O aferi “Iran-NLB-gate” spregovorila tudi predsedniška kandidatka Romana Tomc, Janša pa pričakuje odstope Klemenčiča, Fanka in Furlana!
Kandidatka SDS za predsednico države Romana Tomc meni, da se mora predsednik republike v perečih zadevah oglasiti in opozoriti na krivice ali nepravilnosti, ki se dogajajo. Ena od očitnih nepravilnosti milijardne razsežnosti je tudi utemeljeni sum pranja denarja za Iran preko največje državne banke NLB. Predsedniška kandidatka v tem primeru pravi:
“Nova ljubljanska banka je največja slovenska banka. Ljudje so ji zaupali svoje prihranke in verjeli, da je njeno poslovanje strokovno in pošteno tudi zato, ker je v domači lasti, celo v lasti države. Ko se je izkazalo, da temu ni tako, so jo pred propadom rešili davkoplačevalci. Tudi tisti z minimalnimi plačami in nizkimi pokojninami.
Če smo nekaj časa mislili, da je največji greh poslovanja ljubljanske banke dodeljevanje tajkunskih kreditov, so nedavna razkritja preiskovalne komisije Državnega zbora na dan prinesla nove, še bolj neverjetne stvari. Gre za sumljive posle pranja denarja, ki je pritekal iz Irana, in to v času, ko je bilo sodelovanje s to državo prepovedano. Iz Irana se je preko Nove ljubljanske banke prelila milijarda evrov umazanega denarja za umazane namene. Cena za takšne posle je velika in nekdo je to plačilo dobil.
Pomembno je še nekaj. Tako velike zadeve se ne morejo dogajati brez vednosti najvišjih državnih funkcionarjev. Niti brez vpletenosti velikega števila institucij, ki pogledajo stran, ko bi morale ukrepati. Nenavadno je tudi, da ni izbruhnila nobena afera. Javnost do današnjih dni o tem ni vedela ničesar. Pravijo, da imamo v Sloveniji dobro zakonodajo in da naše institucije, ki so zadolžene za nadzor in pregon kriminala, dobro delujejo. Očitno je, da včasih, ko gre za prave posle in prave ljudi, tudi zatajijo.
Jasno je treba povedati, da je to, kar se je dogajalo v Novi ljubljanski banki, kriminal. In kriminal v pravni državi ne sme ostati nekaznovan.Tudi zaradi takih primerov, kot je NLB, ko ljudje vidijo, da v naši družbi obstajajo nedotakljivi, druge pa preganjajo zaradi neplačanih položnic, je zaupanje v institucije pravne države in politiko zelo nizko. Kot predsednica se bom borila za to, da bo sistem pravne države, ki mora ščititi poštene in preganjati nepoštene, deloval za vse po enakih merilih.”
[su_box title=”Tomčeva ob vložitvi kandidature poudarila, da želi biti predsednica vseh Slovenk in Slovencev“]Kandidatka SDS za predsednico republike Romana Tomc je vložila kandidaturo na Državno volilno komisijo. Kot je dejala, želi biti predsednica vseh Slovenk in Slovencev. Če bo po koncu njenega mandata spoštovanje in sodelovanje – ključni besedi njenega slogana -, v Sloveniji večje, bo država napredovala in bodo državljani bolj zadovoljni. Tomčeva je v izjavi medijem po vložitvi kandidature dejala, da je ponosna, da je izbrana kot najboljša kandidatka v največji stranki v državi. Se pa zaveda, da “na tej poti, po kateri sedaj grem, ni časa za to, da bi v prve vrste postavljala stranko”, je dodala. Slogan njene kampanje je spoštovanje in sodelovanje. “Nimam posebnega programa, moj program je to, kar je zajeto v teh dveh besedah,” je dejala. Povedala je tudi, da bo kampanja relativno kratka ter kar se da racionalna. “Poskušali se bomo predstaviti svojim volivcem, kaj imamo ponuditi, kaj vemo in znamo, kaj zastopamo, kakšne so naše vrednote. Upam, da nas bodo lahko v tako kratkem času prepoznali tudi tisti, ki nas še ne poznajo, da bodo vedeli, kaj lahko pričakujejo od prihodnje predsednice,” je dejala. Sicer pa v času svoje kampanje nima nobenih posebnih načrtov, kot denimo nekateri drugi kandidati. Je pa zadovoljna in presenečena, ko vidi, da jo ljudje dobro sprejemajo, tudi tisti, od katerih ne bi pričakovala podpore. Tomčeva je na Državno volilno komisijo prišla v spremstvu poslancev SDS, pospremil jo je tudi predsednik SDS Janez Janša, ki je dejal, da si po več kot četrt stoletja samostojne Slovenije “zasluži predsednico in to predsednico, ki bo predsednica vseh Slovenk in Slovencev, tako tistih, ki živimo tukaj v matični domovini, kot tudi tistih, ki živijo v zamejstvu in po svetu”. Po njegovem mnenju si Slovenija zlasti v teh negotovih časih zasluži predsednico, ki bo združevala, ki bo pozivala k sodelovanju, ki ne bo izključevala in se bo borila proti delitvi Slovenk in Slovencev na prvo- in drugorazredne državljane. “Živimo v časih, kjer marsikaj, kar je bilo še pred nekaj leti samoumevno, ni več tako samoumevno. S tem tudi postajajo funkcije tistih, ki upravljajo z državo ali pa so po svoji funkciji moralna avtoriteta, bistveno bolj pomembne in zaradi tega je Romana Tomc prava kandidatka za bodočo predsednico Slovenije,” je prepričan.[/su_box]
Bančna preiskovalna komisija DZ se bo po preiskavi suma pranja denarja v NLB posvetila tudi preiskavi podobnih dejanj v Novi KBM, je danes napovedal njen predsednik Anže Logar (SDS). Medtem se nova komisija DZ, ki je nastala za preiskavo sumov pranja denarja v NLB, do tega, ali bo širila preiskavo na Novo KBM, še ni opredelila.
Bančna preiskovalna komisija, ki raziskuje politično odgovornost za sanacijo bančnega sistema konec leta 2013, je prečesala dokumente in zaslišala priče v primeru Probanke in Factor banke ter NLB, v ponedeljek pa je začela zaslišanja v primeru Nove KBM.
Pred njo je nastopil Aleš Hauc, ki je banko vodil od marca 2012 do konca februarja 2015, v tem času pa naj bi jo italijanski državljani uporabljali za pranje denarja. Hauc je Logarjevi komisiji povedal, da je bilo, ko je prevzel vodenje banke, stanje na tem področju slabo, a da so se takoj lotili dela. Več o tem primeru ni vedel.
Logar je danes povedal, da bodo nadaljnja zaslišanja začasno odložili, da o tem pridobijo dodatno dokumentacijo. To bodo storili navkljub očitkom, da njihova komisija za to ni pristojna: “V nadaljevanju bomo raziskali tudi ta primer, pa naj nam očitajo, da imamo pristojnosti ali ne.”
Predsednik komisije za preiskavo suma pranja denarja v NLB Jani Möderndorfer(SMC) pa na vprašanje, ali bodo razširili preiskavo politične odgovornosti tudi na sume pranja denarja v Novi KBM, ni odgovoril konkretno, a je poudaril, da do tega vprašanja niso indiferentni.
DZ bo popoldne glasoval o vmesnem poročilu o sumu pranja denarja v NLB, ki ga je pripravila bančna komisija, in o posebnem poročilu, ki ga je o tem pripravila komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb pod vodstvom Branka Grimsa (SDS). Po četrtkovi in petkovi razpravi je pričakovati, da bo ta obe potrdil in s tem pristojnim organom v državi predlagal, naj v roku treh mesecev opravijo interni nadzor.
A pred tem se je danes, tako kot na četrtkovi in petkovi obravnavi DZ, vnel prepir, ali poročili razkrivata vse, kar je razvidno iz dokumentacije, ki sta jo na to temo pridobili.
Logar je namreč danes povedal, da sta komisiji prejeli pismo pravosodnega ministra Gorana Klemenčiča in da ta v njem priznava, da policija ni prijavila zadeve tožilstvu, a da je sam kot takratni predsednik protikorupcijske komisije ravnal v skladu z zakonodajo.
A, kot je razvidno iz pisma, ki ga je pridobila STA, Klemenčič problematizira korektnost interpretacije SDS v zadevi Farrokh v NLB. In sicer, da je bilo ministrstvo za pravosodje (in javno upravo) marca 2012, ko je vlado vodil Janez Janša, s strani tujega pravosodnega organa seznanjeno z dejstvom poteka kazenskega postopka zaradi suma goljufij, utaje davkov in pranja denarja prek NLB.
Isto je v obeh obravnavah v DZ povedal državni sekretar na tem ministrstvu Darko Stare, v pismu, ki ga podpisujeta tako Klemenčič kot Stare, pa poudarjata še, da je Logar to dejstvo označil s stopnjo interno, čeprav mu je ministrstvo to dokumentacijo posredovalo brez oznake zaupno.
V pismu zato Logarja in Grimsa pozivata, naj poročili o zadevi Farrokh v NLB dopolnita s temi dejstvi, pa tudi s tem, da je takratna protikorupcijska komisija obvestila nacionalni preiskovalni urad o sumu pranja denarja.
Zadevo je danes v odgovoru na Grimsovo poslansko vprašanje pospremil tudi premier Miro Cerar, ki pričakuje, da bodo vsi pristojni organi v tem primeru opravili svoje delo. Kot je dejal, mora biti preiskava izvedena korektno in v skladu z zakoni, a da se politika vanjo ne sme in ne bo vmešavala.
Medtem pa se Janša do omenjenih očitkov ni opredelil, je pa ob robu današnje vložitve kandidature Romane Tomc za predsednico republike izrazil pričakovanje, da bodo po glasovanju o poročilih odstopili Klemenčič, generalni direktor policije Marjan Fank, vodja specializiranega državnega tožilstva Harij Furlan in odgovorni v uradu za preprečevanje pranja denarja.
[su_box title=”DZ potrdil poročili o sumu pranja denarja v NLB”]DZ je o sumu pranja denarja v primeru Farrokh v NLB potrdil ugotovitve vmesnega poročila bančne preiskovalne komisije DZ in posebnega poročila komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb. Ob tem je potrdil predloge sklepov prve komisije za uvedbo nadzora v tem primeru. DZ bo tako generalni policijski upravi, uradu za preprečevanje pranja denarja, Banki Slovenije in Komisiji za preprečevanje korupcije predlagal, naj v roku treh mesecev opravijo interni nadzor s poudarkom na odgovornosti pristojnih v primeru Farrokh. Vladi pa bo naložil, naj kot skupščina Slovenskemu državnemu holdingu naroči pripravo podrobnega poročila o tej zadevi. Medtem ko je komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb poročilo in ugotovitve, ki kažejo na zavlačevanje pristojnih služb, že posredovala Nacionalnemu preiskovalnemu uradu in tožilstvu, bo to storila tudi bančna preiskovalna komisija. Njene ugotovitve sicer opozarjajo na politično odgovornost. Predsednik bančne preiskovalne komisije Anže Logar (SDS) je ob četrtkovi obravnavi poročila poudaril, da je NLB iranskemu državljanu dve leti omogočala, da je iz svoje države plasiral približno eno milijardo dolarjev in to v času, ko je bil Iran pod posebnimi omejevalnimi ukrepi zaradi sankcij. Podjetje Farrokh iz davčne oaze je po njegovih navedbah leta 2010 sicer opravilo največji promet na NLB. “Po preučitvi dokumentacije smo ugotovili, da so odgovorni v politiki, uradu za preprečevanje pranja denarja in NLB delovali po znanem načelu nič ne vidim, nič ne slišim,” je navedel Logar. Predsednik komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Branko Grims (SDS) pa je na petkovi obravnavi poročila izpostavil, da so v tem primeru odpovedali praktično vsi nadzorni mehanizmi, nadzorne institucije in institucije pregona. Nakazila iranske banke je v dokumentih našla Logarjeva komisija, ki raziskuje politično odgovornost za sanacijo bančnega sistema konec leta 2013. Zadevo je odstopila Grimsovi komisiji, ki je to razkrila javnosti. Prva je opravila nekaj zaslišanj, druga pa pogovor z direktorjem urada za preprečevanje denarja Darkom Muženičem in direktorjem urada v tistem času Andrejem Plausteinerjem. V DZ je zaradi te zgodbe že nastala nova preiskovalna komisija, ki bo pod vodstvom Janija Möderndorferja (SMC) zaslišala javne funkcionarje v času med letoma 2008 in 2011. Ker politične odgovornosti ne more ugotavljati le na podlagi pričevanj politikov, bo po napovedih zaslišala vse akterje iz te zgodbe, tudi vodilne iz NLB.[/su_box]
Tomčeva bo tretja. V drugi krog gresta Pahor in Šarec. A se bo Romanca ta teden imela fino. Je že bolje jesti in piti po Sloveniji, kot biti v Bruslju na dolgočasnih sejah.
Odlična kandidatka je Romana Tomc, zagotovo ima 22. oktobra moj glas!
Nič ne bo iz tega, Kučan ima še vedno vse pod kontrolo.
hoj
Pa nismo v deželi Narnija.
boditevcvetju
Če bi živeli v normalni državi bi se “plemeniteži”, ki jih je navedel Janša, pa še kakšen zraven, expresno priključili Bavčarjevi košarkarski ekipi na Dobu. Žal nismo normalna država in vse bolj očitno je,da tudi nikoli ne bomo.
Jankec, prav imaš, vendar, če bi bili normalna država bi tudi Janša “igral košarko”.
jakec, so vsi kučanovi mafijsko pokorni smrdeči pra sci in svi nje….in torej NEDOTAKLJIVI:…in konec debate…..
vsi visoki državni kadri morajo biti kučanovi ideološko/politično/mafijsko zvesti in pokorni smrdeči pra sci in svi nje……ajd…
osebno mislim, da bo mafijska kučanova smrdeča oligarhija pred volitvami močno pri tisnila na bando 571 naj čimbolj podpre št. 118 od 571…..ajd…
Enako, kot ti bruh, na politem kisu.