V Bejrutu ubit vodja Hezbolaha Hasan Nasrala

0

V izraelskem napadu na libanonsko prestolnico Bejrut je bil v petek ubit dolgoletni vodja Hezbolaha Hasan Nasrala. Več držav zato skrbi morebitno novo zaostrovanje razmer v regiji. Izraelska vojska namreč opozarja, da boj proti gibanju ni končan, z napadi pa je nadaljevala danes. Tudi Hezbolah obljublja nadaljevanje boja proti Izraelu.

Razmere na Bližnjem vzhodu, ki so napete že zaradi skoraj enoletne vojne v Gazi, so se v zadnjih dneh še dodatno zaostrile z obsežnimi izraelskimi napadi na cilje šiitskega gibanja Hezbolah v Libanonu. Ti so doslej terjali več sto smrtnih žrtev, več tisoč ljudi je ranjenih, več kot sto tisoč pa razseljenih.

V tem tednu je Izrael večkrat napadel tudi libanonsko prestolnico Bejrut. V petkovih napadih na južno predmestje Bejruta je bilo po najnovejših podatkih libanonskega ministrstva za zdravje ubitih enajst ljudi, še 108 jih je bilo ranjenih. V enem od napadov je bil v petek ubit Nasrala in več poveljnikov Hezbolaha, vključno s poveljnikom gibanja v južnem Libanonu Alijem Karako, trdi izraelska vojska. Hezbolah je doslej potrdil le smrt svojega vodje.

Nasrala, ki je 32 let vodil Hezbolah, je bil ena najbolj znanih in vplivnih osebnosti v Libanonu ter na Bližnjem vzhodu. Kot tesen zaveznik Irana v Libanonu je deloval skrit pred očmi javnosti, a je imel ključno vlogo pri preoblikovanju Hezbolaha v politično in vojaško silo, kakršna je danes.

Pod njegovim vodstvom se je namreč Hezbolah iz milice, ustanovljene za boj proti izraelskim enotam, ki so okupirale Libanon, razvil v vojaško silo, močnejšo od libanonske vojske, ki ima moč v libanonski politiki, je pomemben ponudnik zdravstvenih, izobraževalnih in socialnih storitev ter ključen del prizadevanj Irana za prevlado na Bližnjem vzhodu.

Prav tako je Hezbolah pod njegovim vodstvom pomagal usposabljati borce palestinske islamistične skupine Hamas ter milice v Iraku in Jemnu, od Irana pa je pridobil orožje za napade proti Izraelu.

Kot je pojasnila izraelska vojska, je napad izvedla, ko je Hezbolahovo višje poveljstvo delovalo na sedežu in izvajalo teroristične dejavnosti proti državljanom države Izrael. Ob tem je opozorila, da boj proti gibanju še ni končan.

“Pred nami je veliko dela. Hezbolah ima še vedno rakete in izstrelke ter sposobnost, da jih izstreli več hkrati,” je povedal tiskovni predstavnik vojske Nadav Šošani in ocenil, da naj bi imel Hezbolah več deset tisoč raket. Izrazil je upanje, da bo Hezbolah s smrtjo Nasrale spremenil svojo usmeritev, ob tem pa poudaril, da je Izrael pripravljen na nadaljnjo eskalacijo.

Tiskovni predstavnik vojske Daniel Hagari je medtem Hezbolah označil za enega največjih sovražnikov Izraela. “Nismo v vojni z Libanonci, v vojni smo s Hezbolahom,” je nadaljeval in dodal, da je bil sedež Hezbolaha v Bejrutu, kjer je bil v izraelskem napadu ubit Nasrala, po mednarodnem pravu legitimen vojaški cilj.

Hezbolah je po smrti Nasrale obljubil, da bo v podporo Palestini in v obrambo Libanona nadaljeval boj proti Izraelu. Številna druga odporniška gibanja v regiji pa so libanonskemu gibanju izrekla podporo.

Hamas je denimo zatrdil, da bo uboj Nasrale le še okrepil odpor v Palestini in Libanonu. “Najostreje obsojamo to barbarsko agresijo in napad na stanovanjske stavbe v južnem predmestju Bejruta ter menimo, da gre za strahopetno teroristično dejanje, pokol in grozljiv zločin,” je dodal.

Oboroženo palestinsko gibanje Islamski džihad je poudarilo, da bodo “prej ali slej odporniške sile v Libanonu, Palestini in regiji prisilile sovražnika, da bo plačal ceno svojih zločinov in okusil poraz za to, kar so storile njegove grešne roke”. Jemenski hutijevci pa so prepričani, da se odpor, kljub smrti Nasrale, ne bo zlomil.

Tudi iranski predsednik Masud Pezeškian je prepričan, da bo uboj Nasrale le še okrepil odpor in da mednarodna skupnost ne bo pozabila, da je bil “ukaz za teroristični napad izdan iz New Yorka”. S tem je verjetno mislil na udeležbo izraelskega premiera Benjamina Netanjahuja na seji Generalne skupščine ZN.

Vrhovni voditelj ajatola Ali Hamenej, ki so ga po navedbah uradnikov premestili na varno lokacijo, je medtem obsodil poboje libanonskega ljudstva in opozoril, da je to dokaz “kratkovidnosti in nespametne politike voditeljev Izraela”.

Prepričan je, da je Izrael premajhen, da bi lahko povzročil kakršno koli večjo škodo temu gibanju. Vse muslimane je tudi pozval, naj stojijo ob strani Libanoncem in Hezbolahu ter ju podpirajo pri spopadih z zatiralskim režimom.

Uboj Nasrale je obsodil tudi Irak, ki je napovedal tridnevno žalovanje. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan pa je v odzivu na nasilje v Libanonu Izrael obtožil, da izvaja politiko genocida, okupacije in invazije.

Slovensko zunanje ministrstvo je po uboju Nasrale pozvalo vse, naj ravnajo zadržano in preprečijo nadaljnje zaostrovanje razmer na Bližnjem vzhodu. “Civilno prebivalstvo je treba vedno zaščititi in ubijanje se mora ustaviti,” je zapisalo na omrežju X in poudarilo, da se moramo za vsako ceno izogniti vojni v Libanonu.

Tudi vodja Agencije ZN za palestinske begunce (UNRWA) Philippe Lazzarini je opozoril, da bi nadaljnja širitev vojne povzročila le še večje trpljenje civilistov. Agencija EU za varnost v letalstvu (Easa) pa je skupaj z Evropsko komisijo letalskim družbam priporočila, naj se do 31. oktobra izogibajo zračnemu prostoru Libanona in Izraela.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen