Težek položaj za Marprom zaradi posledic epidemije

0

V mariborskem javnem podjetju Marprom, ki med drugim skrbi za mestni potniški promet, so se zaradi epidemije novega koronavirusa znašli v težkih finančnih razmerah, iz katerih brez pomoči države ne bodo mogli. Ob tem so pripravljeni na ponovni pričetek izvajanja dejavnosti, ki zaradi razglasitve epidemije stoji od sredine marca.

Kot so pojasnili za STA, so že pred ustavitvijo avtobusnega prometa sprejeli varnostne ukrepe. Za zaščito potnikov in šoferjev so med drugim ukinili plačevanje z gotovino pri vozniku ter uvedli možnost vstopanja oziroma izstopanja samo pri sredinskih ali zadnjih vratih, kar preprečuje neposreden stik potnikov z voznikom.

Sicer pa Marprom, ki ob mestnem avtobusnem prometu upravlja še z žičniškimi napravami na Pohorju, prometnim delom mariborske avtobusne postaje ter javnimi parkirišči, trenutno beleži velik izpad prihodkov. Družba običajno mesečno ustvari okoli 1,2 milijona evrov prihodkov, pri tem pa fiksni stroški dosegajo več kot 83 odstotkov prihodkov.

V času epidemije so zato pripravili več ukrepov za sanacijo nastalih razmer. Med drugim so od skupaj 268 zaposlenih kar 252 delavcev napotili na čakanje na domu, osem jih je v bolniškem staležu, hkrati pa so zmanjšali število zaposlenih za določen čas.

Ker je opravljanje njihovih dejavnosti trenutno onemogočeno z odlokom vlade in upoštevaje določila zakona o interventnih ukrepih za blažitev posledic epidemije, tudi pri njih pričakujejo pomoč države.

“Brez te podjetje drvi proti stečaju, saj se je po prekinitvi vseh dejavnosti v sredini marca povsem ustavil tudi denarni tok. Posledično je dolg do dobaviteljev v mesecu dni narasel na več kot milijon evrov,” poudarjajo v Marpromu.

Iz omenjenih razlogov v podjetju verjamejo, da vlada v drugem protikoronskem zakonu ne bo pozabila na tiste, ki jih je s sprejetimi omejitvami za zajezitev širjenja virusa prizadela med prvimi in jim začasno prepovedala izvajanje gospodarskih dejavnosti. Ali in kako bo ob zaustavljenem denarnem toku in visokih fiksnih stroških mogoče rešiti podjetje, pa bo po njihovem bolj znano po pripravi drugega svežnja vladnih ukrepov konec aprila.

Marprom je sicer ob epidemiji letos prizadela tudi najslabša smučarska sezona, odkar so smučišča po propadu Športnega centra Maribor prevzeli v upravljanje. Sezono praktično brez naravnega snega so odprli 7. decembra, v 95 smučarskih dneh pa so na Mariborskem in Areškem Pohorju skupaj našteli okoli 135.000 obiskovalcev, od tega okoli 100.000 smučarjev. Dodatno škodo jim je povzročila tudi odpoved Zlate lisice. (sta/ured)

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen