Opozicija dviga prah okrog relativno nepomembnega domnevnega incidenta na meji z Italijo
Opozicijske stranke so danes po razkritju, da naj bi slovenska vojaka v začetku maja s puško ustavila sprehajalca na meji z Italijo, izrazile pričakovanje, da bo obrambni minister Matej Tonin zadevo podrobno pojasnil. Zaenkrat interpelacije še ne napovedujejo, je pa tudi ne izključujejo.
V Levici menijo, da je skušal Tonin zadevo zavestno prikriti, saj je ob razkritju incidenta v časniku Primorski dnevnik 23. maja namignil, da bi lahko šlo za lažno novico. Slovenska vojska je tudi zatrdila, da 8. maja, ko naj bi se incident zgodil, na tistem območju ni bilo slovenskih vojakov. A zdaj je policijska preiskava po poročanju POP TV pokazala, da je do incidenta prišlo dan prej in da je omenjeni sprehajalec oba vojaka tudi identificiral na fotografiji.
Kot je danes izpostavil vodja poslanske skupine Levice Matej T. Vatovec, ima vojska v sodobni državi posebno vlogo in “ni na meji zato, da nekoga ustavi, ga potisne na kolena in mu meri puško v glavo”. “Iz tega vidika je razumljivo, da je Tonin skušal to zakriti. Gre za velik mednarodni incident brez primere, ki je vreden vsega obsojanja in terja določeno mero odgovornosti s strani ministra,” je ocenil in poudaril, da sta omenjena vojaka prekoračila pooblastila in kršila zakon.
Menil je, da bi moral Tonin odstopiti. V Levici bodo sicer počakali, kakšni bodo izsledki policijske preiskave in tudi obrambnega ministrstva, bodo pa uporabili vsa orodja, ki jih imajo v parlamentu na voljo, da pridejo zadevi do dna, “v končni instanci je to tudi interpelacija”.
Podobno je v imenu stranke LMŠ podrobna pojasnila od Tonina zahteval predsednik te stranke Marjan Šarec. “Minister Tonin mora povedati, kaj se je dejansko dogajalo,” je dejal.
Incident je označil za nezaslišanega. “Si ne predstavljam, kaj bi obrambni minister počel, če bi bil obrambni minister nekdo drug (…) Zgodil se je poseg v civilno sfero s strani vojaka, ministra pa skrbi, da bi, če bi za vsako stvar odgovarjal, zmanjkalo ministrov,” je dejal Šarec.
Predsednica stranke SAB Alenka Bratušek je dejala, da je treba najprej počakati na končno poročilo preiskave. “Absolutno pa vojaki z orožjem v naši državi, dokler smo v miru, nimajo kaj delati. Če se bo to izkazalo za resnično, bo nekdo za to moral prevzeti odgovornost. Za nas je nesprejemljivo, da se v nasprotju z zakonom vojaki sprehajajo ob meji in celo uporabljajo orožje,” je dejala.
Prav tako je bila kritična do besed Tonina, da ne more odgovarjati za vsako nepravilnost vsakega vojaka. “To pravi danes, včasih je govoril drugače,” je dejala.
Matjaž Nemec (SD) je medtem glede odgovornosti obrambnega ministra dejal, da je treba počakati na dejstva. Napovedal je, da bodo, tudi sam v vlogi predsednika Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs), ko bodo prejeli vse uradne relevantne podatke, temu primerno ukrepali.
Na novinarsko vprašanje, ali je možno po objavi poročila pričakovati sprožitev preiskave obveščevalnih služb s strani Knovsa, je odgovoril, da je to njihova dolžnost. “Naša dolžnost ni, da se vtikamo v samo preiskavo, naša dolžnost je sam nadzor nad to preiskavo,” je poudaril. Pojasnil je, da jih bo zanimalo, kako je bila izpeljana prva preiskava, ko govorimo o 8. maju, ter kako se namerava obveščevalno-varnostna služba obrambnega ministrstva lotiti tega drugega primera.
Vodja opozicijske SNS Zmago Jelinčič pa je dejal, da ne ve, koliko drži to, da je šlo pri incidentu za pripadnika Slovenske vojske. “Kolikor vem, oborožencev Slovenske vojske na tistem koncu Slovenije ni. Lahko se je pa kdo predstavljal kot predstavnik SV in je zlorabljal ta naziv. Če je do tega prišlo, je treba poklicati tistega vojaka na odgovornost in se z njim pogovoriti – zakaj je to naredil.
Tudi predsednica koalicijske stranke DeSUS Aleksandra Pivec je dejala, da bo moral na vse to, kar je prišlo na dan, odgovoriti minister Tonin. “To ni moja pristojnost,” je dejala in izrazila zaupanje v pristojne, da bodo ukrepali glede na ugotovitve preiskave
Vodja poslanske skupine Toninove stranke NSi Jožef Horvat je izrazil prepričanje, da bo podrobnosti razložil minister. Glede odgovornosti je dejal, da “je opozicija zanimiva”. “Nima pravzaprav nobenih resnih predlogov za izboljšanje življenja v tej državi, in če zdaj že namiguje na odgovornost Tonina na podlagi neuradnih informacij, je to slab znak za opozicijo,” je poudaril.