37-letni Pablo Casado na čelu španske konservativne Ljudske stranke nasledil dolgoletnega vodjo Mariana Rajoya

0

Delegati španske konservativne Ljudske stranke (PP) so danes za naslednika dolgoletnega vodje Mariana Rajoya izvolili 37-letnega poslanca in nekdanjega tiskovnega predstavnika vlade Pabla Casada. Izvolili so ga s 1701 glasom, njegova edina tekmica – nekdanja podpredsednica vlade Soraya Saenz de Santamaria – je dobila 1250 glasov.

Tesna sodelavka Rajoya Soraya Saenz de Santamaria je sicer še pred objavo uradnih izidov današnjega glasovanja na izrednem volilnem kongresu priznala poraz in čestitala Casadu za zmago, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Izvolitev Casada pomeni zasuk stranke v desno in generacijsko spremembo za to konservativno stranko, ki je tudi največja parlamentarna stranka.

Casado ima trdo stališče do vprašanja neodvisnosti Katalonije. Med drugim se zavzema za vključitev v kazensko zakonodajo kot nezakonitega tudi sklic referenduma, da bi okrepili špansko zakonodajo proti grožnjam osamosvojitev. “Dialog ne deluje s tistimi, ki želijo kršiti zakone,” je prepričan.

Nasprotuje tudi dekriminalizaciji evtanazije, za kar se zavzema sedanja socialistična vlada. Zavzema pa se za znižanje davkov.

Prinaša nov veter v stranko, ki je med letoma 2011, ko je imela v parlamentu absolutno večino, in zadnjimi volitvami leta 2016 izgubila tri milijone volivcev. Mnogi so se zaradi korupcije v vrstah Ljudske stranke obrnili k desnosredinski stranki Ciudadanos. Sedaj se bo morala stranka hitro pripraviti na lokalne in evropske volitve maja 2019.

63-letni politični veteran Rajoy, ki je stranko vodil od leta 2004, vlado pa od leta 2011, se je s čela stranke poslovil, potem ko je parlament 1. junija letos izglasoval nezaupnico njegovi vladi, ki jo je vložil vodja socialistov Pedro Sanchez zaradi obsežnega korupcijskega škandala članov stranke PP. Sanchez je sedaj premier.

Rajoy, ki je bil osrednja osebnost španskega političnega življenja skoraj 15 let, je nekaj dni po tem napovedal tudi, da se umika iz politike.

V čustvenem nagovoru se je v petek poslovil od več sto članov stranke, ki so se zbrali v nekem hotelu v Madridu. “Živel sem skozi zgodovino naše organizacije z intenzivnostjo,” je dejal in spomnil, da je kot aktivist začel pred štirimi desetletji, ko je lepil volilne plakate v svoji domači Galiciji na severozahodu države.

Pohvalil je tudi delo svoje vlade z besedami, da je Španiji veliko bolje kot konec leta 2011, ko so v času težke gospodarske krize po socialistih prevzeli vodenje vlade. Na koncu je sicer dodal: “Stopam na stran, a še ne odhajam,” poroča AFP. (sta)

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen