Unicef lani zagotovil za 3,5 milijarde dolarjev pomoči otrokom v 150 državah

0

Unicef je lani za pomoč otrokom v 150 državah zagotovil blago in storitve v vrednosti 3,486 milijarde dolarjev. V vse bolj kompleksnih razmerah so pomembno vlogo pri tem odigrali tudi partnerji, predvsem podjetja, in inovacije, so poudarili pri Unicefu. Hkrati pa so izpostavili, da mora prednostna naloga ostati trajnostno, dolgoročno financiranje.

Unicef je lani zagotovil 2,36 milijarde odmerkov cepiv za zaščito pred različnimi boleznimi, vključno pred ošpicami, davico, tetanusom in virusom HPV, s čimer je dosegel skoraj polovico otrok na svetu.

Priskrbel je tudi 13,3 milijona mrež za zaščito pred komarji, s katerimi se otroke ščiti pred boleznimi, ki jih prenašajo ti insekti.

Zagotovil je 1,26 milijarde tablet za prečiščevanje vode in vrečk za kloriranje oz. flokulacijo vode ter skoraj 50.000 ton terapevtske hrane za podhranjene otroke.

Poleg tega pa je priskrbel 4,5 milijona nahrbtnikov in 84.000 paketov s pripomočki za izobraževanje, so danes sporočili s Slovenske fundacije za Unicef.

Direktorica Unicefovega oddelka za oskrbo in distribucijo v Koebenhavnu Etleva Kadilli je ob objavi podatkov o pomoči, ki jo je lani zagotovil Unicef, izpostavila, da dobava blaga za otroke zahteva tesno sodelovanje z različnimi partnerji.

Unicef namreč lahko le tako zagotovi, da otroci v različnih državah in na različnih območjih prejmejo tisto, kar potrebujejo za preživetje, izboljšanje življenja, varnost in zdravje, je dodala.

Ob vse bolj kompleksnih razmerah, posebej ko udarijo naravne katastrofe, k čim bolj učinkoviti pomoči za otroke in njihove družine pripomoreta sposobnost prilagajanja in nekoliko drugačen način delovanja. Skupaj z globalno mrežo deležnikov Unicef tako razvija nove produkte in pristope, da bi pomagal tudi tistim otrokom, ki jih je najtežje doseči.

Pri tem ne gre le za inovacije na ravni produktov, temveč tudi za tesno sodelovanje s partnerji, posebej podjetji, pri vplivanju na trge in spodbujanju ponudbe izdelkov, ki so dostopni, cenovno ugodni, varni in trajnostno naravnani, so še poudarili v Skladu ZN za pomoč otrokom.

Tako je na primer 65 odstotkov terapevtske hrane za pomoč podhranjenim otrokom, ki jo dobavlja Unicef, proizvedenih v bližini držav oz. regij z največjimi potrebami. To podpira lokalno gospodarstvo, hkrati pa znižuje stroške prevoza in ogljični odtis.

V Siriji pa Unicef kljub vojni sodeluje z lokalnim gospodarstvom, ki zagotavlja pakete s pripomočki za higieno in izobraževanje ter oblačila.

“Podpora vlad, podjetij, darovalcev in naših partnerjev na terenu je neprecenljiva, saj nam omogoča, da dosežemo milijone otrok v najkrajšem možnem času,” je povedala Kadillijeva.

“Kljub temu potrebe ostajajo velike. Trajnostno, dolgoročno financiranje mora ostati prednostna naloga, če želimo zadovoljiti potrebe otrok v vedno bolj kompleksnih razmerah,” je dodala. (sta)

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen