 2760 kandidatov. Izpitov se je na 146 srednjih šolah in organizacijah za izobraževanje odraslih udeležilo 1617 kandidatov (lani 1860), od tega 172 dijakov in 1445 odraslih.

Splošna matura je lani sicer potekala na 87 šolah (predlani na 89), prvič jo je opravljalo 8621 kandidatov (predlani 9160 kandidatov).

Minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk je v okviru varčevalnih ukrepov napovedal spremembo vloge mature, ki ne bo več skoraj edini pogoj pri vpisu na visoke šole in fakultete. Te bodo imele pravico postavljati dodatne pogoje, kdo, s kakšnimi znanji in talenti se lahko vpiše.(sta)

(fotografija je simbolična)

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen