New York: Pri zagotavljanju opreme za testiranje na koronavirus bo pomagal sam predsednik Trump

0

Ameriški predsednik Donald Trump je po srečanju z newyorškim guvernerjem Andrewom Cuomom v Beli hiši dejal, da bo sodeloval pri zagotavljanju dodatnih zmogljivosti za testiranje za koronavirus. V zvezni državi New York je bilo do torka zvečer okuženih več kot 258.000, zaradi koronavirusne bolezni 19 pa je umrlo več kot 19.000 ljudi.

Trump je na novinarski konferenci svoje delovne skupine proti koronavirusu dejal, da je ponosen na odnose svoje vlade z državo New York, in dodal, da bo sodeloval pri zagotavljanju dodatnih zmogljivosti za testiranje.

Cuomo je ocenil, da je bilo srečanje produktivno ter odkrito in se je osredotočilo na testiranje.

V ZDA so do torka zvečer našteli 823.000 okuženih s koronavirusom in več kot 45.000 mrtvih. V državi New York je bilo okuženih več kot 258.000, mrtvih pa več kot 19.000 ljudi. Od tega v mestu New York 144.000 okuženih in skoraj 14.900 mrtvih.

Razmere v najbolj prizadeti državi New York se počasi izboljšujejo in Cuomo je Trumpa obvestil, da ne potrebujejo več vojaške ladje bolnišnice Comfort in jo lahko pošlje drugam.

Na vprašanje o tem, da so se za sredstva iz proračunske pomoči, namenjena majhnim podjetjem, prijavljala tudi velika podjetja, je Trump napadel univerzo Harvard in dejal, da bo morala denar vrniti.

Pri tem je pomešal en sklad z drugim. Univerza se ni prijavila za denar, namenjen podjetjem, ampak za pomoč, namenjeno visokošolskim ustanovam. Dobila je devet milijonov dolarjev, in sicer za študente s finančnimi težavami.

Majhnim podjetjem so zagotovili milijarde dolarjev v obliki posojilnih jamstev, da s pomočjo posojil bank ohranijo delovna mesta. Za ta posojila so se prijavila tudi večja podjetja in jih dobila, zato se je sklad hitro izpraznil in v torek je senat potrdil dodatnih 38 milijard dolarjev. Finančni minister Steven Mnuchin je dejal, da bodo morala večja podjetja posojila vrniti.

Trump je ponovno branil protestnike proti ukrepom družbenega distanciranja, ki jih je zveznim državam priporočila njegova vlada. Ob tem je dejal, da se protestniki držijo pravil in so stran drug od drugega najmanj dva metra, kar ni tisto kar kažejo posnetki protestov na ameriških televizijah.

Šefica delovne skupine Deborah Birx se je znašla v nerodnem položaju ob vprašanju o ustreznosti odpiranja ekonomije v zvezni državi Georgia, kjer namerava guverner Brian Kemp odpreti tudi telovadnice in frizerske salone. Še preden je lahko odgovorila, je vskočil Trump in dejal, da bo Kempa povprašal, ali bodo zagotovili merjenje temperature obiskovalcev.

Birxova je odgovorila, da če se bodo ljudje lahko držali pravil socialnega distanciranja, potem lahko odprejo omenjene zadeve. “Sicer ne vem, kako jim bo to uspelo, ampak ljudje znajo biti iznajdljivi. Mi smo povedali kaj je potrebno storiti za zaščito Američanov,” je dejala. (sta/ured)

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen