Prihodnji teden v parlamentu: Pred poslanci zadnje redno plenarno zasedanje letos, v DZ odstopna izjava Bobnarjeve

0

Poslanke in poslanci se bodo v sredo začeli zadnjo redno plenarno sejo letos, na kateri bodo med drugim obravnavali vladni predlog zakona o pomoči gospodarstvu v energetski krizi. Premier Robert Golob bo v ponedeljek v DZ poslal odstopno izjavo notranje ministrice Tatjane Bobnar, poslanci bi se tako lahko še v tem tednu seznanili z njenim odstopom.

Ministrica za notranje zadeve Bobnar je premierju pisno odstopno izjavo poslala v petek. Predsednik vlade ima po prejemu odstopne izjave sedem dni časa, da o odstopu pisno obvesti predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič. To bo storil v ponedeljek, so potrdili v njegovem kabinetu.

Obvestilo o odstopu se nato uvrsti na dnevni red seje DZ najkasneje v sedmih dneh po prejemu obvestila. Poslanci se bodo tako po pričakovanjih z odstop ministrice seznanili že v tem tednu, ministrici pa bo s tem tudi prenehala funkcija.

Ob tem bo tudi znano, kdo bo do imenovanja novega ministra ali ministrice začasno vodil resor. Vodenje lahko prevzame premier ali pa za to določi enega izmed preostalih članov vladne ekipe. Časnik Dnevnik je v soboto navajal neuradne informacije, da naj bi notranje ministrstvo začasno vodila ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik.

Kot kaže, pa bo odstop notranje ministrice Bobnar še naprej diktiral tempo tudi v DZ. Poslanke in poslanci bodo namreč redno plenarno zasedanje v sredo začeli s poslanskimi vprašanji premierju Golobu. Kot je razvidno s spletne strani DZ, se vprašanja predsedniku vlade nanašajo na očitke o vplivanju na delo policije, njeni politizaciji in izpolnjevanje predvolilnih obljub o strokovnem kadrovanju.

Na poslanskih klopeh vladni predlog zakona o pomoči gospodarstvu v energetski krizi

DZ bo na redni seji v prihodnjem tednu obravnaval vladni predlog zakona o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize, ki vključuje subvencioniranje visokih cen elektrike, plina in pare, subvencioniranje dveh ukrepov za ohranjanje delovnih mest ter ukrepe za zagotavljanje likvidnosti podjetij.

Splošni pogoj za uveljavljanje vseh oblik pomoči je, da se bodo podjetju cene za elektriko, zemeljski plin ali tehnološko paro v letu 2023 zvišale za vsaj polovico glede na leto 2021. Subvencija bo glede na vrsto pomoči znašala od 40 do 80 odstotkov upravičenih stroškov. Ti bodo določeni kot znesek nad 1,5-kratnikom zvišanja cen glede na leto 2021, pri nekaterih vrstah pomoči se bo upoštevalo tudi zmanjšanje porabe.

Po predlogu zakona bodo nadomestilo za skrajšani delovni čas lahko dobila podjetja, ki bodo izpolnjevala pogoje za pomoč gospodarstvu, in sicer za obdobje od 1. januarja do 31. marca 2023. Povračilo bo znašalo 80 odstotkov izplačanega nadomestila plače delavcu (bruto), a največ do višine poprečne mesečne plače za oktober 2022. Ukrep povračila nadomestila plače delavcem na čakanju bodo lahko od 1. januarja do 30. junija 2023 za obdobje 30 dni koristili delodajalci, ki bodo upravičeni do pomoči po tem zakonu, pogoj pa bo tudi, da bodo polovico prejetih sredstev v nadaljnjih 30 mesecih investirali v zeleni prehod.

Vrednost ukrepov, predvidenih v zakonu, je ocenjena na skupno 1,2 milijarde evrov, od tega subvencije za visoke cene elektrike, plina in pare na 850 milijonov evrov, subvencioniranje skrajšanega delovnega časa in čakanja na delo 100 milijonov evrov ter za likvidnost 250 milijonov evrov.

DZ tudi o dopolnitvah zakona o odpravi posledic naravnih nesreč

Poslanci bodo na redni seji obravnavali tudi predlog dopolnitve zakona o odpravi posledic naravnih nesreč. Ta predvideva izenačitev požara v naravnem okolju z drugimi naravnimi nesrečami, kot so potres, snežni ali zemeljski plaz, udor, poplava in žled.

