(28.5.2020) Predsednik republike Borut Pahor in predsednik DZ Igor Zorčič sta po današnjem posvetu poudarila odgovornost politike, da po zadnjem neuspešnem poskusu do decembra najde rešitev za izpolnitev ustavne odločbe glede sprememb volilne zakonodaje. Pahor bo junija v zvezi s tem nagovoril DZ, vlada pa bo pripravila predlog sprememb meja volilnih okrajev.
Pahor je doslej vodil pogajanja za pripravo sprememb volilne zakonodaje, pripravil je več posvetov s predstavniki političnih strank in strokovnjaki. Ministrstvo za javno upravo je v skladu z dogovorom pripravilo tako predlog zakona za spremembo meja volilnih okrajev kot za ukinitev volilnih okrajev in uvedbo relativnega prednostnega glasu.
V DZ so se najprej odločili poskusiti z ukinitvijo okrajev in uvedbo prednostnega glasu, a je DZ marca novelo zakona zavrnil. Zanjo je bilo potrebnih najmanj 60 glasov, zmanjkali so trije.
To pot se Pahor, Zorčič in vodje poslanskih skupin strinjajo, da ministrstvo za javno upravo, ki ga v vladi pod vodstvom Janeza Janše vodi Boštjan Koritnik, pripravi predlog za spremembo meja volilnih okrajev, ki ga bodo zatem usklajevale poslanske skupine. Za to rešitev je potrebna manjša večina v DZ, a Pahor opozarja, da bo to politično zelo občutljivo delo.
Strinjajo pa se tudi, da zakon vložijo poslanci. “Ne sme se namreč zgoditi, da bi glasovanje o zakonu postalo glasovanje o vladi,” je v današnji izjavi po srečanju z Zorčičem opozoril Pahor.
Predsednika DZ je tudi obvestil, da želi v skladu z 224. členom poslovnika DZ nagovoriti DZ na junijski seji glede trenutno najpomembnejšega političnega vprašanja demokracije – uveljavitev odločbe ustavnega sodišča glede sprememb in dopolnitev volilne zakonodaje. Danes sta se strinjala, da morajo rešitev za to vprašanje najti do decembra. V nasprotnem primeru bi to lahko Slovenijo po Pahorjevem mnenju pahnilo v položaj, v katerem bi bila ogrožena legitimnost in legalnost volitev ter demokracija.
Predsednik republike je danes pojasnil, da se je o uresničitvi ustavne odločbe pogovarjal tudi s predsednikom vlade Janšo, ki se je strinjal, da je treba do decembra najti rešitev. Glede na pogovore s SDS, ki jo vodi Janša, Pahor pričakuje, da bo ta stranka podprla preoblikovanje volilnih okrajev. Njihovi ukinitvi namreč nasprotuje.
Tudi Zorčič po današnjem pogovoru in po sredinem pogovoru z vodji poslanskih skupin ocenjuje, da je uresničitev ustavne odločbe glede volilne zakonodaje prvovrstno politično vprašanje, ki presega delitev na koalicijo in opozicijo. Zato verjame, da bodo vse poslanske skupine pristopile k reševanju te težave.
Pojasnil je še, da v nekaterih poslanskih skupinah še vedno obstaja želja po ukinitvi volilnih okrajev in uvedbi prednostnega glasu, a bo do tega predloga prišlo le v primeru, da se bodo za to odločili tudi nekateri poslanci, ki se v prvem poskusu niso.
Po Zorčičevem mnenju sicer tudi še niso bile izčrpane vse možnosti glede spremembe volilnih okrajev. Prepričan je, da obstaja še veliko manevrskega prostora in bo prevladal razum ter bo ena od rešitev dobila zadostno podporo poslancev.
Premier Janša je v nocojšnjem pogovoru na Televiziji Slovenija spomnil, da ustavno sodišče ne zahteva ukinitve okrajev, ampak spremembo njihovih meja, da bodo približno enaki. Izpostavil je velike razlike v velikosti volilnih okrajev, zaradi česar kandidati niso v enakopravnem položaju. Problem je po Janševem mnenju preprosto rešljiv. Napovedal je, da bo do jeseni na mizi rešitev, ki bo pila vodo.