(Golobov pravosodni “happy end” v praksi) Za uresničitev dopolnilne odločbe ustavnega sodišča o plačah pravosodnih funkcionarjev letos 8,7 milijona evrov
Sodniki rednih sodišč, državni tožilci in državno odvetniški funkcionarji bodo imeli po dopolnilni odločbi ustavnega sodišča od avgusta za 26,2 odstotka višje plače, pri izplačilu septembra pa bodo prejeli tudi poračun od 3. januarja. Finančni učinki so za letos ocenjeni na 8,7 milijona evrov, so za STA pojasnili na ministrstvu za javno upravo.
Dopolnilna odločba ustavnega sodišča, izdana junija letos na pobudo Sodnega sveta, se neposredno nanaša na plače sodnikov rednih sodišč, ne pa tudi na ustavne sodnike. “Pri realizaciji dopolnilne odločbe ustavnega sodišča je treba upoštevati tudi zakonsko ureditev, ki velja za državne tožilce, imenovane po zakonu o državnem tožilstvu, in državno odvetniške funkcionarje, ki so bili imenovani na podlagi zakona o državnem pravobranilstvu, po katerem se plačni razred državnih tožilcev in državno odvetniških funkcionarjev določa enako, kot to velja za sodnike,” so pojasnili na ministrstvu za pravosodje.
Pri tem so na ministrstvu za javno upravo pojasnili, da ima dopolnilna odločba ustavnega sodišča moč zakona, zato se bo izvršila neposredno v mesecu septembru, in sicer tako, da se bo plača za sodnike izplačala neposredno po tej odločbi ter se bo izvedel poračun že izplačanih plač od 3. januarja 2024, ko bi morala biti uresničena ustavna odločba glede sodniških plač iz junija 2023.
“Ker pa je v področnem zakonu, ki ureja državne tožilce in državne odvetnike funkcionarje določeno, da je plača državnih tožilcev in državnih odvetnikov funkcionarjev enaka plači sodnikov, se bodo tudi njim plače za mesec avgust 2024 izračunale po novi plačni lestvici, ki velja za sodnike,” so za STA zapisali na ministrstvu za javno upravo.
Finančni učinki dopolnilne odločbe so za proračunsko leto 2024 ocenjeni na 6,71 milijona evrov za sodnike in 1,99 milijona evrov za državne tožilce in državne odvetnike funkcionarje, skupaj torej 8,7 milijona evrov, so navedli na ministrstvu za javno upravo.
Na Državnem odvetništvu neenaka obravnava državnih odvetnikov
Medtem ko pri plačah sodnikov in tožilcev ni odprtih vprašanj, so na Državnem odvetništvu za STA opozorili na neenako obravnavo državnih odvetnikov. “S sprejetjem zakona o državnem odvetništvu v letu 2017 je ureditev Državnega odvetništva postala dvotirna: višji državni odvetniki in državni odvetniki, ki so sklenili pogodbe o zaposlitvi po zakonu o državnem odvetništvu, so javni uslužbenci, nekdanji državni pravobranilci oziroma pomočniki državnih pravobranilcev, ki so po sprejetju zakona o državnem odvetništvu dobili naziv višji državni odvetniki oziroma državni odvetniki, pa ostajajo funkcionarji do poteka mandata,” so pojasnili.
Oboji, funkcionarji in javni uslužbenci, po navedbah Državnega odvetništva opravljajo enake naloge in enako delo, razlikujejo pa se v svojem delovnopravnem statusu in pravicah. “Ta dvotirnost in sploh celoten prehod v javnouslužbenski sistem je bil po mnenju Državnega odvetništva nedvomno premalo domišljen, saj med posameznimi državnimi odvetniki že od samega začetka uporabe zakona o državnem odvetništvu nastajajo neupravičene razlike, ki pomenijo kršitev ustavnega načela enakosti in načela, da je treba enako delo vrednotiti enako ter pri tem zagotavljati enake pravice in obveznosti, ki se zagotavljajo posameznikom v enakovrednih položajih,” so opozorili.
Delovna skupina za spremembo zakona o državnem odvetništvu si zato intenzivno prizadeva za spremembo in dopolnitve obstoječega zakona, ki ureja področje delovanja Državnega odvetništva.
Na Državnem odvetništvu tako od skupaj 71 državnih odvetnikov in višjih državnih odvetnikov ostaja le še 14 državnih odvetnikov funkcionarjev, ki so bili imenovani na podlagi zakona o državnem pravobranilstvu. Odločitev vlade se nanaša le na njih in zato tudi ne zajema generalne državne odvetnice in njene namestnice, ki sta sicer funkcionarki, a imenovani po zakonu o državnem odvetništvu, so dodali.
Sredstva za izpolnitev dopolnilne odločbe bo Državno odvetništvo začasno zagotovilo iz razpoložljivih finančnih sredstev za plače Državnega odvetništva za leto 2024, celotna sredstva za izpolnitev odločbe pa bo po njihovih navedbah morala zagotoviti vlada.
Ministrstvo namerava s prenovo plačnega sistema odpraviti tudi neustrezna razmerja med plačami funkcionarjev
Po oceni Sodnega sveta dopolnilna odločba ustavnega sodišča le delno odpravlja neustavnost sodniških plač. Na ministrstvu za javno upravo so glede tega zagotovili, da bo ugotovljena protiustavnost v celoti odpravljena v okviru sistemske ureditve s prenovo plačnega sistema.
V okviru prenove plačnega sistema potekajo tudi usklajevanja glede plač funkcionarjev vseh treh vej oblasti, vključno s funkcionarji v drugih državnih organih in občinah, so za STA spomnili na ministrstvu za javno upravo.
Predvideno je, da bodo z uvedbo prenovljenega plačnega sistema celovito uredili plačni položaj funkcionarjev in da bodo odpravili danes neustrezna razmerja med plačami funkcionarjev različnih vej oblasti, upoštevajoč odločbo ustavnega sodišča in razmerja v odnosu do plač javnih uslužbencev. V sklopu prenove je predvidena tudi uvedba usklajevanja plač javnih uslužbencev z inflacijo (in sicer predvidoma 80-odstotna uskladitev), so navedli na ministrstvu za javno upravo.