Ameriški in britanski obveščevalci menijo, da svetovalci Putina zavajajo glede poteka vojne, ker mu ne upajo povedati resnice

0

Ameriški obveščevalci imajo informacije o tem, da svetovalci ruskega predsednika Vladimirja Putina zavajajo glede poteka vojne v Ukrajini in glede posledic sankcij proti Rusiji, ker mu ne upajo povedati resnice, je v sredo povedala direktorica za komunikacije pri Beli hiši Kate Bedingfield. Podobno ocenjujejo tudi britanski obveščevalci.

Putin naj bi se sicer zavedal, da ga “peljejo žejnega preko vode”, zato prihaja do vse večjih napetosti med njim in ruskim vojaškim vrhom.

Washington upa, da bo razkritje te informacije Putina prepričalo, da znova razmisli o tem, kaj dela, in se morda odloči za konec vojne, preden bo njegova vojska doživela še večje izgube.

Morala ruskih okupatorjev naj bi bila na dnu zaradi nepričakovano ogorčenega in uspešnega odpora ukrajinskih enot.

Bedingfieldova je dejala, da obveščevalne informacije potrjujejo dejstvo, da je vojna velika strateška napaka Rusije, ni pa želela ugibati, kaj razmišlja Putin.

Tudi državni sekretar ZDA Antony Blinken je ocenil, da sodelavci Putinu ne upajo povedati resnice, kar da je dobro znana Ahilova peta avtokratskih režimov, kjer ljudje ne upajo iskreno govoriti. Blinken je to povedal novinarjem v sredo med obiskom Alžirije.

V Kremlju pa so danes odločno zavrnili tovrstna poročila zahodnih obveščevalnih agencij. “To kaže, da niti ameriško zunanje ministrstvo niti Pentagon nimata pravih informacij o tem, kaj se dogaja v Kremlju,” je dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.

“Preprosto ne razumejo. Ne razumejo predsednika Putina, ne razumejo mehanizma naših odločitev in našega načina dela,” je še dejal Peskov. “To ni samo sramota. To nas skrbi. Tako popolno nerazumevanje lahko vodi le do slabih odločitev, ki imajo lahko strašne posledice,” je dodal.

Predsednik ZDA Joe Biden je ob tem v sredo ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega obvestil, da njegovi vladi namenjajo 500 milijonov dolarjev neposredne proračunske pomoči.

Zelenski pa je Bidnu povedal, da bodo mir lahko dosegli le takrat, ko bo imela Ukrajina dovolj trden položaj na bojišču, za kar potrebujejo večjo vojaško pomoč ZDA in zaveznikov.

Do podobnih zaključkov kot ameriški so prišli tudi britanski obveščevalci. Vodja britanske varnostne agencije GCHQ Jeremy Fleming, ki sicer zelo redko stopi pred kamere, je namreč ob obisku v Avstraliji menil, da je Putin napačno ocenil tako situacijo v Ukrajini kot odziv mednarodne skupnosti na invazijo ter da mu nekateri svetovalci zdaj ne upajo povedati resnice.

Kot je še povedal, so ruski vojaki že močno demoralizirani in v vse večji meri brez ustreznega orožja, zato nekateri ne želijo več slediti ukazom nadrejenih, sabotirajo lastno opremo in so celo po nesreči sestrelili lastno letalo.

Obenem je posvaril Kitajsko pred tveganji, če se bo preveč povezovala z Rusijo. Povezovanje z režimom v Moskvi, ki zavestno in nezakonito ignorira globalna pravila, zagotovo ne bo koristilo ambicijam Pekinga, da postane vodilni akter na globalnem odru, je poudaril.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen