Zreški GKN se širi in napoveduje zaposlitev sto dodatnih ljudi

0

Zreško podjetje GKN znotraj britanske multinacionalke GKN Industries dobiva še pomembnejšo vlogo. Kot je za STA povedal direktor družbe Peter Smole, nameravajo njihovi lastniki že v naslednjih treh letih v širitev proizvodnje vložiti okoli 20 milijonov evrov, v tem času pa bodo dodatno zaposlili še vsaj sto novih delavcev.

Po besedah Smoleta so v letu 2016 dosegli odlične rezultate na vseh področjih. Ustvarili so dobrih 77 milijonov evrov prodaje, kar je pet odstotkov več od načrtov in 13 odstotkov več kot leto pred tem. Kakšen bo končni izkupiček za minulo leto, je še prezgodaj govoriti, verjetno pa bo višji od tistega izpred leta dni, ko so ustvarili dobrih šest milijonov evrov dobička.

V letošnjem letu so načrtovali približno takšen obseg prodaje kot lani, a je bila že januarska za sedem odstotkov višja od načrtovane, tako da bi lahko leto zaključili pri okoli 80 milijonih evrov. Med drugim letos v podjetju načrtujejo za okoli deset milijonov evrov investicij, večino denarja bodo porabili za novo strojno opremo.

“Trenutno smo v obdobju, v katerem se hkrati pripravljamo na serijsko proizvodnjo za kar štiri nove projekte,” je dejal Smole. Homokinetične zglobe in kompletne polgredi bodo tako poleg uveljavljenih naročnikov in znotraj skupine dobavljali še za Mercedesova vozila razreda B in C, terenska vozila Volvo, nove Fordove modele v Romuniji in za vozila Jaguar Land Rover, ki bodo nastajala v Avstriji in na Slovaškem.

Zreška družba, ki trenutno zaposluje nekaj več kot 400 ljudi, po zaslugi omenjenih projektov že v letu 2018 načrtuje rast prodaje na dobrih sto milijonov evrov. V ta namen so že pred časom odkupili 1100 kvadratnih metrov prostorov, ki so jih lani odkupili od Uniorja. Delno so stroje že preselili v nove prostore, konec februarja pa bo selitev dokončno opravljena.

Že v drugi polovici letošnjega leta zato načrtujejo zaposlovanje dodatnih 30 ljudi, v treh letih pa načrtujejo skupaj vsaj sto novih delovnih mest, predvsem za potrebe novih projektov. Zaposlovali bodo kovinarje, strojnike, tudi kakšnega metalurga.

“Eden od glavnih razlogov za to, da se naši lastniki odločajo za širjenje prav na naši lokaciji, je v rezultatih, ki jih dosegamo – tako finančnih kot drugih kazalnikih, ki nakazujejo na stabilnost podjetja, predvsem kakovost, varnost in podobno,” je dejal Smole, ki dodaja, da imajo za zdaj v Zrečah še dovolj prostorskih in kadrovskih resursov za širitev, nekaj pomanjkanja je le pri strojnih inženirjih, a skušajo takšen kader vzgojiti tudi sami.

Začetki zreškega podjetja segajo v leto 1986, ko je družba Unior skupaj s še tremi podjetji v Zrečah ustanovila obrat za proizvodnjo homokinetičnih zglobov. Do leta 1996 je podjetje delovalo pod imenom Unior-Atras, v omenjenem letu je nato 74-odstotni lastnik postal nemški GKN Automotive, ki je dve leti kasneje prišel do 100-odstotnega lastništva.

Od leta 2003 se podjetje zaradi poenotenja imen znotraj multinacionalke GKN imenuje GKN Driveline Slovenija, v lasti britanske družbe je zreška družba od decembra 2009. (sta)

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen