Trump bi lahko poskusil preprečiti Comeyjevo pričanje v senatu

0

Ameriški predsednik Donald Trump naj bi po besedah njegovih svetovalcev razmišljal o prepovedi zaslišanja nekdanjega direktorja FBI Jamesa Comeyja v senatu, ki je napovedano za 8. junij. Pravniki sicer menijo, da je za to že prepozno, ker je Trump Comeyja večkrat javno napadel in ga tudi odpustil.

Trump naj bi se po besedah Kellyanne Conway, skušal sklicevati na tako imenovani izvršni privilegij, vendar Comey ni več javni uslužbenec, Trump pa se ne more več sklicevati na ta privilegij, saj je že govoril o stvareh, o katerih naj bi prihodnji teden govoril Comey. Nekdanji direktor FBI naj bi povedal, da je Trump od njega zahteval, naj prekine preiskavo ruskega vpletanja v ameriške volitve.

Ruska afera je v petek odmevala tudi na poslovnem forumu v Sankt Peterburgu, kjer je nekdanja voditeljica televizije Fox Megyn Kelly na odru zasliševala Ruskega predsednika Vladimirja Putina glede vpletanja v ameriške volitve. Putin je zavrnil očitke o vpletanju ruske vlade v ameriške ali katerekoli druge volitve po svetu in dejal, da so te obtožbe že podobne antisemitizmu, ko so “idioti” nekaj naredili, potem pa so za vse okrivili Jude.

Trumpovim nasprotnikom v ZDA pa je Putin priporočil, naj sprejmejo volilni izid. Vprašanje o srečanjih ruskega veleposlanika v ZDA Sergeja Kisljaka s predstavniki Trumpove kampanje je zavrnil z razlago, da je to pač delo veleposlanika, da se srečuje z ljudmi in se pogovarja.

V ZDA sicer rusko afero jemljejo zelo resno. Posebni tožilec Robert Mueller bo od pravosodnega ministrstva prevzel tudi preiskavo nekdanjega šefa Trumpove kampanje Paula Manaforta, ki je avgusta lani zapustil položaj zaradi povezav z Rusijo. Manafort je v Ukrajini delal za proruske politike, med njimi strmoglavljenega predsednika Viktorja Janukoviča. Pravosodno ministrstvo ga je preiskovalo vse od leta 2014.

Senatni demokrati želijo, da Mueller vzame pod drobnogled tudi pravosodnega ministra Jeffa Sessionsa zaradi vloge, ki jo je imel pri odpustitvi Jamesa Comeyja. Sessions se je izločil iz vseh zadev okrog ruske afere, ker je zanikal srečanja s Kisljakom.

Nekdanji republikanski kongresnik Joe Scarborough je med vodenjem svoje televizijske oddaje v petek doslej najostreje obtožil člane Trumpovega kroga, da s predsednikom lažejo v odgovorih na vsa vprašanja o Rusiji.

Od ljudi blizu ideologa Steva Bannona, ki ima v Beli hiši položaj političnega stratega je slišal, da je Bannon tisti, ki v medije spušča kočljive informacije o Trumpovem zetu Jaredu Kushnerju. Scarborough je sklenil, da je glede na Trumpovo odločitev o Pariškem podnebnem sporazumu sedaj jasno, da v Beli hiši vlada Bannon. “Trump ne ve veliko o politiki, še manj o podnebju oziroma o čemerkoli in posluša tistega, ki je bolj prepričljiv,” je menil Scarborough.

Bela hiša pa naj bi se skušala boriti proti informacijam, ki jo postavljajo v slabo luč tudi z navodilom vsem vladnim agencijam naj zanemarijo vse prošnje ali pozive kongresnih demokratov za informacije.

Uradna razlaga je, da bo vlada odgovarjala na prošnje ali pozive za informacije, ki pridejo od predsednikov kongresnih odborov ne glede na stranko. Vsem kongresnim odborom sicer predsedujejo republikanci. Takšne prepovedi komuniciranja si doslej ni privoščil še noben ameriški predsednik. (sta)

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen