[Video] Ministri na Brdu o potrebi po sodelovanju vseh držav pri zajezitvi ilegalnih migracij na balkanski poti
Notranji ministri bodo na današnji ministrski konferenci EU-Zahodni Balkan govorili predvsem o sodelovanju pri upravljanju migracij, je ob prihodu povedal notranji minister Aleš Hojs. Izpostavil je zajezitev dotoka nezakonitih migracij v te države in okrepitev izmenjave podatkov. Spregovoril je tudi o dogajanju na meji med Slovenijo in Hrvaško.
Izjava ministra Hojsa:
Kot je dejal Hojs, so današnjo konferenco organizirali, ker je regija Zahodnega Balkana strateška prioriteta slovenskega predsedovanja Svetu EU. “Zahodni Balkan je sestavni del Evrope, na žalost še ne EU,” je poudaril.
Na konferenci, ki poteka na Brdu pri Kranju, se bodo posvetili pomembnim temam, kjer je treba sodelovati. Izpostavil je boljše upravljanje migracij, boj proti organiziranemu kriminalu in boj proti terorizmu.
Glede migracij je treba po ministrovih besedah razpravljati o tem, kako v kar največji meri tem državam pomagati zajeziti dotok nezakonitih migracij na njihovo ozemlje. Gre za države, v katerih migranti čakajo, da bodo nadaljevali svojo nezakonito pot v Evropo. Te ilegalne poti je treba zajeziti že na zunanjih mejah teh držav, se je zavzel.
Danes bodo govorili še o tem, kako doseči napredek pri izmenjavi podatkov. Pojasnil je, da si EU z več državami, med katerimi je izpostavil BiH, Srbijo in Črno goro, podatkov o nezakonitih migrantih ne izmenjuje v ustrezni meri.
“Kasneje bo treba vse te zaključke današnje konference tudi operacionalizirati s sporazumi,” je poudaril.
Minister je ob prihodu na konferenco spregovoril tudi o svojih očitkih na račun hrvaških policistov, ki po njegovih besedah “inštruirajo migrantsko populacijo, naj zaprosijo za mednarodno zaščito v Sloveniji”.
“To je težko dokazati. Ampak vendarle, informacije, ki sem jih podal za časopis Delo, sem prejel od naših policistov, ki nakazujejo neke indice v to smer,” je povedal. O tem je sam že govoril s hrvaškim kolegom Davorjem Božinovićem, premier Janez Janša pa s hrvaškim premierjem Andrejem Plenkovićem.
Takšno ravnanje hrvaških organov sicer po Hojsovih besedah ne spreminja stališča Slovenije, da podpira vstop Hrvaške v schengen.
Današnjega srečanja se udeležuje tudi evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson, ki je ob prihodu poudarila, da se z izzivi, ki jih bodo obravnavali danes, nihče ne more soočiti sam. “Potrebujemo več sodelovanja,” je dejala.
Zavzela se je tudi za več operativnega sodelovanja z Združenim kraljestvom v luči migrantske krize v Rokavskem prelivu.
Izrazila pa je še zaskrbljenost glede razmer na belorusko-poljski meji. Izpostavila je, da jo skrbi, ker tudi na poljski strani ni nobene preglednosti. Po njenih besedah bi morale poljske oblasti novinarjem in agencijam Združenih narodov dovoliti dostop do obmejnega območja. Poudarila je tudi pomen spoštovanja človekovih pravic.
Zasedanja se poleg komisarke udeležujejo notranji ministri oziroma državni sekretarji držav Zahodnega Balkana ter Francije in Češke, ki sta del prihodnjega tria predsedujočih držav Svetu EU. Prisotni pa so tudi predstavniki pristojnih agencij EU.