Raziskava svetovalnega podjetja Kearney: Optimizem med vlagatelji se nadaljuje

0

Podjetja so glede naložbenih obetov bolj optimistična in nameravajo v naslednjih treh letih povečati svoje tuje neposredne investicije, je pokazala raziskava globalnega svetovalnega podjetja Kearney. Na vrhu lestvice najprivlačnejših držav za vlagatelje so 12. leto zapored ZDA, na drugem mestu je Kanada, na tretjem pa Kitajska.

Kot je pokazala raziskava, ki so jo v družbi opravili januarja, vodje podjetij kažejo znake večjega optimizma glede naložbenih obetov in priložnosti za umetno inteligenco v naslednjih treh letih, čeprav skrbi glede tveganj ostajajo, so danes sporočili iz družbe.

“Kar 88 odstotkov sodelujočih v raziskavi pravi, da nameravajo v naslednjih treh letih povečati svoje tuje neposredne investicije, kar je šest odstotkov več kot lani. Poleg tega jih 89 odstotkov meni, da bodo tuje neposredne investicije pomembnejše za dobičkonosnost in konkurenčnost njihovih podjetij v naslednjih treh letih,” so zapisali.

Povečala se je tudi stopnja navdušenja sodelujočih nad svetovnim gospodarstvom. Medtem ko se stopnja optimizma nahaja pri 64 odstotkih, se je stopnja pesimizma v primerjavi z lanskim letom zmanjšala za šest odstotnih točk na 29 odstotkov.

Na vrhu lestvice najprivlačnejših držav za vlagatelje ostajajo ZDA. Kanada je ohranila drugo mesto, Kitajska pa je z lanskega sedmega mesta skočila na tretje. Združeno kraljestvo se je povzpelo za eno stopnjo na četrto mesto, Nemčija pa je za eno stopnjo padla in se uvrstila na peto. Francija je ohranila svoj položaj na šestem mestu.

Japonska se je spustila s tretjega na sedmo mesto, medtem ko so Združeni arabski emirati po navedbah Kearneyja naredili presenetljiv skok z 18. na osmo mesto. Medtem ko letošnja raziskava še naprej kaže, da investitorji dajejo prednost razvitim trgom, ki predstavljajo 17 od 25 trgov v glavnem indeksu, sta se med prvih 25 uvrstila dva trga v razvoju več kot lani.

V jugovzhodni in srednji Evropi po najnovejših javnih podatkih s tujimi neposrednimi investicijami v vrednosti približno 30 milijardami ameriških dolarjev in 4,3-odstotnim deležem v bruto domačem proizvodu (BDP) prevladuje Poljska. Češka je pridobila nekaj manj kot deset milijard dolarjev, Madžarska devet, Srbija 4,6 in Hrvaška 3,7 milijarde dolarjev.

Slovenija je z 1,6 milijarde priliva približno na ravni Albanije ter presega Severno Makedonijo in Bosno in Hercegovino. Z 2,7-odstotnim deležem v BDP pa je na repu držav skupaj s Slovaško ter Bosno in Hercegovino.

“Kljub splošnemu optimizmu glede stanja tujih neposrednih investicij so investitorji previdni zaradi naraščajočih tveganj v globalnem okolju delovanja, med katerimi so nenazadnje tudi geopolitična trenja v različnih regijah sveta,” je rezultate raziskave komentiral partner in direktor v podjetju Kearney Branko Žibret.

Partner in direktor Marko Derča pa je opozoril na porast industrijskih politik in trgovinskih omejitev, ki bi lahko po njegovih besedah privedle do strožjega zakonodajnega okolja na trgih.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen