Logar v sredo s kolegoma iz Hrvaške in Italije o sodelovanju v severnem Jadranu

0

Zunanji minister Anže Logar bo v sredo na Brdu pri Kranju gostil hrvaškega zunanjega ministra Gordana Grlića Radmana in italijanskega zunanjega ministra Luigija Di Maia. Ministri bodo razpravljali o sodelovanju v severnem Jadranskem morju in predvidoma podpisali skupno izjavo.

Kot so sporočili z zunanjega ministrstva, bo srečanje namenjeno razpravi o krepitvi tristranskega sodelovanja v severnem Jadranu. Po napovedih bodo ministri pregledali konkretne predloge za sodelovanje, ki so jih pripravile delovne skupine pod vodstvom pristojnih ministrstev na področjih povezljivosti, modrega gospodarstva, zaščite okolja in pomorske varnosti.

Hrvaška je februarja razglasila svojo izključno gospodarsko cono v Jadranskem morju, v Italiji pa postopek razglasitve še poteka. Državi bosta z razglasitvijo con dobili pravico gradnje umetnih otokov v Jadranu ter izkoriščanja energije morja in vetra.

S postopkom razglasitve svojih con sta Zagreb in Rim lani seznanila tudi Slovenijo, ki v skladu z odločitvijo arbitražnega sodišča pravice do razglasitve lastne izključne gospodarske cone nima.

Slovenija je nato sodelovala na srečanjih s Hrvaško in Italijo na ministrski in strokovni ravni, na katerih so razpravljali predvsem o možnosti sodelovanja pri zaščiti Jadrana.

Zunanji ministri treh držav so na decembrskem srečanju v Trstu sprejeli skupno izjavo o sodelovanju pri upravljanju Jadrana, niso pa je podpisali. V izjavi so zapisali, da Slovenija, Italija in Hrvaška kot države, ki mejijo na skupno morje, delijo vizijo Jadranskega morja kot mostu, ki združuje ljudi v regiji, in kot vir blaginje za vse.

Jadransko morje kot polzaprto morje z veliko gostoto pomorskega prometa in občutljivim ekosistemom potrebuje celovit pristop za zaščito okolja, preprečevanje tveganj in zagotavljanje trajnostnega razvoja, so zapisali v izjavi.

Slovenska stran je na srečanjih s Hrvaško in Italijo izpostavila, da načrtovana razglasitev izključnih gospodarskih con Hrvaške in Italije ne sme v ničemer prejudicirati pravic Slovenije, ki jih ima ta po mednarodnem in evropskem pravu.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen