Vladajoča kamboška stranka CPP “osvojila” vseh 125 poslanskih sedežev

0

Vladajoča kamboška stranka premierja Hun Sena je danes sporočila, da je na nedeljskih parlamentarnih volitvah osvojila vseh 125 poslanskih sedežev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tiskovni predstavnik Kamboške ljudske stranke (CPP) Sos Eysan je dodal, da je s tem 65-letni Hun Sen, ki vlada že 33 let, “dobil novo priložnost za nadaljevanje svoje zgodovinske misije”.

Hun Sen si je sicer že pred volitvami zagotovil zmago tako, da je v manj kot letu dni onesposobil vse močnejšo opozicijo, ki je sicer pozvala k bojkotu volitev, ter utišal medije in civilno družbo.

Na volitvah leta 2013 je glavna opozicijska Kamboška stranka narodne rešitve prejela 44 odstotkov. Oblasti so, da bi preprečile možnost ponovitve njenega uspeha, konec lanskega leta zaradi zarotništva stranko prepovedale oziroma je to storilo vrhovno sodišče, njenega vodjo Kem Sokho pa so zaprli.

Vprašanje sedaj je, kaj bo storila mednarodna skupnost, je za AFP dejal Phil Robertson, pomočnik direktorja Human Rights Watch za Azijo.

Poleg vladajoče CPP je na volitvah nastopilo še 19 strank, ki jih v Kambodži poimenujejo z vzdevkom kresničke, torej stranke navidezne konkurence z omejenim rokom trajanja, ki so na volitvah zato, da so te videti bolj demokratične.

Evropska unija je v odzivu na nedeljske volitve ocenila, da volitve niso bile kredibilne niti niso dobro izrazile želje ljudi. “Pomanjkanje prave volilne konkurence in pomanjkanje vključujočega političnega procesa pomeni, da volitve 29. julija niso izraz demokratične volje kamboškega volilnega telesa,” so sporočili iz pisarne visoke zunanjepolitične predstavnice EU Federice Mogherini.

EU je že pred volitvami ocenila, da v državi primanjkuje prave konkurence in odrekla finančno podporo kamboški volilni komisiji, niti ni želela sodelovati kot opazovalka.

EU je tudi obžalovala “zelo restriktivno politično vzdušje” in pozvala kamboške oblasti “naj ponovno vzpostavijo demokracijo, stopijo v dialog z opozicijo in ustvarijo pogoje, s katerimi bi sprostili politično razpravo”.

Tudi iz Bele hiše so v odzivu sporočili, da volitve niso izraz volje ljudstva in niso bile “niti svobodne niti pravične”, navaja AFP. Ob tem so dodali, da razmišljajo o resni razširitvi omejitve vizumov, ki so jih že lani uvedli za nekatere višje predstavnike Kambodže. (sta)

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen