Prebilič pihnil v iranski rog: Likvidacija iranskega generala bo dodatno destabilizirala regijo

Protiameriška stališča v Sloveniji postala na vseh področjih ritual

0

Ameriška likvidacija vplivnega iranskega generala Kasema Solejmanija bo imela destabilizacijske učinke na Bližnjem vzhodu in širše, ocenjuje obramboslovec Vladimir Prebilič. Po njegovem mnenju odločitev ameriškega predsednika Donalda Trumpa za odstranitev Solejmanija ni bila premišljena. Konvencionalne vojne med ZDA in Iranom pa ne pričakuje.

“Če je Trumpova odločitev že bila premišljena, pa je bila zgolj skozi prizmo individualnih interesov ZDA,” je za STA ocenil Prebilič.

Kaj je z likvidacijo poveljnika enote iranske revolucionarne garde Kuds hotel doseči ameriški predsednik, ve samo on, dejstvo pa je, da bo imelo to dejanje posledice, ki se že kažejo tudi znotraj vodstva islamske republike, je poudaril profesor na ljubljanski Fakulteti za družbene vede.

Prebilič meni, da bodo v Teheranu najprej zapolnili vrzel, ki je ostala za Solejmanijem. Iranski vrhovni voditelj ajatola Ali Hamenej bo moral na izpraznjeno mesto imenovati novega zaupnika, ki bo njegova desna roka in bo upravljal gardo in strateški načrt, ki ga je zasnoval Sulejmani.

Nato bo po mnenju strokovnjaka v Iranu sledil premislek, kako se maščevati ZDA. Možnih tarč je več. Lahko bi prišlo do napadov na tankerje v Perzijskem zalivu ali na ameriške vojaške baze v neposredni bližini Irana, Prebilič pa ne izključuje niti možnosti terorističnega napada na ozemlju ZDA. “Protiteroristično delovanje je lahko uspešno samo do določene mere, stoodstotnega nadzora in varnosti pa ni,” je opozoril.

Prebilič ne pričakuje, da bo med ZDA in Iranom izbruhnil konvencionalni spopad, lahko pa pride do posrednih vojn. Po njegovem mnenju je šla Trumpova odločitev za likvidacijo Solejmanija najbolj na roko največjima tekmecema Irana v regiji, Savdski Arabiji in Izraelu, zato se bodo verjetno v Teheranu, ko se bodo odločali o morebitnih povračilnih ukrepih, osredotočili na ti dve državi.

Obramboslovec ne verjame, da bo zaradi najnovejše zaostritve razmer prišlo do večjega vojaškega angažiranja in klasičnih vojaških spopadov. To tudi ni namen sodobnih konfliktov, njihov namen je vnašanje nemira in destabilizacije, ki se potem prej ali slej pokaže na gospodarstvu in delovanju političnih sistemov, je pojasnil.

Posledic likvidacije iranskega generala, ki je bil ubit minuli petek v napadu ameriškega drona na bagdadskem letališču, pa ne bodo čutile samo države v regiji, temveč bodo dosegle tudi Evropo, je opozoril Prebilič. Evropo, proti kateri se že zdaj pomika četrt milijona novih beguncev, bo po njegovem mnenju posredno gotovo doletelo dodatno breme, zato bo morala zavzeti stališče, kako ravnati v takšnem okolju.

“Škoda je, da se ZDA vse prevečkrat odločajo za enostranske poteze, pri čemer pozabljajo, da so del zavezništva in da imajo partnerje. Vse te odločitve potegnejo v zmešnjavo tudi partnerje in vsaj v Evropi si tega ni želel nihče,” je še ocenil profesor. (sta/ured)

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen