Janša kot vedno kristalno jasno: Zaenkrat ne obstaja potrebna večina za stabilno vlado! Hkrati okrcal stranke, ki vztrajajo pri obžalovanja vredni nedemokratični in nedržavotvorni drži.

10

Prvak SDS Janez Janša je v pismu obvestil predsednika države Boruta Pahorja, da zaenkrat ne obstaja potrebna večina za oblikovanje stabilne vlade, da pa obstaja možnost, da se takšna večina oblikuje v naslednjih tednih. Komunikacija s strankami je namreč pokazala pripravljenost za preseganje razlik med programsko različnimi strankami, je zapisal.

Janša na Twitterju ob objavljenem pismu: “Do resnega poskusa oblikovanja stabilne vlade lahko očitno pride šele potem, ko bodo prej izčrpane vse teoretične možnosti za oblikovanje šibke, nestabilne vlade, ki pa bi ustrezala tajkunskim omrežjem.”

V pismu predsedniku republike, ki ga je objavil tudi na Twitterju, je Janša zapisal, da na podlagi neformalne komunikacije med parlamentarnimi strankami v zadnjih dveh tednih ocenjuje, da obstaja možnost za oblikovanje potrebne večine v DZ in da je skupni imenovalec te komunikacije spoznanje, da si velika večina strank ne želi novih predčasnih volitev, ki bi bile četrte zapovrstjo.

Po Janševih navedbah med parlamentarnimi strankami obstaja določena pripravljenost za sodelovanje in preseganje programskih razlik. “To je glede na dani rezultat volitev, pri katerem druga in tretja stranka skupaj ne dosegata števila poslancev prve, hkrati pa tudi SDS za sestavo večine potrebuje še vsaj dva koalicijska partnerja, seveda tudi edini možen pristop za oblikovanje stabilne vlade,” je prepričan predsednik SDS.

Po njegovih besedah se je pokazalo tudi, da nekatere parlamentarne stranke “vztrajajo pri obžalovanja vredni nedemokratični in nedržavotvorni drži zavračanja večinske volje volivcev in celo same kulture dialoga”. Kot meni, k temu pomembno prispevajo “različne neformalne interesne skupine, ki si želijo čim daljše obdobje brezvladja, čim večji nered v družbenih podsistemih in posledično seveda čim bolj šibko vlado”.

“V neobvladljivi koaliciji velikega števila strank in šibki vladi dobijo garancijo za lastne koristi oziroma lažji dostop do davkoplačevalskih sredstev, deležev državnega premoženja preko obvladovanja DUTB in SDH in ohranitev svojih privilegijev in monopolov. Ker so te interesne skupine lastnice večine osrednjih medijskih hiš ali pa imajo v njih zaradi kapitalskih in drugih povezav pomemben vpliv, v javnosti načrtno spodbujajo (ne)kulturo izključevanja, kar dodatno otežuje oblikovanje stabilne vlade,” je zapisal.

Do resnega poskusa oblikovanja stabilne vlade lahko po njegovem prepričanju “očitno pride šele potem, ko bodo prej izčrpane vse teoretične možnosti za oblikovanje šibke, nestabilne vlade”. Kot je zapisal Pahorju, se bo zaradi vsega navedenega proces oblikovanja vlade še nekaj časa “po nepotrebnem zavlekel, kar najverjetneje prenaša vašo pristojnost in odgovornost za predlaganje predsednika vlade tudi v drug ali v tretji krog”.

Pahorja je obenem tudi prosil za podporo “pobudi, oblikovani na skupnem sestanku med SDS in NSi, da se volilni sistem čim prej vsaj deloma popravi tako, da bo omogočal volivcem odločilni vpliv na izvolitev njihovega poslanca”. To po njegovih besedah terja tudi ustava, ki v tej točki še vedno ni uresničena. Takšna sprememba bi lahko “pomembno povečala zaupanje ljudi v demokratični proces volitev in s tem tudi volilno udeležbo, ki je že dva mandata nevarno nizka,” je še ocenil.

Pahor je Janšo, ki je s svojo SDS na junijskih parlamentarnih volitvah osvojil največ poslanskih mest, prejšnji teden uradno seznanil, da ga je pripravljen predlagati za premierja.

Janša je nato predsednikom parlamentarnih strank poslal vabilo na pogovor, a ga je večini tudi preklical, saj je šesterica strank pod okriljem LMŠ v veliki meri uskladila koalicijsko pogodbo.

Po umiku NSi iz teh pogajanj se je Janša sestal s predstavniki NSi in SNS. Druge stranke so že pred preklicem tudi same zavrnile vabilo na pogovore s SDS. (sta/ured)

Št. komentarjev: 10
  1. albin pravi

    Janša je še enkrat več pokazal pokončno držo. Če so levaki res tako prepričani vase, potem naj sestavijo vlado ali pa gremo na predčasne volitve. Tako enostavno je to.

  2. mirror pravi

    V strankah, ki zastopajo slovensko volilno telo, je več nepoštenih kot poštenih, zato JJ ne bo mogel sestaviti vlade.

  3. Franjo pravi

    Levica ima sedaj idealno priložnost, da se izkaže kot koalicijska stranka. A seveda je bolj luštno groziti, da bodo drugi poslanci dobili mikrofon v glavo – prosto po divjaškem Trčku.

  4. pubec pravi

    Janša sedaj žanje, kar je vsa leta sejal- nezaupanje, podtikanja in je pravgotovo to razlog zakaj stranke z njim nočejo v koalicijo.Tudi to je kristalno jasno, kajne?

  5. Re gornjim pravi

    Kristalno jasno je, da bo Janša lahko samo mokro prdnil, ne pa sestavil vlado

  6. bruh pravi

    naša državna kućanova legalizirana izredno nestrpna in sovražna ter izključujoča RDEČA mafija ne bo dovolila, da pridejo drugače misleči na oblast v slovenistanu…….ajd…vse ostalo je sprenevedanje… rdeča mafija bo aktivirala čisto vsakega mafijsko/ideološko/volilno discipliniranega smrdečega rdečega pra sca in svi njo , da v slovenistanu ne pride do sprememb, ne do pluralnosti, ne realne demokracije in pravne države…..vse kar je državnega mora ostati v izključni legalno mafijski domeni kućanove rdeče MAFIJE:….ajd…ki je in bo sodno in medijsko zaščitena….ajd…

  7. Miki pravi

    Nič bat, v tretjem krogu bodo levaki še prosili, da jih Janša vzame v koalicijo 🙂

  8. raf pravi

    Moderator ?????????????????????????????????????????

  9. raft pravi

    Re Gornjim pravi Pred 4 dnevi
    Kristalno jasno je, da bo Janša lahko samo mokro prdnil, ne pa sestavil vlado
    ——————————-
    Ali vi repetaš mislite, da vam bodo pod levico ostali privilegiji, ki jih imate sedaj?

    1. Re gornjemu pravi

      Res bi želel, da bi mi pojasnil kakšne privilegije bi mi vi( gospodje desničarji ukinili) ?To , da sem živ in imam pač svoje mišljenje, ki je drugačno( ne tako kot je mišljenje tvojega firerja)?

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen