V Parizu premiera dokumentarca o našem največjem olimpioniku Leonu Štuklju, v Mariboru po letu dni še vedno brez replike ukradenega Štukljevega kipa
V Slovenski hiši v Parizu so včeraj premierno predstavili kratki dokumentarni film o olimpijskem prvaku, telovadcu Leonu Štuklju ob 100. obletnici njegove prve osvojene zlate olimpijske medalje v francoski prestolnici. Sedemnajstminutni film z naslovom Od Pariza do Pariza beleži Štukljevo športno pot in njegovo povezanost z olimpijskim gibanjem.
Pod dokumentarec, ki je nastal v sodelovanju z ministrstvom za kulturo, sta se podpisala direktorica Dolenjskega muzeja Jasna Dokl Osolnik in režiser Boštjan Grubar.
Pri produkciji so uporabili izključno arhivsko video in fotografsko gradivo, ki ga je leta 2019, skupaj z drugo športno in osebno zapuščino, Dolenjskemu muzeju podarila Štukljeva hči, Lidija Pauko.
Leta 1898 rojeni Novomeščan je v športni karieri osvojil kar šest odličij na treh olimpijskih igrah, v Parizu leta 1924, Amsterdamu leta 1928 in Berlinu leta 1936.
Kot je ob tej priložnosti povedala ministrica za kulturo Asta Vrečko, je zgodovina športa eden od pomembnih segmentov naše zgodovine. Povezana je z zgodovino kulturne in nacionalne emancipacije v Sloveniji, prepoznati velja tudi širši kontekst, kako smo se razvijali kot družba.
Po besedah Vrečko so bile olimpijske igre vedno močno povezane s kulturo. Leta 1924, ko je Štukelj osvojil zlato medaljo v Parizu, se je umetniškega tekmovanja na olimpijskih igrah udeležil kipar Ivan Zajec, njegov nastop je bil zelo odmeven.
Ministrica je omenila še športno novinarstvo, ki je dobilo pomembno vlogo ravno v obdobju Štuklja, ter dodala, da so se slovenski časopisi in poročevalci izoblikovali tudi z uspehi slovenskih športnikov.
V izjavi ob obisku Slovenske hiše se je ministrica Vrečko zahvalila Olimpijskemu komiteju Slovenije, ki je resor kulture oziroma kulturo in umetnost umestil v program Slovenske hiše.
Tekom dneva, ki je bil posvečen kulturi, so tako spregovorili o Evropski prestolnici kulture, ki jo bosta naslednje leto gostili Nova Gorica in Gorica, ter predstavili del programa. Francijo je opisala kot deželo kulture in kulturne dediščine, s katero je Slovenija povezana tudi s posebno vezjo – na Kostanjevici nad Novo Gorico je namreč pokopan francoski kralj Karel X., edini francoski kralj, ki ni pokopan v Saint-Denisu, s katerim bo danes občina Nova Gorica podpisala zavezo o pobratenih mestih.
Novogoriška mestna občina in občina Saint-Denis sta v mestni hiši v Saint-Denisu podpisali tudi sporazum o sodelovanju zlasti na področju turizma in kulture, so sporočili iz novogoriške občine. V Novi Gorici želijo, da bi sporazum prispeval k zanimanju Francozov za obisk mesta in Frančiškanskega samostana na Kostanjevici, za katerega želijo, da bi postal spomenik državnega pomena.
“Frančiškanski samostan Kostanjevica pri Novi Gorici bo na predlog ministrstva za kulturo kmalu na vladi razglašen kot spomenik državnega pomena, pravkar pa financiramo tudi obnovitvena dela,” je ob podpisu dejala ministrica za kulturo.
Dejala je tudi, da bo v podpisu poudarjena skupna zaveza občin k ohranjanju kulturne dediščine, cilj sporazuma pa je krepitev sodelovanja zlasti na področju kulture in turizma.
Medtem mineva leto dni od kar so neznanci v Mariboru ukradli bronasti doprsni kip Leona Štuklja. Kip, ki je delo akademske kiparke Alenke Vidergar, je stal med med objektom na naslovu Maistrova ulica 6 in glasbenim paviljonom v mestnem parku. Po letu dni mariborska občina, ki jo vodi župan Saša Arsenovič, še vedno ni našla denarja za repliko kipa. Na MOM pravijo, da se bo to morda zgodilo drugo leto.
Bronasti kip je bil ukraden v noči z 10. na 11. avgust 2023. Policisti so z zbranimi obvestili in ogledom ugotovili, da je neznani storilec “s primernim orodjem iz granitnega podstavka višine 165 cm na vzvod privzdignil in iz nosilca odtrgal bronasti doprsni kip Leona Štuklja. Doprsni kip je nato na neznan način odpeljal iz mestnega parka v neznani smeri“.
Ob podstavku so ostali vidni uvozi s prikolico. Po oceni Policijske uprave Maribor je bila s tem storjena škoda v višini 50.000 evrov.
PU Maribor