DZ na redni seji med drugim o dolgotrajni oskrbi, na izredni pa o interventnem zakonu v zdravstvu

0

Državni zbor bo na nadaljevanju redne seje med drugim obravnaval predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi, ki naj bi omogočil enostavnejši prehod v novi sistem dolgotrajne oskrbe. Po končani redni bo na izredni seji po nujnem postopku obravnaval še interventni zakon za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu in novelo zakona o lekarniški dejavnosti.

Predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi podaljšuje financiranje dodatnih stroškov in prehodno obdobje za izvajanje pravice do pomoči na domu, uvaja poenostavitve za invalidne osebe in krepi mrežo izvajalcev. Poglavitna namena sta boljša podpora uporabnikom ter dolgoročna stabilnost sistema, so pojasnili na ministrstvu za solidarno prihodnost.

DZ bo na redni seji po skrajšanem postopku obravnaval tudi vladni predlog novele zakona o nadzoru državne meje, ki sledi spremenjenim okoliščinam dela policije po vstopu Hrvaške v schengensko območje, s čimer so vse kopenske meje Slovenije postale notranje schengenske meje.

Dokončno bodo poslanci odločali o predlogu novele zakona o varstvu javnega reda in miru, ki so jo vložili koalicijski poslanci in prepoveduje uporabo nacističnih in fašističnih simbolov.

Na dnevnem redu je tudi glasovanje o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ureja pravico do tega dodatka ter pogoje in postopek za njegovo priznanje. DZ po razpravi o zakonu minuli mesec ni glasoval, ker je SDS še pred glasovanjem vložila pobudo za posvetovalni referendum, a jo je DZ ob obstrukciji SDS zavrnil.

Na izredni seji pa bo DZ obravnaval vladni predlog zakona o dodatnih interventnih ukrepih za zagotovitev dostopnosti v zdravstvu, ki med drugim podaljšuje nekatere dodatke za zaposlene na primarni ravni zdravstva, tudi dodatek specializantom družinske medicine v višini 1000 evrov mesečno.

Vladni predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti pa je predvidel ureditev ugovora vesti farmacevtov, a so poslanci Svobode in Levice z dopolnilom na odboru DZ člen spremenili tako, da farmacevti ugovora vesti ne bi več mogli uveljavljati.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen