V Banki Slovenije in NLB kriminalisti. Razlog: nezakonito izbrisani imetniki podrejenih obveznic!

1

V Banki Slovenije, v NLB in v slovenski podružnici revizijske hiše Ernst & Young poteka kriminalistična preiskava, poroča portal Siol.net. V Banki Slovenije so prihod kriminalistov za STA potrdili, ne morejo pa še povedati, kaj preiskujejo. Neuradno pa gre za ovadbo izbrisanih imetnikov podrejenih obveznic zaradi izvedbe sanacije bank konec 2013.

Kot so sporočili iz policije, so aktivnosti preiskovalcev Nacionalnega preiskovalnega urada usmerjene v zbiranje obvestil in dokazov za utemeljitev suma storitve kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic, ki so ga osumljene štiri fizične osebe. Nobeni od osumljenih oseb ni odvzeta prostost, ker za to ni zakonskih razlogov.

Po informacijah portala Siol.net je med preiskovanci tudi guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec. V nadzorniku bančnega sistema so več informacij obljubili pozneje.

Po navedbah policije iz dosedanjih ugotovitev preiskave izhajajo utemeljeni razlogi za sum, da so uradne osebe, ki so v okviru sanacije bank leta 2013 ugotovile domnevno negativni kapital v eni od saniranih bank, neupravičeno izrekle izredni ukrep prenehanja kvalificiranih obveznosti banke ter pri tem storile kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic.

Zaradi takšnega ravnanja je banka po navedbah policije pridobila veliko premoženjsko korist v znesku 257 milijonov evrov, ker so ji s tem prenehale obveznosti do njenih upnikov, imetnikov podrejenih obveznic in podrejenega dolga.

Predkazenski postopek je Nacionalni preiskovalni urad začel v decembru 2014 na podlagi pisnih prijav, preiskovalci pa zbirajo obvestila in dokaze ter izvajajo druge potrebne ukrepe na podlagi usmeritev Specializiranega državnega tožilstva.

Zaradi milijardne sanacije bank v NLB, NKBM in Abanki pa tudi v pozneje likvidiranih Factor banki in Probanki, ki je na podlagi rezultatov pregledov bank in obremenitvenih testov vključevala tudi izbris imetnikov podrejenih obveznic in razlastitev delničarjev, so ovadbe in prijave vlagali predstavniki malih delničarjev in nekateri imetniki podrejenih obveznic ter očitke na račun Banke Slovenije izražali tudi javno.

Vložili so tudi zahtevo za presojo ustavnosti teh ukrepov, o kateri ustavno sodišče še presoja. Čaka namreč na mnenje sodišče EU, ki naj bi bilo znano 19. julija. Mali delničarji navajajo, da jim je bila s tem storjena škoda v višini okoli 600 milijonov evrov. (sta)

banka slovenije

Število komentarjev: 1
  1. antikomunist pravi

    In kako se bo zadeva končala? Kot vedno! Ugotovili bodo, da je bilo krivo slabo vreme.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen