V okviru programov Erasmus sodelovalo že deset milijonov mladih

Velik prispevek slovenskega poslanca Milana Zvera, ki je glavni pogajalec v programu

0

V zadnjih treh desetletjih se je v programe Erasmus vključilo več kot deset milijonov ljudi. V poročilu o programu Erasmus+ za leto 2018 izpostavljajo, da je bilo to leto spet rekordno. Za program so med drugim namenili deset odstotkov več sredstev kot leta 2017, so danes sporočili iz Bruslja.

“Ljudje po vsej Evropi s sodelovanjem v čezmejnih izobraževalnih, mladinskih in športnih aktivnostih kažejo svojo angažiranost, si izmenjujejo znanje ter pridobivajo učne izkušnje,” je dejal podpredsednik komisije, pristojen za spodbujanje evropskega načina življenja, Margaritis Schinas. Pozval pa je k še več udeležencem, mobilnosti, različnosti in priložnosti.

Evropska komisarka za izobraževanje Marija Gabriel je poudarila, da Erasmus mlajšim generacijam odpira vrata v Evropo in svet. Program je eden najoprijemljivejših dosežkov Evropske unije, saj povezuje ljudi po vsej celini, ustvarja občutek pripadnosti in solidarnosti, dviguje raven kvalifikacij ter udeležencem prinaša boljše priložnosti, je dodala.

Leta 2018 so za program namenili 2,8 milijarde evrov, kar je deset odstotkov več kot leta 2017. Med drugim so financirali več kot 23.500 projektov, podprli pa so mobilnost več kot 850.000 študentov, vajencev, učiteljev in mladinskih delavcev.

V 276 slovenskih projektih v okviru tega programa je leta 2018 sodelovalo 9455 ljudi. Na izobraževalne programe v tujino je v študijskem letu 2017/2018 odšlo 2189 Slovencev, od tega 1410 študentov. V Slovenijo pa je prišlo 2952 ljudi, med njimi 2295 študentov. Med Slovenci so najbolj priljubljene države Nemčija, Španija in Avstrija.

Zaradi prekrivanja z evropskim letom kulturne dediščine 2018 so bili številni ukrepi, podprti s sredstvi Erasmus+, osredotočeni tudi na pomen evropske kulturne dediščine.

Erasmus+ in njegovi predhodniki spadajo med najuspešnejše programe EU. Od leta 1987 mladim omogočajo pridobivanje novih izkušenj v tujini. Obstoječi program Erasmus+, ki se v obdobju 2014-2020 izvaja s proračunskimi sredstvi v višini 14,7 milijarde evrov, bo 3,7 odstotka mladim v EU omogočil, da študirajo, se usposabljajo, pridobivajo delovne izkušnje in opravljajo prostovoljsko delo v tujini. Geografski obseg programa se je z 11 držav leta 1987 razširil na 34 leta 2020. Sodelujejo lahko tudi partnerske države z vsega sveta.

Evropska komisija je maja 2018 predstavila predlog novega programa Erasmus, ki naj bi v naslednjem dolgoročnem proračunskem obdobju EU 2021-2027 razpolagal s podvojenimi sredstvi v višini 30 milijard evrov. Cilj je, da program postane še bolj vključujoč, bolj mednaroden in dostopen ljudem iz najrazličnejših okolij. (sta/ured)

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen