Romana Tomc: Črne liste za manj davčnih utaj

4

Finančni ministri držav članic Evropske unije (EU) so  včeraj  v Bruslju dosegli dogovor o novih pravilih glede preprečevanja izogibanja davkom v državah nečlanicah EU. Tako je bil dosežen napredek pri vzpostavljanju meril za opredelitev evropskega seznama tretjih držav, ki ne želijo ustrezno sodelovati na področju podjetniškega obdavčevanja.

Evropska komisija navaja, da naj bi »nova zakonodaja multinacionalnim podjetjem preprečevala, da bi se zaradi razlik med davčnimi sistemi držav članic EU in nečlanic EU, izogibala plačilu davka od dohodkov pravnih oseb. Do takšnih praks, znanih kot hibridna neskladja, prihaja kadar države uporabljajo različna pravila za davčno obravnavo prihodkov ali gospodarskih subjektov, multinacionalna podjetja pa lahko te razlike izkoriščajo za neplačilo davkov.«
 
Evropska komisija je že junija 2015 v akcijskem načrtu za pravičen in učinkovit sistem obdavčitve dohodkov pravnih oseb v EU zapisala, da dobro delujoč enotni trg potrebuje pravičen, učinkovit in rasti prijazen sistem obdavčitve dohodkov pravnih oseb.Ta pa naj temelji na načelu plačevanja davkov v državi, v kateri se ustvarja dobiček. Današnji dogovor temelji na direktivi proti izogibanju davkom, ki določa vseevropske ukrepe za preprečevanje zlorab. Nova pravila, ki bodo začela veljati s 1. januarjem 2020, bodo zagotovila, da se hibridna neskladja v nobeni obliki ne bodo več mogla izkoriščati za izogibanje davkom v EU, tudi če so vključene tretje države.
 
Evropska poslanka Romana Tomc pri tem izpostavlja: »Pravila, ki danes urejajo obdavčevanje podjetij v EU, niso v koraku s časom v katerem živimo. Predlog o novih pravilih glede preprečevanja izogibanja davkom v državah nečlanicah EU in o vzpostavitvi “črne liste” zato pozdravljam, prav tako pa tudi prizadevanja za vzpostavitev registra dejavnosti lastnikov.«
»Na tem mestu bi se morali vprašati tudi, ali Slovenija vodi ustrezno davčno politiko. Koliko denarja bi na primer steklo v državno blagajno, če bi se prodaja podjetja Outfit7 zgodila v Sloveniji in ne na Cipru? Potreben je resen premislek o davčni stopnji in o obremenitvi slovenskih podjetij. Prav danes bo Ministrstvo za finance predlagalo novo davčno zakonodajo. Upam, da bodo spremembe tokrat narejene z večjim premislekom kot doslej«, je poudarila evropska poslanka Romana Tomc.
Št. komentarjev: 4
  1. haapy yack pravi

    hoj
    Gospa veselo dviga roke. Tudi v primeru CETE. Vprašanje je ali ne ve ali je tako pokvarjena?
    dvigamrokepa nevemzakajpres
    čaobao

  2. Roman pravi

    Ne žali če ne veš za kaj gre!

  3. haap yack pravi

    hoj
    Ja. Največje korporacije ne plačujejo nobenih davkov. So nevidne za davkarijo. Za kerga pa potem? Za peke, kuharje, frizerje, šlosarje…
    špenglerpres
    čaobao

Napišite komentar

Vaš e-poštni naslov ne bo objavljen