Trump se bo prihodnji teden na newyorškem sodišču soočil z obtožnico glede plačil dvema ženskama za molk o spolnih odnosih
Bivši ameriški predsednik Donald Trump naj bi prihodnji teden prostovoljno prišel na sodišče v New Yorku ter se soočil z obtožnico, ki jo je potrdila velika porota. Obtožnica ostaja zapečatena, očitala pa naj bi mu kazniva dejanja, povezana s plačilom dvema ženskama za molk o spolnih odnosih pred volitvami leta 2016.
Trump se je leta 2016 otepal škandala z objavo videoposnetka, na katerem je trdil, da lahko ženske grabi za kar želi, saj da mu to dovolijo, ker je slaven. Zgodbi o varanju žene s Playboyjevo zajčico Karen McDougal in pornografsko igralko Stormy Daniels pri krščanski desnici, ki je temelj njegove volilne baze, ne bi bili dobro sprejeti.
Trumpov bivši odvetnik Michael Cohen trdi, da je Danielsovi za molk plačal 130.000 dolarjev, s tabloidom National Enquirer pa se je dogovoril, da za 150.000 dolarjev odkupijo ekskluzivne pravice za zgodbo McDougalove in intervju, ki potem nikoli ni bil objavljen. Cohen je šel zaradi tega v zapor, Trumpa pa zato, ker je bil predsednik, njegovo pravosodno ministrstvo ni preganjalo.
Zvezni tožilci so v kazenskem postopku proti Cohenu leta 2018 trdili, da so plačila pomenila nezakonito pomoč Trumpovi kampanji. Cohen je priznal krivdo zaradi obtožb o kršitvi financiranja volilne kampanje.
Do newyorške obtožnice je prišlo v času, ko se Trump sooča z drugimi preiskavami, ki bi lahko imele resne pravne posledice.
V Atlanti tožilci preučujejo, ali je storil kakšno kaznivo dejanje, ko je poskušal doseči, da bi uradniki v Georgii razveljavili njegov tesen poraz na tamkajšnjih volitvah leta 2020 proti Joeju Bidenu.
Na zvezni ravni posebni tožilec Jack Smith preiskuje Trumpova prizadevanja za razveljavitev izida volitev, napada na kongres in odtujitev zaupnih dokumentov iz Bele hiše.
Obtožnica proti Trumpu v ameriških medijih in politiki zelo odmeva, ker gre za prvega bivšega predsednika, ki se sooča s kazensko ovadbo in bo moral tako kot vsak obtoženec skozi uradni postopek jemanja prstnih odtisov in fotografiranja za kartoteko.
Lisic mu naj ne bi nadeli, ker bo imel ob sebi agente tajne službe, do katerih je kot bivši predsednik upravičen zaradi varovanja. Skoraj zagotovo bo v poslopje kazenskega sodišča vstopil skozi zadnja vrata, ker bodo novinarji in morebitni protestniki pred glavnim vhodom. Po postopku naj bi bil po predvidevanjih na prostost izpuščen brez plačila varščine.
Vendar pa je to povsem odvisno Trumpa, saj lahko sodnika dovolj razjezi, da ga bo ta zadržal za rešetkami. V petek je Trump objavljal, da ga sodnik Juan Manuel Merchan, ki bo vodil postopek, sovraži.
Trump z obtožnico že na veliko služi, saj je v prvih 24 urah od novice o njej od podpornikov zbral štiri milijone dolarjev. Prava potrditev njegovega vpliva in politične moči pa bo število ljudi, ki bodo v torek pripravljeni protestirati pred sodiščem. Hrupa je veliko, koliko pa bo dejanske podpore, pa bo jasno v torek.
Ameriški mediji poročajo, da bo prišel s Floride v New York v ponedeljek, prespal v svoji stolpnici na 5. aveniji pri Centralnem parku, popoldne v torek pa bo šel na jug Manhattna. Tiskovna agencija AP poroča, da se Trump sooča z več točkami obtožnice – CNN poroča o več kot 30 – med katerimi je najmanj ena za kaznivo dejanje. Obtožnica bo zapečatena, dokler se Trump z njo ne sooči.
Tožilec Alvin Bragg, ki že dobiva grožnje s smrtjo, je republikanske kongresne voditelje pozval, naj se nehajo politično vpletati v pravosodni postopek. Trumpovi kongresniki, kot je Jim Jordan, celo napovedujejo preiskavo Bragga, čeprav nimajo nobenih pristojnosti nad tožilstvom Manhattna.
Trump bo obtožen v isti sodni zgradbi na Manhattnu, kjer so decembra sodili njegovemu podjetju in ga obsodili zaradi davčnih goljufij. Tam so obravnavali tudi filmskega producenta Harveyja Weinsteina zaradi posilstva, kakor tudi bivšega direktorja IMF Dominiqua Straussa Khana.
V petek so si uradniki tajne službe in newyorške policije ogledali sodno stavbo in se sestali glede varnostnih načrtov.
Od Trumpove objave 18. marca, v kateri je trdil, da je njegova aretacija neizbežna, so oblasti okrepile varnost, namestile dodatne policiste, na ulice okoli sodišča namestile barikade in napotile pse, ki iščejo bombe.
Ker noben nekdanji predsednik še ni bil obtožen kaznivega dejanja, ni nobenega pravilnika, po katerem bi lahko obtoženca vpisali v register. Sodni uradniki in predstavniki okrožnega tožilstva, newyorške policije in tajne službe že več tednov razpravljajo o logistiki.
Politika newyorške policije prepoveduje javno objavo fotografij za kartoteko, čeprav so v preteklosti že prihajale v javnost. Manj jasno je, ali si bo Trump sam prizadeval za objavo slike iz političnih ali drugih razlogov. Desni komentatorji trdijo, da bodo šle majice s Trumpovo fotografijo za kartoteko dobro v prodajo, predvsem med levičarji.