Gospodarska klima se še peti mesec zapored naprej izboljšuje

0

Gospodarska klima v Sloveniji se je tudi aprila, peti mesec zapored, izboljšala. Kazalnik gospodarske klime je bil pri -0,7 odstotne točke, kar je 0,2 odstotne točke višje kot marca in pol odstotne točke višje od dolgoletnega povprečja, je danes sporočil državni statistični urad. Občutno višji je bil kazalnik medtem v medletni primerjavi.

Pozitivno so na mesečno spremembo gospodarske klime vplivali kazalniki zaupanja v trgovini na drobno, v storitvenih dejavnostih ter v gradbeništvu. Ta vpliv pa sta skoraj izravnali nižji mesečni vrednosti kazalnikov zaupanja v predelovalnih dejavnostih in med potrošniki.

Glede na lanski april, ko je bila Slovenija sredi prvega vala epidemije covida-19 in je bilo javno življenje dodobra okrnjeno, je bila vrednost kazalnika gospodarske klime za 36,9 odstotne točke višja, kazalnik pa se je zvišal v vseh dejavnostih.

Kazalnik zaupanja v trgovini na drobno je bil aprila že tretji mesec zapored višji, in sicer za 15 odstotnih točk v primerjavi z marcem in za 36 odstotnih točk glede na april lani, še zmeraj pa je bil za pet odstotnih točk nižji od dolgoletnega povprečja. Večina kazalnikov stanj in pričakovanj se je izboljšala, razen kazalnika pričakovane prodajne cene, ki se je poslabšal. Kar 43 odstotkov podjetij v trgovini na drobno je kot glavni omejitveni dejavnik v svoji dejavnosti navedlo koronavirus, sledili so konkurenca v sektorju, visoki stroški dela in nizko povpraševanje.

Rast kazalnika zaupanja v storitvenih dejavnostih se je v zadnjih dveh mesecih ustavila. V aprilu je bil samo za eno odstotno točko višji kot v marcu. V primerjavi z lanskim aprilom je bil višji za 37 odstotnih točk, še zmeraj pa je za 12 odstotnih točk zaostajal za dolgoletnim povprečjem. Kazalnika povpraševanje in pričakovano povpraševanje kažeta izboljšanje, vrednost kazalnika zaposlovanje je bila enaka kot v prejšnjem mesecu, vrednosti drugih kazalnikov so se znižale. V 44 odstotkih podjetij je poslovanje v storitvenih dejavnostih najbolj oteževal koranavirus, sledi nezadostno povpraševanje. Poslovanje v 24 odstotkih podjetij je po njihovi oceni potekalo brez omejitev.

Kazalnik zaupanja v gradbeništvu je bil aprila za dve odstotni točki višji kot marca. Trend naraščanja, ki se kaže že nekaj mesecev, se tako po navedbah statistikov nadaljuje. Od vrednosti v lanskem aprilu, ko je bil padec največji, je bil kazalnik višji za 45 odstotnih točk, za 27 odstotnih točk pa je bil višji od dolgoletnega povprečja. K zvišanju kazalnika zaupanja v gradbeništvu je najbolj prispeval kazalnik pričakovano zaposlovanje, medtem ko kazalnik skupna naročila tokrat ni vplival na njegovo vrednost. Glavni omejitveni dejavniki za podjetja so bili pomanjkanje usposobljenih delavcev, visoke stroške materiala, veliko konkurenco v dejavnosti in slabe vremenske razmere.

Kazalnik zaupanja je bil v predelovalnih dejavnostih aprila za odstotno točko nižji kot marca, glede na lanski april, ko je zaradi zdravstvene krize drastično upadel, pa za 47 odstotnih točk višji. Višji je bil tudi od dolgoletnega povprečja. Glede na marec se je najbolj izrazito poslabšal kazalnik pričakovanega zaposlovanja.

Aprila je vlagalo 95 odstotkov podjetij, kar je za tri odstotne točke več kot v novembru 2020. Podjetja ocenjujejo, da bodo investicijska vlaganja letos v primerjavi z lanskim letom v povprečju višja za 16 odstotkov.

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen