Po spremenjenem protokolu do PCR-testiranja brez pozitivnega hitrega testa le še rizične skupine

0

Ob strmem naraščanju koronavirusnih okužb je ministrstvo za zdravje spremenilo protokol za PCR-testiranje. To bo, razen za rizične skupine, od srede namenjeno le še potrjevanju pozitivnih izvidov hitrega testa ali samotesta, je povedal državni sekretar Franc Vindišar. Samoplačniški PCR-testi bodo tako morda možni le pri zasebnikih.

Kot je na današnji vladni novinarski konferenci pojasnil Vindišar, je namen spremembe zagotoviti vzdržen sistem v laboratorijih. Prednost pri PCR-testih, ki sicer predstavljajo zlati standard pri potrjevanju okužbe z novim kornavirusom, tako daje hospitaliziranim bolnikom in bolnikom z zdravstvenimi težavami, ki bi lahko zahtevale hospitalizacijo.

Za osebe brez simptomov je tako po novem protokolu predvideno, da opravijo hitri antigenski test ali se samotestirajo. V primeru pozitivnega izvida gredo na PCR-testiranje, ob tem pa morajo predložiti fotografijo testa ali test, ki ga prinesejo na testirno točko, ter osebni dokument.

Osebe z znaki respiratorne okužbe pa novi protokol testiranja deli na dve skupini. V prvi so ranljive skupine, kot so kronični bolniki in bolniki z oslabljenim imunskim sistemom, nosečnice ter otroci. Ti v primeru simptomov o tem obvestijo osebnega zdravnika, ki jih naroči na PCR-tesiranje.

Ostali simptomatski bolniki bodo najprej morali opravili hitri testi ali se bodo samotestirali. V primeru pozitivnega izvida se po že uveljavljenem protokolu na PCR-testiranju oglasijo s pozitivnim izvidom hitrega antigenskega testa ali samotesta.

Če je izvid hitrega testa pri osebi z znaki respiratorne okužbe negativen, se mora posameznik kljub temu samoizolirati in v izolaciji ostati do tri dni, v tem primeru lahko koristi bolniški stalež. Če se težave po treh dneh nadaljujejo, o tem obvesti zdravnika, ki ga naroči na PCR-testiranje.

V primeru pozitivnega izvida se je treba izolirati za 10 dni, oseba pa dobi tudi veljavno kodo QR za digitalno covidno potrdilo, s katerim dokazuje svojo prebolelost.

Če pa težave v tem času, torej treh dneh, izzvenijo, lahko po besedah Vindišarja rečemo, da posameznik ni okužen z novim koronavirusom, tako kot tudi v primeru negativnega izvida PCR-testa.

Kapacitete za PCR-testiranja si v javnem sistemu trenutno namenjene le potrjevanju okužb, če pa lahko zasebniki diagnostiko s to metodo zagotavljajo kje drugje, jih še vedno lahko, je odgovoril na vprašanje, ali torej samoplačniško PCR-testiranje ni več mogoče.

Prepričan je, da bodo do odhoda športnikov, ki za udeležbo na olimpijskih igrah na Kitajskem potrebujejo negativen izvid PCR-testa, omogočili zadostne kapacitete, ki jih iščejo tudi v sosednjih državah.

Ob znaku okužbe dihal je sicer nujna samoizolacija, tako kot tudi v času čakanja na odvzem in diagnostičnih rezultatov. “Odstopanje od tega je v trenutnih epidemioloških razmerah popolnoma nedopustno,” je bil jasen Vindišar.

Državni sekretar je ob tem prosil za razumevanje pri čakanju na rezultate testiranja, ki jih bodo zagotovili najkasneje v roku 48 ur, sicer se pa vsi trudijo, da se na izvide čaka čim manj časa.

A so laboratoriji po njegovih besedah zelo obremenjeni, kar je ponazoril tudi s podatkom, da sta največja laboratorija v državi, Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo ter Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano, pred epidemijo covida-19 letno opravila 10.000 preiskav, toliko kot jih trenutno v enem dnevu samo za covidne potrebe.

Testiranje, predvsem pa samotestiranje, moramo v tem trenutku po njegovih besedah razumeti tako kot merjenju telesne temperature, saj je to najbolj osnoven in najbolj učinkovit ukrep za odkrivanje kužnih posameznikov in prekinitev verige pri nadaljnjem prenosu okužb, je še pozval.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen