(Non-delegiranca spet potegnila “ta kratko”) Upravno sodišče zavrnilo neutemeljeno zahtevo za začasno odredbo glede neimenovanja evropskih delegiranih tožilcev
Upravno sodišče je v četrtek zavrnilo zahtevo tožilcev Tanje Frank Eler in Mateja Oštirja glede zahteve za izdajo začasne odredbe v primeru neimenovanja evropskih delegiranih tožilcev. Kot je danes sporočilo sodišče, zahteva za izdajo odredbe ni utemeljena. Bodo pa tožbo v tej zadevi obravnavali prednostno, so dodali.
To sem v DZ nekajkrat povedal: Vlada RS je povsem legalno in legitimno razveljavila postopek imenovanja EDT in ponovila razpis. Zdaj pa naj počasi to ozavestita tudi ta dva, bojda odlično strokovno podkovana tožilca. Pa še enih par, vključno s P DTS, go. Gregorčič. https://t.co/IFGjoleRKi
— Dejan Kaloh (@DKaloh) August 13, 2021
Tožnika nista izkazala potrebe po izdaji začasne odredbe, piše v sporočilu za javnost.
Kot so pojasnili, bi morala tožnika v zahtevi navesti okoliščine in dejstva, zaradi katerih bi lahko nastala škoda in stopnjo verjetnosti, da je takšna škoda težko popravljiva. Tega pa tožnika nista storila, saj sta v utemeljitvi že sama trdila, da nov razpis za evropska delegirana tožilca iz začetka julija in kasnejši razpisi ne bodo uspešni.
V svoji utemeljitvi sta se sklicevala na sporočilo Državno-tožilskega sveta (DTS), da je nov razpis pravosodnega ministrstva nezakonit in da v njem ne bo sodeloval, saj bi “s ponovnim odločanjem o izboru kandidatov sledil arbitrarni razlagi predpisov s strani vlade in pritrdil njenemu nezakonitemu odločanju”. To pa po mnenju upravnega sodišča pomeni, da začasna uredba ni potrebna.
Sklep sodišča še ni pravnomočen. Možna je pritožba na vrhovno sodišče v treh dneh od vročitve sklepa.
Bo pa upravno sodišče o tožbi odločalo absolutno prednostno, so še sporočili v izjavi.
Glede meritorne obravnave tožbe je sodišče ugotovilo, da je DTS nesporno oblikoval predlog o kandidaturi tožnikov, s sklepom vlade pa je bila tožnikoma odvzeta možnost, da ju na Evropskem javnem tožilstvu imenujejo za evropska delegirana tožilca. Sklep vlade je tako mogoče opredeliti kot upravni akt, ki se ga lahko izpodbija v upravnem sporu. Dodajajo, da sta tožnika legitimirana za vložitev tožbe in da je bila tožba vložena pravočasno.
Frank Elerjeva in Oštir sta novo tožbo in zahtevo za izdajo začasne odredbe v primeru neimenovanja evropskih delegiranih tožilcev vložila prejšnji teden.
Tožbo sta vložila zoper sklep vlade, sprejet 27. maja, da se razveljavi postopek njunega imenovanja in ponovi razpis, ker da DTS ni dal na razpolago vsaj treh kandidatov za eno razpisano mesto, torej skupaj šest, ampak je vladi v potrditev predlagal samo dva – Frank Elerjevo in Oštirja. To po mnenju DTS ni v skladu z zakonodajo.
Upravno sodišče je sicer pred več kot enim mesecem sicer zavrglo prvo tožbo in zahtevo za začasno odredbo v primeru neimenovanja evropskih delegiranih tožilcev. Tožnika sta namreč tožbo vložila prezgodaj, saj še nista prejela sklepa vlade o neseznanitvi z imenovanjem evropskih delegiranih tožilcev. Po prejemu tega sklepa pa sta tožbo vložila ponovno.
Ministrstvo za pravosodje je sicer kljub številnim kritikam prejšnji mesec objavilo ponovljeni razpis za evropska delegirana tožilca iz Slovenije, nanj pa sta se prijavila le Oštir in Frank Elerjeva. Glede na to, da je ministrstvo tudi na ponovljen razpis potrjeno prejelo dve kandidaturi – Oštirja in Frank Elerjeve, še ni jasno, kaj bo sledilo. Prejšnji teden so sporočili, da bodo o nadaljnjih korakih odločali po preučitvi tožbe in predloga za začasno odredbo.