Vodstvo Večera odpustilo nekatere znane urednike in novinarje; posloviti so se morali Rok Kajzer, Zoran Mijatović, Jasmina Detela in Boris Jauševec
Društvo in sindikat novinarjev ter novinarji časnika Večer protestirajo in obsojajo odločitev vodstva Večera o odpuščanju urednikov in novinarjev. To potezo skupaj z ukinitvijo samostojnega uredništva priloge V Soboto vidijo kot napad na kakovostno novinarstvo in kot degradacijo novinarskega poklica.
Ob tem izražajo vso podporo tako odpuščenim kot tudi tistim na časniku, ki so bili potisnjeni v odhod. To so Rok Kajzer, Zoran Mijatović, Jasmina Detela in Boris Jauševec. Prav tako izražajo podporo vsem odpuščenim novinarjem drugih medijev.
Izpostavljajo, da poleg odpuščanja vodstvo družbe Večer že leta izvaja tudi t. i. mehke odhode, ki jih ne nadomešča. Pravkar so predčasno upokojili izkušenega novinarja zunanje redakcije, ki je tako postala “enoosebna”. To dodatno kaže na kadrovsko siromašenje novinarskih vrst, s tem pa veliko večjo obremenitev preostalih članov redakcije Večera, so posvarili.
Po njihovi oceni je to nedopustno in pomeni dodaten razkroj slovenske medijske krajine. Priloga V Soboto je pomemben prostor za poglobljeno, analitično in raziskovalno novinarstvo, ki bralcem ponuja dragocen vpogled v ključna družbena vprašanja, so izpostavili. Ukinitev samostojnega uredništva se jim zdi huda izguba za javni interes, raznolikost medijskega prostora in neposreden napad na novinarsko in uredniško avtonomijo.
Kot so dodali, je odpuščeni novinar in urednik Rok Kajzer skozi leta dokazoval izjemno strokovnost, neomajno etiko in predanost novinarstvu. Kot urednik priloge V Soboto je ustvarjal prostor za vsebine, ki so dvigovale raven javnega diskurza. “Odpuščanje enega najvidnejših novinarjev in urednikov v Sloveniji ter ukinjanje neodvisnih uredništev kažeta na popolno nerazumevanje vloge medijev v demokratični družbi,” so kritični.
Odločitve, ki izhajajo zgolj iz kratkoročnih finančnih interesov in brez upoštevanja družbene odgovornosti medijev so po njihovem mnenju nesprejemljive. “Takšna ravnanja pomenijo neposredno razvrednotenje novinarskega dela in sporočajo, da so kakovost, integriteta in izkušnje postranskega pomena,” so navedli.
Kot so dodali, se podobno kaže tudi na Delu, kjer so nedavno odpustili štiri novinarje. “Namesto da bi lastniki in vodstvo medijskih podjetij vlagali v razvoj novinarstva in s tem izvirne avtorske vsebine, krčijo število zaposlenih, vsebine pa se izmenjujejo med časopisi. In to počnejo prav v času, ko za medije pristojno ministrstvo za kulturo napoveduje denarno pomoč časopisni panogi,” so izpostavili.
Podpisniki, Društvo novinarjev Slovenije, Sindikat novinarjev Slovenije, Aktiv Večera, Sindikat novinarjev časnika Večer, Svet delavcev Večera in Zastopstvo uredništva Večera, zahtevajo takojšnjo revizijo Večerove odločitve, vodstvo Večera in lastnike medija pa pozivajo k odgovornemu ravnanju. Zahtevajo, da se preneha s praksami, ki uničujejo novinarski poklic in slabijo demokratične temelje družbe. “Ne bomo molčali ob tovrstnih napadih na novinarsko avtonomijo. Pravica javnosti do obveščenosti in pravica novinarjev do neodvisnega dela sta vrednoti, za kateri se bomo še naprej neomajno borili,” so zagotovili.
Ob tem znova pozivajo vse novinarske kolegice in kolege k solidarnosti. “Povezati se moramo kot skupnost, saj bomo le tako obvarovali naš ceh in lahko kakovostno opravljali svoje delo,” so povabili. “Ne smemo dopustiti, da bi javnost ostala brez verodostojnih in poglobljenih novinarskih vsebin,” so sklenili.
Vodstvo Večera naj bi odpustilo nekatere znane novinarje.
Pame zanima, ali so bili znani v dobrem ali slabem pomenu te besede.
Pri Večeru ni dibrih novinarjev!