Evropska komisija je danes znova pozvala k napredku pri premeščanju beguncev iz Grčije in Italije v druge članice EU. Kot zgled je izpostavila Malto in Finsko, kot najmanj solidarne pa Madžarsko, Avstrijo in Poljsko, ki sodelovanje še vedno zavračajo. To je doslej najostrejše opozorilo. Če ne bo kmalu boljših rezultatov, bo komisija ukrepala.
Komisija je danes objavila niz poročil o napredku pri izvajanju načrtov za premeščanje in preseljevanje beguncev, dogovora s Turčijo, partnerskih sporazumov ter delovanja evropske mejne in obalne straže. Ob tem je članice znova pozvala h krepitvi prizadevanj za solidarnost z Italijo in Grčijo s pospešitvijo izvajanja načrta za premeščanje beguncev iz teh dveh držav v preostale članice unije. “Ni več izgovorov,” je poudaril evropski komisar za migracije Dimitris Avramopulos. V Grčiji in Italiji je vse pripravljeno, premeščanje je zdaj v celoti odvisno od politične volje preostalih članic.
Le nekaj članic je svoje zaveze izpolnilo v celoti, opozarja komisija. Avramopulos je skupaj z malteškim predsedstvom poslal tudi pisma vsem članicam unije, v katerih je znova pozval k rezultatom. Kot najbolj solidarni v Bruslju izpostavljajo Malto in Finsko, kot najmanj solidarne pa Madžarsko, Avstrijo in Poljsko, ki sploh zavračajo sodelovanje v tej shemi. Zelo omejeno je po navedbah komisije tudi ukrepanje Češke, Slovaške, Bolgarije in Hrvaške.
Februarja so članice sicer z 1940 premestitvami znova zabeležile mesečni rekord, a tempo je še vedno pod ciljem najmanj 3000 premestitev iz Grčije in najmanj 1500 iz Italije, opozarjajo v Bruslju. Doslej so članice izvedle okoli 13.500 premestitev, kar je še daleč od zastavljenega cilja. Poleti in jeseni 2015 so se namreč zavezale, da bodo v dveh letih iz Grčije in Italije ter morebitnih ostalih članic pod velikimi migracijskimi pritiski v druge države unije premestile 160.000 beguncev.
Če članice ne bodo kmalu izboljšale rezultatov, komisija opozarja, da ne bo oklevala z ukrepanjem. Komisar je danes kot rok za “otipljive rezultate” navedel september. Septembra se sicer izteče dveletna shema za premeščanje, a v Bruslju poudarjajo, da se ne izteče tudi odgovornost za njeno izvedbo. “To je kot neplačan račun,” je ponazoril komisar.
To je doslej najostrejše opozorilo iz Bruslja. Doslej namreč po Avramopulosovih besedah postopek zaradi kršenja zakonodaje proti nesolidarnim članicam ni bil možnost, v prihodnje pa je lahko. V Bruslju članice pozivajo tudi, naj uresničijo močno politično zavezo in do konca marca izpopolnijo vrzeli pri kadrih in tehnični opremi za agencijo evropske mejne in obalne straže. (sta)