Predsednik DS Lotrič Golobu sporočil: Zelo neprimerna je izjava PV, da tudi državni svet poskuša blokirati delo vlade
Predsednik DS Marko Lotrič je ob koncu leta zadovoljen z delom, ki ga je doslej opravil državni svet. Ta odmeva kot glas razuma, a njihovi “dobronamerni predlogi” se prevečkrat dojemajo kot moteči ali nagajanje, meni. DS je ključen za ravnovesje med vejami oblasti ter zaščito interesov civilne družbe, lokalnih skupnosti in drugih skupin, poudarja.
Državni svet je v mandatu, ki so ga državni svetniki nastopili konec leta 2022, podal devet zahtev za presojo ustavnosti in zakonitosti, dve zakonodajni iniciativi ter eno zahtevo za parlamentarno preiskavo, je za STA spomnil Lotrič.
Državni svetniki pa so dejavni tudi pri vlaganju pobud za odložilni veto na zakone, ki jih sprejme DZ. V tem mandatu so jih po navedbah Lotriča predlagali 19, glede na podatke na spletni strani DS pa so jih nato sprejeli 17.
S tem so se aktualni državni svetniki, ki bodo prihodnje leto šele zabeležili polovico mandata, že močno približali številu sprejetih odložilnih vetov iz preteklih mandatov. DS je denimo v mandatu pred trenutnim, torej med letoma 2017 in 2022, izglasoval 22 odložilnih vetov. V mandatu 2012 – 2017 je DS izglasoval 29 vetov, v mandatu 2007 – 2012 pa 36, kažejo poročila iz posameznih mandatov, objavljena na spletni strani DS.
Lotrič je glede števila izglasovanih odložilnih vetov zatrdil, da jih vlagajo zgolj na zakone, ki so v določenih delih slabo pripravljeni. Pristavil je, da pogosto slišijo negativne kritike na račun zakonodaje, med drugim s področja davčne, pokojninske in zdravstvene zakonodaje.
“Žal v državnem zboru pogosto ne prepoznajo tehtnih in utemeljenih pomislekov kot konstruktiven prispevek k izboljšanju zakonodaje. Zakoni, na katere vložimo veto, se pogosto znova potrdijo brez resnega premisleka in samokritičnosti,” je ocenil predsednik DS.
Hkrati je kot “zelo neprimerno in površno” označil izjavo premierja Roberta Goloba, ki je v nedavnem pogovoru za Delo dejal, da opozicija uporablja vse možne postopke, s katerimi poskuša blokirati delo vlade, vključno z “državnim svetom, ki je neizmerno aktiven pri izglasovanju veta praktično na vsak zakon”.
“Državni svet ima v trenutni politični situaciji ključno vlogo pri zagotavljanju ravnovesja med različnimi vejami oblasti ter pri zaščiti interesov civilne družbe, lokalnih skupnosti in različnih družbenih skupin,” pa je prepričan Lotrič.
Ob tem pa je še opozoril, da se DZ po izglasovanem odložilnem vetu DS običajno za ponovno potrditev zakona na seji znova sestane v zelo kratkem času. Zato so očitki o upočasnjevanju zakonodajnih postopkov po njegovem mnenju zavajajoči.
Kot je še poudaril Lotrič, pa je veto zgolj eno izmed orodij, ki so na voljo državnim svetnikom pri njihovem delovanju, v aktualnem mandatu so aktivni tudi z drugimi. “Oblikovali smo številna mnenja pristojnih komisij, izdali 60 mnenj državnega sveta ter podali številne pobude in vprašanja državnih svetnic in svetnikov. Na vlado in pristojne službe smo naslovili tudi zaključke posvetov,” je naštel.
DS pa je izvedel tudi prvo razvojno konferenco, namenjeno regionalizaciji in gospodarstvu, organiziral je več regijskih obiskov po Sloveniji ter gostil posvete s strokovnjaki in predstavniki civilne družbe, kjer so obravnavali različne aktualne teme, je spomnil.
S tem delom bo DS, ki je terminski načrt dela za 2025 že sprejel, nadaljeval tudi v prihodnjem letu. “Načrtujemo aktivno spremljanje zakonodaje in reform, ki jih bo pripravljala vlada. Nadaljevali bomo z regijskimi obiski in posveti, po potrebi vložili pobude za ustavno presojo ter oblikovali zakonodajne predloge,” napoveduje Lotrič. Ob tem pa DS načrtuje še eno konferenco, tokrat o ukrepih za privabljanje investicij in ustvarjanje bolj konkurenčnega poslovnega okolja v Sloveniji.
V letu 2025 bo aktualna sestava DS zabeležila tudi polovico mandata, pri čemer pa jih zaradi sprememb poslovnika leta 2020 tokrat na tej točki v mandatu ne čakajo vnovične volitve predsednika DS. Državni svetniki so torej ob izvolitvi Lotriču podelili petletni mandat za vodenje DS.
Golob ničesar ne razume. Ne delitve oblasti, ne dvodomnosti slovenskega parlamenta, ne tega, da država ni firma. Daleč najslabši premier v zgodovini Slovenije.
se popolnoma strinjam.
Lotrič se mora začeti bolj glasno oglašati, če ne bo ostal na svojih 0,5%.
Goloba je treba pustiti, da vlada do konca mandata, sicer volivcev ne bo mogoče ozdraviti obsedenosti s sleparsko in plenilsko levico.
Volivci morajo občutiti vso brutalnost vladajoče koalicije, vlade in premiera,.