Nemčija namerava ukrep glede omejevanja stikov, ki so ga sprejeli za zajezitev koronavirusa, podaljšati do 3. maja, dan kasneje naj bi postopoma začeli odpirati šole, so se danes dogovorili predsedniki deželni vlad in kanclerka Angela Merkel.
“Moramo zavarovati uspehe, ki smo jih dosegli,” je danes dejala Merklova.
Državljane je spet pozvala, naj se še naprej držijo ukrepov v boju koronavirusu. Obenem je obljubila postopno rahljanje ukrepov v majhnih korakih. Predvidoma 30. aprila bodo sledile prihodnje razprave med zvezno vlado in deželnimi vladami, je napovedala po poročanju portala nemške revije Der Spiegel.
Kanclerka je še povedala, da vsem ljudem priporočajo nošenje mask, ko so v trgovinah ali na sredstvih javnega prometa.
Na današnjem sestanku so se med drugim dogovorili, da bodo od ponedeljka odprte trgovine, ki so velike do 800 kvadratnih metrov. Frizerji pa bodo morali počakati do 4. maja. Tudi šole bodo postopoma začeli odpirati 4. maja, prednost bodo imeli tisti šolarji, ki imajo letos zaključne izpite.
Do najmanj konca avgusta pa bodo prepovedane večje javne prireditve, da bi s tem omejili možnost širjenja okužbe, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Tiskovni predstavnik vlade Steffen Seibert je že tik pred začetkom videokonference med kanclerko in ministrskimi predsedniki o načrtih za odpravo ukrepov dejal, da je uspelo državljanom in državi v boju proti koronavirusu nekaj doseči. Da te zmage ne bi ogrozili, pa se je treba sedaj ogniti vsaki površnosti ali razposajenosti, je dodal.
Iz notranjega ministrstva pa so sporočili, da so nadzor na nemških mejah podaljšali za 20 dni do najmanj 4. maja. Zaenkrat nadzora ne izvajajo le na meji z Belgijo in Nizozemsko. Velja pa v Nemčiji že od sredine meseca prepoved vstopa za vse, ki niso državljani ali v državi nimajo stalnega prebivališča.
V Nemčiji se je do dopoldneva z novim koronavirusom okužilo 128.500 ljudi, umrlo pa jih je 3222, poroča nemška tiskovna agencija dpa glede na lastne izračune. Po podatkih inštituta Robert Koch pa se je z virusom do danes okužilo 127.584 oseb, umrlo pa jih je 3217. Direktor inštituta Lothar Wieler je opozoril, da so se številke stabilizirale na visoki ravni in da zaenkrat še ni znakov, da bodo začele padati.