Sprejete dopolnitve bodo omogočile izvajanje odprave posledic požarov, ki je na območju Krasa divjal med 17. julijem in 1. avgustom. Z zakonom bo tako za odpravo nastalih posledic mogoča poraba sredstev iz državnega proračuna.

Na ustanovni seji se bo sestal sedmi sklic državnega sveta

V ponedeljek se bo na ustanovni seji sestal sedmi sklic državnega sveta, izvoljen na volilnih zborih 23. in 24. novembra.

V 40-članskem državnem svetu je 22 predstavnikov lokalnih in 18 predstavnikov funkcionalnih interesov. Med izvoljenimi svetniki je 17 takšnih, ki so v svetniških klopeh sedeli že v dosedanjem mandatu.

Na ponedeljkovi konstitutivni seji bodo najprej potrdili mandate novoizvoljenim državnim svetnikom ter izvolili novega predsednika in podpredsednika državnega sveta. Do izvolitve novega predsednika bo sejo kot najstarejši svetnik vodil nekdanji rektor ljubljanske univerze Stanislav Pejovnik.

Časovnica dogajanja v parlamentu

TOREK, 13. 12.

12.00 seja kolegija predsednice DZ, na kateri bodo med drugim določili čas obravnave točk dnevnega reda seje DZ, ki se bo začela 14. 12., ter obravnavali terminski program dela DZ za januar 2023 in okvirni terminski program dela DZ za februar 2023; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qrhzLp

14.00 seja odbora DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, na kateri bodo med drugim obravnavali dopolnjen predlog strateškega načrta skupne kmetijske politike za obdobje 2023-2027 za Slovenijo ter predlog stališča RS do predloga sklepa Sveta EU o podpisu in začasni uporabi sporazuma med EU in Sejšeli o dostopu ribiških plovil Sejšelov do voda Mayotta; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qxWZbV

14.00 seja odbora DZ za gospodarstvo, na kateri bodo obravnavali predlog zakona o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qy98QR

SREDA, 14. 12.

8.00 seja odbora DZ za pravosodje, na kateri bodo obravnavali predlog stališča RS do predloga direktive Evropskega parlamenta in Sveta EU o prilagoditvi pravil o nepogodbeni civilni odgovornosti na področju umetne inteligence ter predlog stališča RS do predloga direktive Evropskega parlamenta in Sveta EU o odgovornosti za proizvode z napako; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qnQdxp

9.00 zaprta seja komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, na kateri se bodo seznanili z zapisnikom o izvedenem nadzoru 25. 11. 2022 na sedežu Obveščevalno-varnostne službe ministrstva za obrambo in obravnavali dodatna pojasnila Uprave RS za zaščito in reševanje (URSZR) glede pobude podane s strani URSZR za sodelovanje na področju informacijske varnosti; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qVLx00

15 minut po zaključku seje bo sledila zaprta seja komisije, na kateri bodo med drugim imenovali pooblaščene skupine; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/q4MlIN

9.00 seja odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor, na kateri bodo obravnavali predlog o dopolnitvi zakona o odpravi posledic naravnih nesreč; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qVenY8

12.00 začetek redne seje DZ s poslanskimi vprašanji predsedniku vlade Robertu Golobu in ministrski ekipi; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qu5CHX

ČETRTEK, 15. 12.

9.00 nadaljevanje seje DZ; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qln1fP

PETEK, 16. 12.

8.00 seja odbora DZ za zadeve EU, na kateri bodo obravnavali predlog stališča RS do predloga uredbe Evropskega parlamenta in Sveta EU o horizontalnih zahtevah glede kibernetske varnosti za izdelke z digitalnimi elementi, predlog stališča RS do predloga direktive Evropskega parlamenta in Sveta EU o prilagoditvi pravil o nepogodbeni civilni odgovornosti umetni inteligenci, predlog stališča RS do predloga direktive Evropskega parlamenta in Sveta EU o odgovornosti za proizvode z napako ter gradiva za zasedanje Sveta EU za promet, telekomunikacije in energijo, ki bo 19. v Bruslju, in za zasedanje Sveta EU za okolje, ki bo 20. v Bruslju; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qPYVHs

10.00 nadaljevanje seje DZ; povezava do sklica na portalu DZ: sta.si/qu5CHX

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen