(Vlada, ki udejanja decentralizacijo tudi v praksi) Oddelek za onkologijo UKC Maribor dobi dodatna nadstropja in prizidek, celostno bo poskrbljeno za onkološke bolnike iz vse SV Slovenije

2

V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor pozdravljajo odločitev vlade, da je v Načrt razvojnih programov za obdobje 2022-2025 uvrstila širitev njihove onkološke dejavnosti. Gradbena dela želijo po besedah direktorja Antona Crnjaca začeti še pred letošnjim poletjem. Obstoječemu oddelku bodo dodali tri in pol etaže ter prizidek.

“Včeraj je bil naš onkološki oddelek umeščen v državni proračun in s tem imamo zeleno luč, da začnemo z vsemi aktivnostmi za to prepotrebno gradnjo,” je ob današnjem obisku predsednika vlade Janeza Janše in ministra za zdravje Janeza Poklukarja v UKC Maribor povedal Crnjac.

“Naša velika želja je pred poletjem začeti z gradbenimi deli in nato do konca leta 2024 zaključiti z njimi,” je dodal. Po izgradnji bo prostore treba še opremiti, v uporabo pa jih nameravajo predati v letu 2025 ali 2026. V času gradnje naj bi obstoječi oddelek nemoteno deloval.

Prizidek bo stolpič za funkcionalno diagnostiko, ki bo povezan z onkološkim oddelkom. Stal bo na mestu, kjer so zdaj prostori programa Dora. “Izdelani so natančni načrti. Imamo vse pripravljeno in veselimo se začetka del,” je povedal direktor.

Janša je spomnil na nedavni sprejem zakona o investicijah v slovensko zdravstvo, ki zagotavlja sredstva za nujno potrebna vlaganja. “V prihodnjih letih bo v zdravstvo v Mariboru, vključno z medicinsko fakulteto, investirano na stotine milijonov evrov. V veliki meri iz evropskih sredstev, ki smo jih izpogajali bodisi v okviru načrta za okrevanje bodisi v okviru sedemletne finančne perspektive. Poleg tega za te investicije namenjamo tudi znaten vir iz integralnega, nacionalnega proračuna,” je povedal.

UKC Maribor se je zahvalil za njihov prispevek k obvladovanju epidemije covida-19. “Mariborski klinični center je imel tukaj nadpovprečni delež in sem zelo vesel, da tudi številni ostali programi, ki so se ponekod drugod bolj zatikali, tu niso stali in da ljudje niso bili prikrajšani za zdravstveno oskrbo, ko so bili prizadeti z drugimi boleznimi, ne zgolj s covidom,” je dejal premier.

Širitev oddelka za onkologijo UKC Maribor je po besedah ministra Poklukarja namenjena krepitvi zmogljivosti za boljšo in lažjo dostopnost bolnikov z rakom do storitev, ki jih potrebujejo. Spomnil je, da je bil konec lanskega leta sprejet državni program za obvladovanje raka v obdobju 2022-2026. “Glede na porast obolenja v Evropi je jasno, da je treba slediti smernicam evropskih in svetovnih zdravstvenih organizacij in krepiti programe na področju obvladovanja raka,” je dejal.

Ocenjena vrednost investicije, v okviru katere se bo rekonstruiralo dobrih 1300 kvadratnih metrov in na novo zgradilo več kot 7400 kvadratnih metrov površin, znaša 57 milijonov evrov. “S tem povečujemo kapacitete s trenutno desetih na 52 postelj,” je povedal minister.

S predsednikom vlade je z vodstvom UKC Maribor govoril tudi o drugih načrtovanih investicijah v tem zavodu. Letos bo zaključena selitev oddelka za pljučne bolezni v matično enoto, ki stane štiri milijone evrov, v izpraznjenih prostorih na Slivniškem Pohorju pa bodo uredili negovalno bolnišnico v vrednosti devet milijonov evrov.

Do konca leta 2025 naj bi zgradili novo stavbo oddelka za infekcijske bolezni in vročinska stanja, ocenjeno na 55 milijonov evrov. Celovita sanacija hladilnega sistema stavbe medicinsko funkcionalnega trakta (MFT) naj bi stala tri milijone evrov, vgradnja gasilskega požarnega dvigala na kirurški stolpnici, ki je že v zaključni fazi, pa 6,5 milijona evrov. Uporabno dovoljenje za dvigalo pričakujejo aprila letos.

“Vsi ti projekti so potrebni in dobrodošli, saj prispevajo k izboljšanju že tako dobrega zdravstva v Sloveniji. Le ustrezni delavni pogoji pa omogočajo kakovostno, varno in pravočasno obravnavo vseh Slovenk in Slovencev,” je dejal Poklukar.

Med današnjim obiskom v Mariboru se je sestal tudi z direktorjem Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor Jernejem Završnikom, s katerim sta govorila o nujnih vlaganjih na primarni ravni, med drugim izgradnji nove zdravstvene postaje Magdalena.

Z dekanom Medicinske fakultete Univerze v Mariboru Iztokom Takačem pa so govorili o širitvi študijskih programov ter posledično potrebni prostorski širitvi fakultete. Po ministrovih besedah je cilj, da se površine kliničnega centra in medicinske fakultete združijo.

Št. komentarjev: 2
  1. gabriel pravi

    Sposobna vlada Janeza Janše, ki ne misli samo na Ljubljano, ampak tudi na vsa druga mesta!

  2. Ana pravi

    Izjemna pridobitev za UKC Maribor in vse bolnike iz našega štajerskega konca.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen