Z izvajanjem programov aktivne politike zaposlovanja Zavod RS za zaposlovanje pomaga brezposelnim pri čim prejšnjem vključevanju na trg dela. Z rezultati so zadovoljni, skoraj dve tretjini sodelujočih se nato tudi zaposli. Letos je bilo do konca oktobra v programe aktivne politike zaposlovanja vključenih že več kot 23.000 oseb.
Načrt aktivne politike zaposlovanja za posamezno leto sprejme vlada. Vrednost letošnjega je 64 milijonov evrov, od česar 40 milijonov evrov prispeva evropski socialni sklad.
V programih aktivne politike zaposlovanja je letos do konca oktobra sodelovalo 23.158 oseb, do konca leta naj bi se ta številka povzpela na 26.000, je na nedavni novinarski konferenci povedala Damjana Košir iz zavoda za zaposlovanje.
Doslej je bilo največ brezposelnih vključenih v programe usposabljanja in izobraževanja (10.622), sledijo spodbude za zaposlitev (8934) in javna dela (3022).
Da se največ brezposelnih vključuje v programe usposabljanja in izobraževanja, se zdi Koširjevi pravilno. “Menimo, da je v času konjunkture na trgu dela prav, da je največji delež vključenih v programe usposabljanja in izobraževanj, kjer brezposelni pridobijo dodatna znanja, veščine, kompetence, ki so iskane na trgu dela,” je dejala. Največ vključitev so našteli v programih praktičnega usposabljanja pri samih delodajalcih.
Po številu je največ brezposelnih vključenih v programe usposabljanja za voznike, varnostnike, viličariste, varilce in druge poklice v kovinarstvu, pa tudi za socialne oskrbovalce, pomočnike kuharja in podobne poklice. “Gre za pridobivanje znanj, ki so na trgu dela iskana,” je dejala Koširjeva.
Med tistimi, ki so v programih aktivne politike zaposlovanja sodelovali lani, se jih je zaposlilo kar 63 odstotkov, ugotavljajo na zavodu. Pri zaposlitvah za nedoločen čas lahko delodajalci pridobijo tudi subvencijo.
V programe aktivne politike zaposlovanja se sicer pogosteje vključujejo ženske, mlajše od 29 let, osebe s terciarno izobrazbo in prejemniki denarnega nadomestila za primer brezposelnosti. Najmanj pa so med njimi zastopani dolgotrajno brezposelni, prejemniki denarne socialne pomoči in starejši od 55 let. (sta)