Levica bi reševala težave domače konopljarske industrije, pri ZIRS-u zahtevajo umik prehranskih dopolnil iz konoplje
V Levici so danes pozvali ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, naj aktivneje pristopi k reševanju slovenske konopljarske prehranske industrije. Zaskrbljeni so namreč zaradi ukrepov zdravstvenega inšpektorata, ki zadnje čase od proizvajalcev in trgovcev zahteva umik prehranskih dopolnil na osnovi konopljinega ekstrakta iz prodaje.
Kot razlog za takšen ukrep del inšpektorjev navaja evropsko uredbo o novih živilih oziroma dopolnjen katalog novih živil, ki od 15. januarja dalje navaja kanabinoide (CBD) kot novo živilo. To pomeni, da je za prodajo izdelkov, ki vsebujejo kanabinoide, potrebno dovoljenje Evropske komisije, so v stranki zapisali v sporočilu za javnost.
Del inšpektorjev pa se pri umiku konopljinih ekstraktov s CBD iz prodaje sklicuje na mednarodno konvencijo o mamilih iz leta 1961, ki jo je notificirala tudi Slovenija. Domnevajo namreč, da so ekstrakti narejeni iz strožje reguliranih cvetnih ali listnih delov konoplje, “kar praviloma ne drži”, navajajo v Levici. K nejasnostim pripomore tudi dejstvo, da konvencija še dandanes nima uradnega prevoda v slovenščino.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je medtem konec lanskega leta podala priporočila v zvezi s konopljo in njenimi snovmi, ki naj bi predstavljala osnovo za nove razvrstitve v mednarodnih konvencijah. Nova razvrstitev čaka še na končno potrditev komisije ZN za droge, vendar je Evropska komisija medtem kanabinoide že zamenjala s konopljinimi ekstrakti v katalogu novih živil.
“Slovenski proizvajalci in prodajalci tovrstnih prehranskih dopolnil so tako na eni strani talci prenagljenih odločitev Evropske komisije, na drugi strani pa nerazumevanja in ignorance pristojnih državnih organov,” so prepričani v Levici.
V stranki si bodo v prihodnje prizadevali, da se na področju konoplje dokončno uredi regulacija, ki bo skladna z določili iz mednarodnih pogodb in ki bo hkrati prekinila dolgoletni kaos, ki ljudem “krati človekove pravice, poglablja socialne in zdravstvene stiske, slabi državni proračun ter hromi perspektivno kmetijsko panogo, ki je del naše tisočletne kulture”, so zapisali.
Zato pozivajo kmetijsko ministrstvo, da se kot pristojna institucija “nemudoma postavi v bran slovenskim konopljarjem in začne z reševanjem tega zapleta, za katerega menimo, da je soodgovorno”. Prav tako pozivajo zdravstveni inšpektorat k umiku inšpekcijskih ukrepov, dokler proizvajalci konopljinih ekstraktov ne izvedejo posvetovanja s kmetijskim ministrstvom. (sta)