V Toskani se je začela kampanja proti kebabu in restavracijam s hitro prehrano. Potem ko so proti njim že nastopila nekatera druga mesta, je občinski svet znanega letoviškega mesta Forte dei Marmi sedaj prepovedal odprtje novih restavracij s tovrstno prehrano, ker naj bi iz mesta izpodrivale tipično toskanske lokale.
Restavracije s hitro prehrano in prodajalne kebabov naj bi poleg tega s svojimi pisanimi barvami ne bile združljive z arhitekturo letoviškega mesta, turisti pa naj bi z embalažami kosov pic in hamburgerjev onesnaževali mesto. “Nočemo postati kot vsa ostala mesta. Želimo ubraniti svojo kulturno identiteto,” je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA dejal tamkajšnji župan Umberto Buratti.
Forte dei Marmi sicer ni edino toskansko mesto, ki je napovedalo boj hitri prehrani. Leta 2008 je mesto Lucca prepovedalo odprtje lokalov z etno hrano v srednjeveškem centru, da bi tako ohranili “gastronomsko tradicijo in arhitekturne značilnosti” mestnega središča. Dovoljeno ni bilo niti odpiranje restavracij s hitro hrano, vsaka restavracija pa naj bi nudila vsaj eno za območje značilno jed.
Letos avgusta pa se je podobnih ukrepov lotilo italijansko mestece Cittadella blizu Padove. Njen župan je namreč potrdil zakon, ki prepoveduje ulično prodajo kebaba v zgodovinskem središču mesta.(sta)

Pri nas pa je ustavno sodišče že obravnavalo predlog Slovenske nacioanalne stranke, da se prepove priprava in uživanje slovenskih narodnih jedi, kot so čevapćići, pleskavice, ražnjići,srpsko nabodalo in druge fine jedi.
Odločitev bo razglašenana dan, ko bo Jankovićrazglasil kandidaturo za zadnjega mandatarja slovenske plenilske levice.