Sindikalist Mlekuš spletne pogovore v zvezi z afero Koprivnikar označil za gostilniško debato

0

Sojenje nekdanjim policijskim sindikalistom, ki naj bi se leta 2015 dogovarjali o prometni kontroli takratnega ministra Borisa Koprivnikarja, se nadaljuje z zaslišanjem različnih prič. Danes se je zvrstilo več vključenih v pogovorno skupino na Facebooku, tudi aktualni predsednik sindikata Kristjan Mlekuš, ki je zapise označil za gostilniško debato.

Tožilstvo v aferi Koprivnikar očita zlorabo položaja oz. sprejemanje koristi petim nekdanjim policistom, Vojku Marguču, Mihi Sakaču, Dušanu Raju, Zoranu Petroviču in Denisu Kadiriću. Policijska patrulja je namreč novembra 2015 v času policijske stavke med nočnim vračanjem s koncerta njegove rock skupine v Škofji Loki ustavila tedanjega ministra za javno upravo Koprivnikarja in opravila preizkus alkoholiziranosti. V pristnost kontrole je prvi podvomil že sam Koprivnikar. Kasneje pa je v javnosti zaokrožilo anonimno pismo s posnetki dopisovanj na Facebooku o predhodnem dogovarjanju o prometni kontroli med člani Sindikata policistov Slovenije (SPS), ki mu je takrat predsedoval Petrovič.

Tako so danes zaslišali več prič, ki so sodelovale v omenjenem spletnem pogovoru ali bile v njem omenjene, a namere oziroma dogovora o ustavitvi ministra ni potrdil nihče. Mlekuš, ki je po Petrovičevem odstopu prevzel vodenje sindikata, v času obravnavanega primera pa je bil kot generalni sekretar sindikata vključen v zaprto pogovorno skupino na Facebooku, je dejal, da je bilo zapisov v različnih pogovornih skupinah ogromno, zato se ne spomni konkretnega pogovora o tem, kje da bo minister tisti večer in da naj se ga ustavi. Mu je pa pisanje znano iz medijskih objav.

Po Mlekuševih besedah je bilo v spletnih pogovorih ob začetku stavke veliko zafrkancije in šaljivih idej, označil jih je za gostilniško debato in sproščanje slabe volje. “Če bi mene kdo poklical, ga ne bi šel ustavit,” je dejal glede vnaprejšnjega dogovora o ustavitvi funkcionarja. Potrdil pa je, da bi posameznika ustavil, če bi ga kdo opozoril na domnevno kršenje prometnih predpisov.

Konkretno se, kot je dejal, ne spomni, da bi tudi sam kaj zapisal v pogovoru o obravnavanem primeru, dopušča pa možnost, da je. Sodnica mu je ob tem tudi prebrala nekaj zapisov iz spletnega pogovora, denimo o tem, da bodo tistemu, ki bo opravil preizkus alkoholiziranosti Koprivnikarja, omogočili brezplačen dopust in zbrali denar za večerjo.

Tako so nekatere priče na današnjem zaslišanju med drugim odgovarjale tudi na vprašanja o možnostih koriščenja počitniških kapacitet v okviru sindikata. Sindikalisti so zanikali, da bi bilo mogoče dobiti brezplačno nastanitev v teh kapacitetah kot nagrado za opravljeno delo.

Več prič je sicer poudarilo, da sindikalisti na konkretno delo policistov na terenu nimajo vpliva in jim ne morejo odrejati nalog. Nekateri pa so pojasnili, da se sicer večkrat dogaja, da jih ljudje obvestijo o sumljivih primerih, tudi denimo vožnji v nasprotju s cestnoprometnimi predpisi, na podlagi teh klicev pa nato preverijo dogajanje na terenu.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen