Mariborski policisti opozarjajo, da v zadnjem času tudi na Štajerskem ugotavljajo več pojavov unovčevanja ponarejenih bankovcev, zato trgovcem, podjetjem in vsem ostalim svetujejo, da so pri sprejemanju bankovcev za plačilo posebej pozorni. Izstopajo bankovci za 50 evrov, pojavljajo pa se tudi primeri ponarejenih bankovcev za 100 in 200 evrov.
Na Policijski upravi Maribor priporočajo uporabo tehničnih pripomočkov za preverjanje pristnosti bankovcev, pa tudi da so uporabniki pozorni na druge morebitne znake, če menijo, da bankovec ni pristen.
Kot pojasnjujejo, ponarejeni bankovci običajno nimajo otipljivega reliefa, vodni znak in varnostna nit morata biti vidna proti svetlobi, pri nagibanju bankovca pa se na srebrnem traku pristen bankovec spreminja. Ob tem priporočajo, da bankovec pretipajo ali ga obrnejo proti svetlobi, saj tako zaščitni elementi postanejo bolj vidni.
Na podobne primere so prejšnji teden opozorili tudi s koprske policijske uprave, nekaj primerov pa so beležili tudi v drugih delih Slovenije.
Ponarejeni bankovci so najpogosteje unovčeni kot kupnina pri plačilih spletne prodaje ob dostavah, plačilih v različnih gostinskih lokalih, pekarnah, trgovinah in bencinskih servisih. Da gre za ponaredke, so ugotovili šele bančni uslužbenci, ki so gotovino prejeli v okviru izkupičkov različnih podjetji oziroma odgovornih oseb.
Ob sumu, da gre za ponaredek, prejemnike takšnih bankovcev pozivajo, da pokličejo na številko policije 113, so še dodali na policiji.