Nadzorni svet mariborskega javnega podjetja Snaga, ki ga vodi Damijan Škrinjar, je konec preteklega tedna imenoval novega direktorja. V naslednjih štirih letih bo podjetje vodil Franc Dover, ki so ga izbrali zaradi bogatih izkušenj na področju ravnanja z odpadki. V Snago namreč prihaja iz Komunalnega podjetja Slovenske Konjice.
Kot je za STA pojasnil Škrinjar, so ga nadzorniki med osmimi prijavljenimi kandidati prepoznal kot najustreznejšega in mu zaupal vodenje Snage za prihodnja štiri leta, v katerih bo poudarek predvsem na finančni konsolidaciji podjetja, vključevanju v mariborski holding in optimizaciji naprave za predobdelavo mešanih komunalnih odpadkov.
“Verjamemo, da bo novi direktor kos vsem izzivom, ki jih na področju vodenja enega največjih komunalnih podjetij v regiji ni malo,” je še dodal predsednik nadzornega sveta podjetja, na čelo katerega v zadnjem letu dni prihaja že peti direktor.
Po milijonski izgubi omenjenega komunalnega podjetja v letu 2018 in prihodu nove mestne oblasti v Mariboru je junija lani moral oditi Cveto Žalik, ki ga je začasno zamenjal Alan Perc, hkrati tudi prvi mož Energetike Maribor. Pred izborom novega direktorja je začasno zakoniti zastopnik postal Škrinjar, novembra lani pa je bil na to mesto imenovan Janez Letnik, a se je po nekaj mesecih iz osebnih razlogov odločil za odhod.
Dover v Snago prihaja potem, ko je ta v zadnjem letu občutno dvignila cene svojih storitev, s čimer naj bi se vendarle izognila novim velikim izgubam. Čeprav so sprva razlagali drugače, naj bi razlog za slabe poslovne rezultate bila tudi slabo zastavljena naložba v sortirnico, o kateri je nedavno na za javnost zaprti seji govoril tudi mestni svet mariborske občine in se tudi seznanil z revizijskim poročilom.
Slednje naj bi po poročanju Večera ugotovilo, da je Snaga leta 2014 podpisala pogodbo z izvajalcem gradnje, družbo Kostak, ne da bi mestni svet prej obravnaval investicijski program in ne da bi imela zagotovljen denar za financiranje investicije. V stroške investicije namenoma ni vključila stroškov investicijskega vzdrževanja sortirnice in načrtovanja projekta, s čimer je prikazala nižjo vrednost investicije za skoraj štiri milijone evrov.
Naložba tako ni stala 14,5 milijona evrov, ampak 17,7 milijona evrov, kot še dodaja časnik, pa naj bi vodstvo Snage pred nekaj dnevi vložilo tudi kazenske ovadbe zoper odgovorne tako v podjetju, kot v nadzornem svetu in na občini. (sta/ured)